הבלוג של Lihi Nachmias

My Life in Words

מצויידת בתואר ראשון בתקשורת, תעודה של סטייליסטית אופנה ותואר בלתי רשמי של מכורת טלוויזיה ומתרגשת ממוזיקה טובה. קוראת ספרים שאפשר להחזיק ביד ולהתכרבל איתם. בסופו של יום אוהבת לכתוב על כל מה שכתוב עד לכאן :)

עדכונים:

פוסטים: 67

החל ממרץ 2013

אתם אולי לא יודעים, אבל להגדה יש מקבילה בעולם האגדות והדמיון של דיסני. או שזה בכלל ההיפך..

17/04/2016

“ החיים הם סיפור האגדה הנפלא מכל ”  ~ הנס כריסטיאן אנדרסן

 

© DreamWorks SKG- all rights reserved

“את אוהבת את פסח ואת אוהבת סיפורי אגדות. השילוב הזה מושלם בשבילך בשביל הפוסט הזה” אמרה חברתי הטובה דלית, כשדברנו על הרעיון לכתוב על ההגדה מזווית מודרנית, רעננה וגם מקורית.  אז יש לנו את ההגדה המסורתית מצד אחד, המתארת את תלאות והרפתקאות אבותינו, ואת סיפורי האגדות מצד שני, המלאות בקסם ומוסר השכל.   יש רשעים, יש חכמים שלא יודעים שהם כאלו,  יש תמימים שלא רואים את המצב כפי שהוא באמת, למרות שכל העובדות הקשות כמו ביצה מונחות מלפניהם;
ויש גם את האמיצים כדי להתמודד עם כל המכות האפשרויות  ועדיין להאמין שהתקווה והסוף הטוב מעבר לפינה.
מי באגדה ומי בהגדה? כולם.

~ “כנגד ארבעה בנים דברה התורה” ~ 
חכם:
“אתה לא זקוק לאישור מהקוסם כדי לדעת שאתה חכם” אלו מילותיה האלמותיות של דורותי גייל, לדחליל שעשה עמה את דרך החתחתים הארוכה (משהו בין 40 שנה
לשעה ו 42 דקות) כדי לקבל מוח מהקוסם, שמכבד אותו בדיפלומה. אם הוא רק היה יודע שכדי להסתדר בחיים, להיות בעל תושייה, אינטליגנט וחכם לא צריך בהכרח דיפלומה – אם כי לימודים זה תמיד מועיל – כדי להכיר את החוקים, על מנת לשבור אותם.

רשע:
בל:”אתה באמת אפל כמו שמספרים עליך”
מר גולד/עוץ לי גוץ לי :”אפל יותר יקירה, הרבה יותר אפל”.
***
“הרעים לא זוכים לסוף טוב” – רג’ינה להנרי.

אם יש משהו שהסדרה “עד עצם היום הזה” לימדה אותנו, הוא שלא חסרים רשעים בעולם האגדות בפרט ובעולם בכלל: עוץ לי גוץ לי/האפל, המלכה הרעה רג’ינה, זלינה המכשפה הרעה מהמערב (wicked) ועוד. כולם ניסו והצליחו למרר את החיים לאחרים מתוך נקמה, אבל בסופו של דבר, כמו בחיים,  זה חזר אליהם כמו בומרנג. דחס אותם לפינה בלי מוצא וסגר עליהם, מצאו דרך לנצל את החולשה שלהם נגדם. כמו למשל, לנצל את המומנטום ולשטוף אותם באמצע מרדף אינטנסיבי במיוחד.

תם: “מה הוא אומר? מה זאת. ואמרת אליו: בחוזק יד הוציאנו ממצריים, מבית עבדים”
מרי מרגרט:”אתה יודע מה מצאתי כשהסתכלתי פנימה?”
הנרי :”נראה לי כמו ספר אגדות”
מרי מרגרט:”ומה אתה חושב בדיוק המשמעות של אגדות? הן תזכורת לכך שהחיים שלנו ישתפרו וצריך רק להחזיק מעמד ולא לאבד את התקווה. הסוף הטוב הוא אולי לא מה שאתה מצפה שיהיה, אבל זה מה שיעשה את זה כל כך מיוחד”.

מרי מרגרט (שלגיה) ברגע זה היא התגלמות התום, האמונה הפשוטה ביותר אבל החזקה ביותר שהחיים יקבלו תפנית וישתפרו בעתיד, צריך רק להחזיק מעמד.
רוב הסיכויים שבני ישראל לא ציפו שהסוף הטוב יעבור דרך המדבר לפני שינחתו כמה מכות וברור שסיפור כזה אין לאף אחד אחר. המשותף לשניהם כמובן הוא המוסר השכל בסיפור, שנכון גם לחיים עצמם במאה ה 21 – שגם כשהמצב כרגע נראה הכי גרוע שיש וקשה לראות את הסוף (הטוב), צריך רק להחזיק מעמד ולהאמין שהוא יגיע.

וזה שאינו יודע לשאול: “את פתח לו. שנאמר:’והגדת לבנך ביום ההוא לאמור בעבור זה עשה לי בצאתי ממצרים”.
“כדאי לי לסמוך על הלב שלי או מה שלא יהיה, אני בכלל חלק מתכנית גדולה יותר?” – סימבה, מלך האריות.
גורל הוא דבר מוזר: מצד אחד את לא רוצה שהוא ייקח את ההגה ויוביל אותך לאנשהו, יהיה מה שיהיה, מצד שני את תוהה אם כל פעולה שאת עושה – או לחילופין נמנענת ממנה בכוונה, לא מובילה אותך בעצם למקום שהיית אמורה להגיע לשם ממילא. כך או כך, בראייה בדיעבד את מגלה שדברים קורים בדרך מסויימת, רצית או לא – זה קרה ומה שהיית צריכה לעבור – עברת ואפילו שרדת בגבורה כדי לספר וכדי להעביר את זה הלאה. ומי תיאר לעצמו? תחושת הבטן הראשונה היא זו שמוכיחה את עצמה בסופו של דבר, ולפעמים היא מתגלית בדיעבד, כהחלטה נכונה לעתיד שלך,  כבר אחרי שעברת את המכשול הראשון.

לפני כמה חודשים אמרה לי מאמנת עסקית, במסגרת סדנא שהשתתפתי בה: “את צריכה  להאמין בניסים”.
אז הנה, מה יותר מתאים מאשר להיזכר בשיר המקסים של מריה קארי ו-וויטני יוסטון המנוחה When You Belive בשיר הנושא מתוך “נסיך מצרים”.
הסרט מ 1998 המספר את הסיפור של משה, שגדל כמצרי אחרי שהצילה אותו בת פרעה ואח”כ נוכח לגלות שהוא נועד להציל את עמו. מן ייעוד שכזה.
כמעט כמו לגלות שאת בעצם הבת של שלגיה וצ’ארמינג ועל כתפייך מוטלת המשימה להציל את כולם ולהביא את הסוף הטוב…

embedded by Embedded Video

 ~~~
חג חירות שמח ואביבי! 

עוד מהבלוג של Lihi Nachmias

תצוגה מקדימה

דלתות מסתובבות: חנויות, זיכרונות וחוויות

   סגירת מעגל קשה להאמין שבערך משנת 2009 לא הייתי בעיר שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ 20 דק' מהקריות. לא בתוך העיר ממש בכל אופן, עקפתי אותה מסביב לא מעט ובהזדמנויות שונות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הגלאם של גילמור: האימא והבת הכי מגניבות על המסך חוזרות

איימי שרמן- פלדינו היא לבטח אחת הנשים האהובות ביותר בשבוע האחרון ונט-פליקס הוא  המקום החם להיות בו. הרשת אישרה שהיא תפיק את מיני סדרת ההמשך לבנות גילמור, שהיתה להיט רציני משנת 2000-2007. לטובת מי שלא בעניינים, תזכורת קלה:...

תצוגה מקדימה

החיים על פי בילי

ערב של כיף היה לי בשני בערב השבוע.  ערב בנות של ממש, עם שתי חברותי הטובות ובת דודתי בהשקת המחזמר בתאטרון חיפה. ההנאה החלה כבר בפינוק של ההתחלה, עם מזנון קינוחים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה