הבלוג של אילנית שמיע / my_poetic_factory

mypoeticfactory

מעצבת בגדים. למדתי צילום בבצלאל, כתבתי בעיתונים. תמיד נמצאת על הקו, איפשהו בין עיצוב לאמנות. נאמנה לתרבות ואופנה עירונית, כזו המורכבת מטיפוסים יצירתיים ועירניים, שיתופי פעולה ועירוב תחומים ותכנים.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממאי 2015

סצנת האופנה בתל אביב היא אחת הדינמיות והסוערות בעיר ויש להודות בכנות, כי לפעמים כך נראה, ישנם יותר מעצבים (בעיקר מעצבות) מלקוחות. שוק קטן והרבה כשרונות, הריחוק הגאוגראפי מבירות האופנה שמביא איתו את הקושי להשתלב בשוק הבינלאומי, כל אלו יכולים להיחשב בקלות כחסרונות אבל אם משנים טיפה את נקודת המבט, מגלים שאלו יכולים בקלות להפוך ליתרונות.

למשל, העובדה שהשוק קטן ואין כמעט בתי אופנה להתמחות בהם או לעבוד כשכירים גורמת למעצבים צעירים “ללחוץ על כפתור היזמות”. רבים מבוגרי בתי הספר לעיצוב פותחים, מיד עם  סיום הלימודים, סטודיו קטן או אפילו חנות ובעצם חיים את הסטאז’ “על רטוב”, לומדים תוך כדי הליכה ומפתחים  את אופי המותג תוך מפגש בלתי אמצעי עם הלקוחות. בסופו של דבר מאוד קל, במקום קטן כמו תל אביב, להגיע ללקוחות המדויקים לך, לחדור אל תוך המעגל של אלו המעריכות יצירה עצמאית ונוהגות לרכוש את  בגדי המעצבים העצמאיים. חברה מספרת לחברה, זו מביאה את אחותה ואת החברה של אחותה והנה נבנית לך קהילה של לקוחות נאמנות, זו כמובן במידה  שהמוצר מוכיח איכות לאורך זמן.

יתרון נוסף של המעצבים העצמאיים, שנוצר מתוך האינטראקציה הבלתי אמצעית עם הלקוחות, זו ההכרות והתמודדות עם הצרכים של הלקוחות. בעוד שבמקומות גדולים ומרכזיים יותר בעולם, נדיר שהמעצב פוגש את לקוחותיו ומתמודד עם סוגיות התאמת הבגד לגוף הלובש או הלובשת, על כל הדקויות הכרוכות בו, בתל אביב, בזכות המפגשים התכופים הללו לומדים המעצבים בדרך הטובה ביותר, מה הם החסרונות ומה הם היתרונות של הפריט שעיצבו. עיצוב טוב, בסופו של דבר, חייב “להבין” את הגוף, עניין שבא לידי ביטוי במנעד רחב של החלטות, מבחירת הבד ועד שינויים מינוריים בגזרות, שיכולים להפוך בגד מ”כמעט” לנפלא. נוכחות המעצב בעת שלקוחותיו מודדים את הבגד שעיצב היא הזדמנות נהדרת לעבודת התחקיר המעמיקה והטובה ביותר שאפשר לבקש.

הנה כמה המלצות שלי על מעצבי אופנה עצמאיים בתל אביב.

IMG_5658_copy-591x420

הוקו הוא כינוי החיבה של חגית חזן, בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה באקדמיה לעיצוב בצלאל והמעצבת מאחורי המותג, שחנות הסטודיו שלו ממוקמת במתחם נגה ביפו, אזור שופע יצירתיות. בשנים האחרונות בחרו מעצבים עצמאיים רבים למקם את הסטודיו או החנות הקטנה במתחם נגה ובמקים רבים יוזמים אירועים משותפים ושיתופי פעולה. המוצג הוקו מאפיין בקו נקי בעל אופי גיאומטרי ועירוני, מחוספס אבל לא מחוספס מדי, עם דגש על א- סימטריה וטיפול בפרטים קטנים שלוקח דקה או שתיים להבחין בהם. פלטת הצבעים עדינה ושקטה ומדי פעם תמצאו גם פריטים שנעשו בשיתוף פעולה עם מעצבים נוספים, צביעות טקסטיל או הדפסה.

IMG_5936

גם הילה הרמן סיימה לימוד באקדמיה לעיצוב בבצלאל, אך במקרה שלה זו היתה המחלקה לעיצוב גרפי. במשך שנים עבדה כמעצבת אתרים אך התשוקה לאופנה שעד אז אפיינה אותה כלקוחה נאמנה של מעצבות מקומיות, הרימה ראש והניעה אותה לממש את הפנטזיה ולפתוח מותג אופנה משלה ששמו Magpie Goose הקו של הרמן מאופיין, במילותיה כקז’ואל-אוונגארד, ואכן הבגדים המאופיינים בצבעוניות עדינה וקלאסית מתאימים מצד אחד לשמש כבגדי יום-יום, אבל אין לטעות בהם כפשוטים, כל פריט מאופיין בשבירת הצורה ובנייתה מחדש, קפלי בד במקומות מפתיעים, חיתוכים אלכסוניים, כיסים ושסעים, מחקר צורני מעניין שמתגבש לבסוף לפריט מינימליסטי כמעט, לביש וזמין, אך כזה שמפתיע בכל לבישה מחדש.

1547988_837541489638337_6244747105948594387_o-823x420

קארין אביעז, הרי היא Karin A, היא אחת המעצבות הותיקות ואהובות בסצנת המעצבים העצמאיים בתל אביב הפועלת מסטודיו באותו היא חולקת עם יוצרים נוספים מתחומים שונים, בגן החשמל בתל אביב, אזור הנושק למרכז העיר עם נטייה קלה דרומה ומרכז כמה וכמה חללי סטודיו וחנויות מעניינות בתחומי העיצוב, אבל גם בתי קפה, חנות ספרים ועוד. עצמאיים עם קולקציות המציגות באופן עקבי תפיסה נונשלנטית של התייחסות הבגד לגוף. בגדים המאופיינים בצבעוניות מונוכרומטית, בעיקר שחור ולבן. הבגדים נינוחים ורפויים, אך הנינוחות אינה באה על חשבון הפרטים הקטנים. חיתוך מעניין, שוליים פרומים, כיווץ הבד במיקום מפתיע ומדי עונה גם פריט או שניים המודפסים בהדפסים מקוריים.

11231149_743355082463210_3396478831549122357_n

שירלי הלפרין פועלת מסטודיו-חנות קטן וחמוד ברחוב זמנהוף הצדדי  (שממש, אבל ממש קרוב לאחד הרחובות הראשיים והמרכזיים בעיר, רחוב קינג ג’ורג’). את הסטודיו חולקת הלפרין עם מותג בגדי ילדים “שתיים”, שנאמן גם הוא לאופי העירוני המאפיין את  בגדיה של הלפרין. הלפרין מוציאה מדי עונה קולקציה קטנה המאופיינת בקווים מאוד נקיים, קווים ישרים, לעיתים נוקשים. הנשיות של הלפרין היא כמעט נזירית, על הבגדים נחה שלווה ואיפוק, אפשר להגדיר זאת כאינטימיות וההוכחה הניצחת שמעט זה הרבה.

12339071_10208531453112253_6423652965782864313_o

Sister M הן שתי אחיות  הפועלות מחנות סטודיו הממוקמת בשכונת פלורנטין בתל אביב, האחת סיימה לימוד עיצוב באקדמיה לעיצוב בצלאל ואילו השנייה בשנקר – אלו שני המוסדות המרכזיים ללימודי עיצוב בישראל, המאופיינים בגישה שונה, כמעט הפוכה זה מזה. האחד בעל קו אמנותי, אקספרימנטלי ואילו השני מתכתב עם עולם האופנה שנקרא לו “הרשמי”. מתוך השיתוף הזה בין שתי האחיות ובין שתי הגישות נולד מותג המתאפיין בחיפוש מתמיד אחר האיזון בין שתי הגישות המנוגדות זו לזו. להבדיל מהרבה מותגים בתל אביב, מאופיין הקו של סיסטר אם בצבעוניות נועזת, במגוון רחב של טקסטיל מודפס ושילובי בדים. הקו הוא נשי, במובן הבסיסי של המושג – קווים רכים, בדים בעלי יכולת תנועה וגזרות ששומרות על הצללית הנשית הרכה, אך הצללית הזאת אינה באה על חשבון חיתוכים מעניינים, א-סימטריה ובעיקר השפה הייחודית המתבטאת בפרטים רבים הנעשים בעבודת יד עמלנית.

במידה ותרצו להכיר מעצבים נוספים היכנסו לפרוייקט Oorbo  הממפה מקומות עצמאיים בתל אביב (זה באנגלית, כי חשוב לנו שגם תיירים ייחשפו למקומות המעולים האלו), אינו פרסומי והמקומות המוצגים בו נבחרו אך ורק בגלל שהם שווים ומצוינים במיוחד.

ואתם מוזמנים כמובן לעקוב ולהכיר את המותג שהוא כולו שלי, Poetic Factory

L1170516 (2)

עוד מהבלוג של אילנית שמיע / my_poetic_factory

תצוגה מקדימה

5 החנויות הכי שוות בתל אביב לקניית מתנות (שירגשו אתכם גם ביום שאחרי)

נאמר שאתם בדיוק בדרך לטיול קטן בעיר, מחפשים מתנה למישהו אהוב, אולי לעצמכם. לא באמת משנה אם  קטן או גדול, בעיקר חמוד, שונה, מיוחד. לא דווקא משהו יקר, לאו דווקא תכשיט או בגד, משהו אחר. לאן ממשיכים מכאן? מרכזי ומתחמי הקניות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מה אני עושה כאן בכלל?

הי, כיף שבאתם לפוסט הראשון שלי, הללויה. פתחתי את הבלוג כדי להתמקד בתרבות ואופנה עירונית, במובן הכי רחב שאפשר. בכל פוסט אעלה לכאן המלצות על יוצרים מתחומים שונים, מקומיים ומרחבי העולם, הקשורים בעיניי למושג הזה "תרבות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

סוף שבוע של אמנות בתל אביב - לאן, מי, מתי ?

בסוף השבוע הקרוב (29-30.5) יערכו בתל אביב אירועי "אוהבים אמנות". חללי סטודיו אישיים נפתחים לקהל, חללים תעשייתיים נטושים הופכים לגלריה זמנית, מיצגים ומיצבים מזדמנים מבצבצים לאורך השדרה ולשנייה נדמה כאילו סדר העדיפויות הלאומי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה