הבלוג של ארגון נעמת

נעמת

אנחנו כאן כדי להמשיך ולהאבק לקידום מעמד האישה בישראל, ולהביא לשינוי המדיניות החברתית לקראת השגת שוויון בין המינים במשפחה, בעבודה, בחברה ובכלכלה. נשמח לשמוע את דעתכן!

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מאוקטובר 2010

למרות הדרך הארוכה שעוד לפנינו, עולם העבודה עשה צעד נוסף לעבר האמהות העובדות

08/11/2010

לא בכל יום יש סיבה לחגוג הישג מרשים לאימהות העובדות, אך הפעם כשסוף-סוף זה קורה, אני שמחה לברך את הממשלה ואת ההסתדרות על הצעד החשוב שהם קידמו לטובת הנשים העובדות בישראל ולצמצום הפערים בין המינים בשוק העבודה. במסגרת הסכם השכר עליו חתומים המדינה וההסתדרות, יקבלו לראשונה אימהות שמועסקות במגזר הציבורי תוספת ייחודית ומשמעותית של בין 300 ל-500 ש”ח בחודש.

תוספת זו, שמכונה “תוספת מעונות”, לא עודכנה מאז שנות השבעים והיא עומדת כיום על סכום מגוחך של כ-37 שקלים בחודש. הגדלת תוספת זו פי 10 ויותר, לסכום שמשקף בצורה טובה יותר את העלות הגבוהה הכרוכה ביציאתן לעבודה של אימהות לילדים קטנים, היא הישג היסטורי לאימהות עובדות, וצעד משמעותי לתיקון ההפליה המבנית לרעתן בשוק העבודה.

תוספת שכר זו, הניתנת לאימהות לילדים עד גיל 5, מהווה גם הכרה בעלות הגבוהה הכרוכה בטיפול בילדים קטנים. משפחות עם שני מפרנסים בדרך-כלל אינן זכאיות להשתתפות של המדינה בהוצאות על מעונות ומשפחתונים, והן נאלצות לשלם סכומים של בין 1,700 ל-2,200 ש”ח בחודש לילד עבור מעון-ציבורי, וסכומים גבוהים משמעותית עבור גן-פרטי.

לפיכך, תוספת מעונות בסכום של 300 עד 500 ש”ח בחודש, תסייע למשפחות ממעמד הביניים לשאת בנטל העצום הכרוך בטיפול בילדים קטנים, ותצמצם את החסמים הכלכליים מולם ניצבות אימהות שנאלצות לוותר על יציאה לעבודה או על עבודה במשרה מלאה.

מדובר אם כן באירוע משמח וחגיגי בעיקר מכיוון שיש בו משום הכרת ערך והתחשבות אמיתית באמהות העובדות, אך הוא יכול להוות גם זרז משמעותי לצעדים נוספים לצמצום הפערים המגדריים בשוק העבודה, כגון: הגמשת שעות העבודה, הכרה בשעות עבודה מהבית וחינוך חינם לגיל הרך.

נכון הדבר שהתוספת תחול רק על עובדות המגזר הציבורי, יחד עם זאת אין לי כל ספק שהענקת תוספת-שכר לקבוצה רחבה של עשרות-אלפי אימהות שמועסקות במגזר הציבורי, תתווה את הדרך גם למעסיקים פרטיים ותעודד אותם לכלול בהסכמי השכר שלהם תוספת ראויה לאימהות עובדות.

ואולם, כבר עתה ניתן לומר כי מהיום עולם העבודה הינו עולם ידידותי יותר עבור נשים ומשפחות עובדות.

הכותבת היא יו”ר נעמת

עוד מהבלוג של ארגון נעמת

תצוגה מקדימה

נשים הן הפרולטריון החדש / טליה לבני

השקפת העולם המעמדית שניסח מרקס במאה ה-19 חילקה את עולם העבודה לשני מעמדות – בעלי ההון והפרולטריון. היא לא התייחסה למעמד הנשים, שמאז ומתמיד לקח חלק בתהליך הייצור הבלתי-נראה של עבודות הבית. אולם, כאשר אנו בוחנים כיום את...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

למה נשים מרוויחות פחות מגברים? שלושה מיתוסים נפוצים ואמת פשוטה אחת / מירב פרץ

המאה ה-21 כבר מזמן כאן ונשים ממשיכות להרוויח הרבה פחות מגברים. השכר הממוצע של נשים עובדות הוא 6,077 ש"ח, בעוד שגברים משתכרים 9,627 ש"ח בחודש. אין ספק כי זהו פער משמעותי (של כ-3,500 ש"ח) שקשה להבין כיצד הוא מתקיים על רקע העובדה שנשים...

תגובות

פורסם לפני 10 years
תצוגה מקדימה

חד הוריות? אין דבר כזה

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, לא מאמין באמהות חד-הוריות. לדידו, מדובר במצג שווא, משל...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה