הבלוג של נעמה כהן

המילים ואני

אישה, סופרת, פובליציסטית ואחת כזו שלא יודעת לסתום

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מספטמבר 2011

כאחת שפקדה לא פעם את מגרשי הכדורסל בשנה האחרונה וצפתה במספר לא מבוטל של משחקים, התחוורה לי תמונה עגומה למדי אך לצערי ההולכת בד בבד עם המציאות היומיומית. כדורסל נשים- האח(ות) החורג(ת) והמקופח(ת) – דיעה

25/06/2014

“נו ראית את המשחק?” אני שואלת את ש’

“כן” הוא משיב בלקוניות

“ומה אתה חושב?”
“נו, את יודעת, היה משחק בסדר”
 
כילדה נחשפתי לראשונה לכדורסל נשים דרך דודתי שהייתה שחקנית מוכשרת ומוכרת. כל המשפחה וכל העיר העריצה אותה. יחד הלכנו למשחקים, יחד עודדנו והתרגשנו, יחד התבאסנו כשהפסידה ויחד צהלנו כשניצחה.
ההגעה למגרש, ההתרגשות האוחזת בך, העידוד והבטן המתהפכת מהלחץ היו קסומים בעיניי.
אז,לפני 20 שנה לערך, מנקודת מבט של ילדה, להיות שחקנית כדורסל היה נראה כמשהו קסום וענק, משהו בסדר גודל של להיות סלב בשפה העגומה של היום.
“אבל מה חשבת על איך ששיחקו” אני לא מרפה
“תראי, זה לעולם לא יהיה כמו המשחק של הגברים”
אני כתגובה, מרימה גבה.
 
ש’ אומר שיש הבדל מהותי בין משחק כדורסל של גברים ובין זה של נשים. הוא נועץ את ההבדל באסטרטגיית משחק ובקצב שלו, “המשחק שלהן איטי יותר, הן לא פועלות לפי האינסטינקט, אתה תמיד יודע איזה מהלך הן הולכות לעשות, משוללות גורם ההפתעה”
לו הייתי מבינה קצת יותר בפיק אנד רולים, סביר להניח שהייתי יודעת לענות בצורה מדוייקת יותר, אז כקונטרה הבאתי איתי שחקנית מובילה מהליגה, במקרה אחת שידועה בעבודת הרגליים הזריזה ובאסטרטגיית המשחק שלה, שנתנה את דעתה המבוססת על מקצועיות וניסיון.
אחרי דין ודברים הם לא הגיעו להסכמה.
היא טענה שיש שחקניות רבות שלא נופלות מהשחקנים הגברים בביצועים שלהן ובכישרון שלהן
הוא טען שלעד יהיו הבדלים, שאי אפשר להיאבק בזה, כי ככה זה.
אני שתיתי עוד לגימה מהיין.
 
בואו נודה על האמת, ישנם הבדלים פיזיולוגיים עובדתיים בין גברים ונשים, כל ניסיון כזה או אחר לטשטש אותם הוא יומרנות לשמה. חלק מההבדלים הללו יכולים ליצור שוני בביצועים, גם זוהי אמת שאינה יומרנית.
 אך השיח פה הוא אינו על ההבדלים האלה, אלא על העובדה הקיימת שיש דבר כזה שנקרא כדורסל נשים ויש פערים אגרסיביים חוצי תחומים, בינו לבין כדורסל הגברים.
היום, כאישה בוגרת וחברה של לא אחת משחקניות הכדורסל בליגת העל, החשופה לקרביים של הליגה, יש לי לא מעט ביקורת על ההתנהלות הבלתי הוגנת ועל האפליות הברורות בין קבוצות הגברים לקבוצות הנשים.
ההבדלים באים לידי ביטוי בכל; החל מהתקציבים השונים המוקצים לטובת הקבוצות, דרך הפערים האבסורדים במשכורות של השחקנים והשחקניות, ועד לסיקור המשחקים ולכמות הקהל המגיע אליהם.
 האם זה נופל על אפלייה מגדרית? האם על אופי המשחק? האם על כישרונן של השחקניות? או אולי על העובדה שהשילוב של נשים וספורט לעולם לא יהיה נוצץ כמו השילוב של גברים וספורט?
אולי זו הרתיעה מפני נשים הבוחרות במודע בספורט כקריירה, כי הרי יש משהו בנשים האלה שלא לגמריי יורד לנו כחברה בגרון, עם כל ניסיונותינו לנער מעלינו את שטיפות המוח, עדיין, אישה “המקריבה” את הנשיות שלה בעבור כדרור לא עוברת אצלנו חלק.
כך אותן נשים מקסימות ומוכשרות מקבלות לא אחת “מחמאות” כמו: גבריות, לסביות, לא נשיות.
כן, כל שחקנית כדורסל (או לחילופין כדורגל או ג’ודוקא) היא לסבית גברית כי אחרת איך תסבירו את האהבה שלה לספורט ולמשחק?
כמו שנאמר נבערות לשמה.
ערב אחד חברותיי שאלו אם בא לי להצטרף אליהן למשחק של קבוצת הגברים של העיר, נענתי להזמנה והגענו למגרש מלא, משולהב ועמוס, שלטי החסות נצצו והכרוז הידהד בהתלהבות.
הקבוצה הפסידה.
במקרה באותו השבוע קבוצת הנשים רשמה ניצחון נוסף, במקרה בעיר הספציפית הזו קבוצת הנשים מביאה יותר כבוד מקבוצת הגברים.
ממש לא במקרה מושקעים משאבים רבים יותר בקבוצת הגברים לעומת קבוצת הנשים.
כך תמצאו שלרוב קבוצות הנשים בליגה אין אתר מסודר, נוצץ ומשווק. בחלק מהערים אף קיים אתר לקבוצת הגברים אך לא לקבוצת הנשים.
כך תמצאו שיווק ופרסום אגרסיבי לקראת משחקי קבוצות הגברים לעומת פרסום וסיקור בינוני למשחקי קבוצות הנשים.
פעולות השיווק הנמרצות והמאומצות של האיגוד ומנהלת הליגה לטובת כדורסל הנשים הן בגדר ברירת מחדל מינימלית אל מול האמצעים המוקצים עבורן והן לא מספיקות.
ואם לדבר בדוגמאות חיות הרי שהפרומו לפתיחת ליגת הגברים אשר עלה כ-80 אלף שקלים (!!) לעומת הוידאו הסמרטוטי המורכב מקטעי משחקים שעשו כ”פרומו” לפתיחת ליגת הנשים הוא דוגמא מקוממת ביותר!
שחקנית כדורסל בליגת העל, בדיוק כמו שחקן כדורסל בליגה, מגיעה בכל יום לאימון, לעיתים פעמיים ביום, בדיוק כמוהו היא מתרגשת ולחוצה לפני משחקים, בדיוק כמוהו היא קופצת משמחה כשקבוצתה מנצחת ובדיוק כמוהו היא מתבאסת כשהיא מפסידה.
גם לה מחוייבויות לאיגוד, למנהלת, לקהילה. אבל בשונה ממנו היא מרוויחה פחות.
כמובן שאת ההשוואה יש לבצע בין שחקנים ושחקניות באותו המעמד. גם בתוך ליגת הנשים יש הבדלים בין המשכורות השונות של השחקניות, אך אלה נעוצים בניסיון של השחקניות, הכישרון ורמת הביצועים שלהן, מדרג הגיוני.
ומהו העיקרון המנחה במדרג בין משכורתן של הנשים לאלו של הגברים? מדוע יש הבדלים מהותיים?
ובכן עיקרון הגיוני אין אבל מתמטיקה פשוטה יש והיא נעוצה בכמות הכספים המושקעת בכל אחד מהענפים ובקבוצות. תחשבו על בנק של X כסף הזורם לקבוצת גברים ממנו נגזרות בין השאר המשכורות ואז תחשבו על בנק של X:2 במקרה הטוב הזורם לקבוצת נשים.
בחישוב מהיר אפשר להבין שבאופן אוטומטי כל סך ההשקעות ובינהן המשכורות, יורד.
ואף מילה על הספונסרים המעדיפים להשקיע בגברים ולא בנשים, אף לא מילה אחת.
“הן פחות מוכשרות, אין מה לעשות” 
וקביעה זו נעשית על בסיס מה? אני תוהה, ביחס למי פחות מוכשרות?
הגדרת כישרונה של שחקנית לא צריך לעמוד אל מול כישרונו של שחקן, הוא עומד יפה בזכות עצמו.
האם כישרונו של גבר, שחקן כדורסל הוא המדד ליכולתה ולכישרונה של אישה שחקנית?
בצפייה במשחקים של גברים ונשים, אני יכולה להבטיח לכם ולכן שיש לא מעט שחקניות שיכולות לעשות סחרחורת ללא מעט שחקנים.
והבעיה העיקרית נעוצה בהשוואה המטופשת הזו.
בהגדרה קצרה ולא זהירה כדורסל הנשים הוא נישה ולא ענף ספורט מרכזי, זוהר ומוביל, שנדמה שעם השנים מאבד את קסמו יותר ויותר, הודות לפערים ולהבדלים הכה בולטים. 
ובנישה הקטנה הזו, השחקניות הן כוכבות נוצצות וחשובות אך אט אט מתרוקנים המגרשים ורק יחידי סגולה, אוהדים ותיקים ומסורים דואגים לפקוד אותם מידי משחק. וזהו גלגל, לא תהיה תהודה, לא יוקצו משאבים, לא תהיה השקעה.

הייתי רוצה שבמרוצת השנים עדיין תהיינה בנות צעירות שירצו להיות שחקניות כדורסל, שיירצו לפתח קריירה ככדורסלניות. כן הייתי רוצה שהענף הזה המורכב מנשים מוכשרות!! מקצועיות!! ומסורות!! יקבל את התהילה לה הוא ראוי,
כן הייתי רוצה שאותן הנשים המוזכרות לעיל יקבלו את הכבוד לו הן ראויות.
 בשביל שזה ייקרה דרושה התעוררות רבתי, ובשביל שזה ייקרה צריך לנטרל את כל ההשוואות הבטלות בשישים בין הנשים לגברים ולהתייחס לענף כדורסל הנשים כאל ענף עצמאי העומד בזכות עצמו ולקדם אותו ככזה.
הקצאת משאבים רבים יותר, פרסום רציני יותר ובעיקר הערכה רבה יותר לשחקניות.
 
במהלך השנה האחרונה בה נחשפתי מחדש לענף כדורסל הנשים, זכיתי בעיקר להכיר נשים מסורות ומוכשרות, מקצועיות ובעלות מוטיבציה הנותנות את כל כולן למשחק בשם האהבה אליו.
וזהו מראה משובב ומעורר הערכה והערצה, לפחות אצלי.

עוד מהבלוג של נעמה כהן

בשביל הבחירה

"אבל למה? למה החיים חייבים לסחוב אותי על הגחון? למה הם מפזרים שברי זכוכית על האדמה, מפילים וסוחבים אותי קשורה ומדממת? למה?" אני בטוחה שלהוריי לא היה פשוט לשמוע את תיאור התופת הזה בעודי בוכה  וקורסת תחת הקושי העצום שחוויתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

WHO RUN THE WORLD

אחד מתפקידיי הראשונים בשירות הקבע בצה"ל היה משמעותי ורחב היקף. בתחילת כהונתי הייתה לי מפקדת, אישה חזקה, עניינית, רהוטה ומקצועית ששמה הלך לפניה. כשהיא קיבלה אותי לתפקיד היא איחלה לי בהצלחה, אמרה שנדרשות לי שתי ביצים...

תגובות

פורסם לפני 4 years

מכאן והלאה-סיפור על נסיעה

כבר שלושה חודשים שהראייה שלי חדה מתמיד. אני מתבוננת בעצמי ולא מפחדת להגיד שאני מפחדת. פחד ארור. משתק אותי בכל פעם שאני רוצה לשבור את את הקירות ולראות את העולם הממתין לי בחוץ. עד לפני שלושה חודשים (ואולי קצת יותר) חיי היו...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה