הבלוג של ארגון נעמת

נעמת

אנחנו כאן כדי להמשיך ולהאבק לקידום מעמד האישה בישראל, ולהביא לשינוי המדיניות החברתית לקראת השגת שוויון בין המינים במשפחה, בעבודה, בחברה ובכלכלה. נשמח לשמוע את דעתכן!

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מאוקטובר 2010

גיל הפרישה לנשים רק ממשיך לעלות ויוצר השלכות מרחיקות לכת על ציבור הנשים העבודות בישראל

10/01/2011

בדצמבר 2003, נחקק חוק גיל פרישה אשר העלה את גיל הפרישה לנשים. בשלב ראשון הועלה גיל הפרישה לנשים מ-60 ל-62 ובשלב השני, לאחר שתוקם ועדה ציבורית לבחינת הנושא (שתגיש את מסקנותיה עד סוף יוני 2011), יועלה הגיל ל-64. במקביל, החוק קבע מנגנון טיס אוטומטי, להעלאת גיל הפרישה לגיל-64. באופן לא מפתיע עד היום לא הוקמה ועדה, ואנחנו נמצאים בעיצומו של המסלול המהיר להעלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 64.

לגופו של עניין, נשים הן עדיין סקטור מופלה לרעה בשוק העבודה בכלל ובגילאים המבוגרים בפרט. יש לזכור כי נשים, על אף היותן כמחצית מכוח העבודה בישראל, על אף היותן משכילות יותר, מעמדן ושכרן נמוך בהרבה מזה של גברים, והן אוכלוסיה ענייה הרבה יותר מגברים. גם דפוסי העבודה שלהן, שכוללים יציאה משוק העבודה לגידול ילדים, גורמים לכך שהן נמצאות במשרות שלא ממצות את הפוטנציאל הגלום בהן ונשחקות הרבה יותר.

בנוסף,  אחוז גבוה מאד של נשים מועסקות מראש בתחומים עתירי שחיקה כגון מטפלות וסייעות בגנים, אחיות בבתי חולים וכדומה. העלאת גיל הפרישה גרמה לתופעה קשה בה מחד, העובדת אינה מסוגלת להמשיך בעבודתה עד לגיל הפרישה, אך מאידך, אינה זכאית לגמלה פנסיונית ואף לא לקצבה מהמוסד לביטוח לאומי והיא עלולה להוותר ללא כל מקור הכנסה.

64 זה ה60 החדש

חשוב להדגיש כי חוק גיל פרישה הביא לדחיה בגיל הזכאות לגמלת פרישה אך לא קבע חובה להמשיך ולהעסיק את העובדת והעובד. כתוצאה מכך עובדים רבים, ובעיקר עובדות, מוצאים עצמם מפוטרים מעבודתם, ללא סיכוי אמיתי להקלט במקום עבודה אחר מפאת גילם. מאידך, בשל דחיית גיל הזכאות לגמלת פרישה  מוצאת עצמה העובדת, שפוטרה ללא כל מקורות מחיה.

בסופו של יום, נשים רבות נפלטות משוק העבודה עוד טרם הגיען לגיל 60. וכך, דחיית גיל הפרישה רק מרחיקה את גיל הזכאות לפנסיה, אך לא מייצרת מקומות עבודה. ללא יצירת תשתית רצינית של תעסוקה שווה וראויה לנשים (צורך שהוכר גם על ידי ועדת השופטת נתניהו, לשם העלאת גיל הפרישה), נדון מראש ציבור גדול של נשים לחיי עוני ומחסור עד הגיען לגיל הזכאות הראשון. העלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 62 כבר יצרה השלכות מרחיקות לכת על ציבור הנשים העובדות בישראל. דחייה נוספת בגיל הפרישה תביא עימה הרחבה של מעגל העוני הנשי.

עוד מהבלוג של ארגון נעמת

תצוגה מקדימה

נשים הן הפרולטריון החדש / טליה לבני

השקפת העולם המעמדית שניסח מרקס במאה ה-19 חילקה את עולם העבודה לשני מעמדות – בעלי ההון והפרולטריון. היא לא התייחסה למעמד הנשים, שמאז ומתמיד לקח חלק בתהליך הייצור הבלתי-נראה של עבודות הבית. אולם, כאשר אנו בוחנים כיום את...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

יום חג לאמהות העובדות / טליה לבני

לא בכל יום יש סיבה לחגוג הישג מרשים לאימהות העובדות, אך הפעם כשסוף-סוף זה קורה, אני שמחה לברך את הממשלה ואת ההסתדרות על הצעד החשוב שהם קידמו לטובת הנשים העובדות בישראל ולצמצום הפערים בין המינים בשוק העבודה. במסגרת הסכם...

תצוגה מקדימה

למה נשים מרוויחות פחות מגברים? שלושה מיתוסים נפוצים ואמת פשוטה אחת / מירב פרץ

המאה ה-21 כבר מזמן כאן ונשים ממשיכות להרוויח הרבה פחות מגברים. השכר הממוצע של נשים עובדות הוא 6,077 ש"ח, בעוד שגברים משתכרים 9,627 ש"ח בחודש. אין ספק כי זהו פער משמעותי (של כ-3,500 ש"ח) שקשה להבין כיצד הוא מתקיים על רקע העובדה שנשים...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה