הבלוג של Lihi Nachmias

My Life in Words

מצויידת בתואר ראשון בתקשורת, תעודה של סטייליסטית אופנה ותואר בלתי רשמי של מכורת טלוויזיה ומתרגשת ממוזיקה טובה. קוראת ספרים שאפשר להחזיק ביד ולהתכרבל איתם. בסופו של יום אוהבת לכתוב על כל מה שכתוב עד לכאן :)

עדכונים:

פוסטים: 67

החל ממרץ 2013

מה קורה כשמשפחה עשירה מגלה שהבת שלהם הוחלפה בלידה, והבת הביולוגית שגדלה אצל אם חד הורית קשת יום, היא חירשת ומדברת בשפת הסימנים? נוצרת סדרה מקסימה לכל המשפחה של רשת ABC (משודרת ביס דרמה). למה אני מאוהבת בהוחלפו בלידתן, ולמה כדאי לכם גם לתת לה צ’אנס.

30/08/2015

 Switched-at-Birth ABC Family

Switched-at-Birth ABC Family

אם טרם יצא לכם להכיר ולהתמכר לאחת מסדרות הדרמה האיכותיות, שנראו כאן בשנים האחרונות – הוחלפו בלידתן,  זה הזמן להתעדכן בשידורים חוזרים/ מרתון באדיבות ה- VOD/ האינטרנט.
הוחלפו בלידתן מספרת על שתי בנות 16 שמגלות בעקבות בדיקת דם מקרית, שהן הוחלפו בלידה.  שתי המשפחות שלא יכלו להיות יותר שונות האחת מהשנייה מבחינה סוציו-אקונומית  והתא המשפחתי של אבא, אימא ושני ילדים במשפחה אמידה מאד; לעומת אם חד הורית קשת יום משכונת מצוקה, נאלצים כעת להתרגל לשגרת חיים שונה, בה כל צד לומד להכיר את השני, ובעיקר – לתמרן במצב המאתגר והייחודי הזה שנוצר: הורות מרובת משתתפים, שמביאה לא פעם למחלוקות בינהם בנוגע לחינוך הבנות.

ביי קניש (ונסה מאראנו, הברונטית בתמונה), גדלה באיזור הטוב של קנזס סיטי- שכונת מישן הילס היוקרתית לג’ון כוכב בייסבול במיל’ (ד.ו.מאפט), קת’רין אשת חברה ועקרת בית (ליאה תומפסון) ואח גדול מוזיקאי – טובי (לוקאס גראביל). בתום שיעור ביולוגיה, בהם למדו לבחון את סוג השם שלהם, ביי מגלה שסוג הדם לא תואם את סוג הדם של הוריה.  בעוד אלו מתייחסים בביטול, לניסוי מדעי חובבני בבי”ס, ביי מתעקשת על בדיקת דם בשביל להשקיט את המצפון והספקות.
התשובה – כפי שמשתמע משם הסדרה – פותחת תיבת פנדורה של מחדל ההחלפה בבי”ח והמפגש הבלתי נמנע עם הבת שהוחלפה – דפני ואסקז (קייטי לק’לרק), שגדלה בשכונה של מעמד פועלים: איסט ריבר-סייד, מיזורי, לאימא ממוצא פורטוריקני – רג’ינה (קונסטאנס מארי), ספרית במקצועה; ואמה של רג’ינה, אדריאנה (איבון קול).   בגיל 3 דפני חלתה בדלקת קרום המוח, שהביאה לכך שאיבדה את שמיעתה. יש לה מכשיר שמיעה והיא, רג’ינה ואדריאנה מדברות בשפת הסימנים (ASL – American Sign Language).
כדי לזרות עוד מלח על פצעים חשופים ממילא, האב הביולוגי של ביי ובעלה של רג’ינה – אנג’לו סורנטו (גילס מריני), נכנס לתמונה.

הפרומו:
embedded by Embedded Video

* שפת הסימנים היא שחקנית המשנה

ל”הוחלפו בלידתן” יש ערך מוסף ומוערך, שמבליט את ייחודה בנוף סדרות הדרמה בעולם בכלל, ובין סדרות הרכש ב- yes בפרט. מבחינתי הוא סוג של “נשק סודי” – שחקנית משנה שלא מועמדת לפרס אקדמיה, אבל היא חלק אינטגרלי בלתי נפרד מהעלילה: החירשות ושפת הסימנים.  בנוסף לדפני, שלומדת בבי”ס לחירשים “קרלטון”, ישנו חברה הטוב ביותר – ולימים בן זוגה של ביי –  אמט בלאדסו (שיין ברדי) ואמו – מלודי (מרלי מטלין),טראוויס (ראיין ליין) ועוד סטודנטים שמצטרפים במהלך העונות ומלבים קונפליקטים ומריבות כאשר בי”ס מכניס אליו במסגרת פיילוט, תלמידים שומעים.  חוסר הסובלנות כלפי האחר – השומעים אל מול החירשים  - עולה כיתה ומלבה את היוצרות.  אגב, לקייטי עצמה יש את מחלת מיינר שבעקבותיה היא כבדת שמיעה, לראיין גם כן יש לקות בשמיעה ומרלי חירשת לחלוטין.

בכל פרק בו אני צופה, אני רואה כיצד הקאסט השומע עבר דרך ארוכה במהלך העונות, וכיצד שפת הסימנים הפכה לשפה שנייה שלהם לצד משחק מצויין, ואפשר לומר בבטחון שמעריצה אותם על כך (למרות שכבר בת 32, והמילה הזו מתאימה יותר לז’רגון של בת 12..) ואפילו די מקנאה בהם על כך ששולטים בשפת הסימנים  במיומנות רבה כל כך.  את שפת הסימנים לא הכרתי עד לשנים האחרונות.  במסגרת הלימודים בתואר, היתה לי הזדמנות ללמוד את שפת הסימנים בעברית,  קורס שכעת מצטערת שלא הלכתי אליו.
בחודשים האחרונים, החלטתי שלא אתן לבעיית תקציב ושיקולים כלכליים שונים למנוע ממני ללמוד את השפה הזו, וכך בין פרק לפרק לצד האפליקציה בסמארטפון – תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים,   התחלתי ללמוד לבד כיצד לסמן ימים, ברכות ומילות נימוס, ימי השבוע, בני משפחה.. והידיים עוד נטויות ומוכנות ללמוד עוד סימנים, כולל את הא-ב העברי והאמריקאי (עם זאת לא הייתי מתנגדת למסגרת שתכניס אותי לענייינים..). מצאתי שילוב אולטימטיבי של טלוויזיה – אהבה והתמכרות בפני עצמה –  ולמידה של תחום חדש ושפה מעניינת.

* אז מה עומד על הפרק
בשתי הזדמנויות שונות, היו פרקים שמאד אהבתי שציירו מציאות חלופית שעונה על  ”מה היה קורה אילו?”. הראשון שודר בעונה 3, כשג’ון חולם מה היה קורה אילו רג’ינה היתה מדווחת על ההחלפה, כאשר עלתה על זה כשדפני היתה בת 3, ואיך הדינמיקה המשפחתית “כעת”, כשדפני גדלה עם ביי וטובי אצל הקנישים. רמז: האידיליה לא בהכרח קיימת גם בתרחיש הזה.
הפעם השנייה שבה נעשה פרק בסגנון, היה במסגרת ספיישל חג המולד (עונה 4): נוצר וויכוח בין שתי המשפחות, שתופסות את מסורת החג בצורה שונה והבנות – כרגיל באמצע, מנסות לפשר בין ההורים לבין הרצון לחוות את החג בצורה שונה ממה שהן מכירות. כמובן, כל מה שצריך במקרים כאלו הוא משאלת לב שנאמרת בקול רם, כגון “הלוואי וההחלפה לא היתה מתרחשת” בשביל שקסם ממזרי של חג המולד יתרחש, וייתן להן את מבוקשן. כפי שאומר המשפט הידוע: “תזהרו במה שאתם מבקשים..”.

קטע מפרק חג המולד

embedded by Embedded Video

אז חוץ ממשחקי “נדמה לי” עם לא מעט מוסר השכל שהם טומנים, הסדרה מצטיינת בטיפול בנושאים שכולם יכולים להתחבר אליהם, מנוער עד למבוגרים. כיוון שעדיין מדובר בעובדה שרוב הדמויות הם בני טיפש- עשרה בהתחלה (מעונה 1) תצפו ללא מעט מקרים של מרדנות, בדיקת גבולות, התנסויות, מערכות יחסים רומנטיות וכיו”ב. עם העונות שחלפו, הנושאים החלו להיות רציניים וקשים יותר, דוגמת פרק אונס בקמפוס שזכה לתהודה רבה, בשל העובדה שבחרו לגעת בנושא רגיש כל כך ובזווית אישית שנוגעת לאחת הבנות.
גם מהדמויות המבוגרות יותר, לא חסכו התסריטאים והם מפגישים אותם עם נושאים של שחיתות בצמרת הפוליטית, נישואים שוחקים, פרק ב’ (עם בת זוג שומעת) קריירה מול נאמנות למשפחה, מוות  בטרם  עת וכמובן – ההתמודדות של ג’ון, קת’רין ורג’ינה אל מול ההתבגרות של ביי, דפני וטובי על בסיס קבוע.  אישית רחוקה מלהיות הורה, אבל מוכנה להמר על כך שלא מעט הורים, יישמחו לראות ייצוג של בעיות יום יומיות (פחות או יותר) על המסך שלהם.

רק כדי לסבר את האוזן והעיניים הקוראות – הוחלפו בלידתן היתה מועמדת כ 30 פעמים משנת 2011 כשהסדרה עלתה, לפרסים שונים בקטגוריות שחקנים ראשיים/מישנים, הפקה, תכנית המקדמת גיוון ושונות , והישגים בתחום התכניות לנוער. בימים האחרונים, הודיעה ההפקה בדף הפייסבוק הרשמי של הסדרה על מועמדות סופית לפרס סנטינל – Sentinel לשנת 2015,  על שני פרקים מהעונה הנוכחית המהווים דוגמא ומופת בעלילה וסיפורים שנוגעים ומחנכים למודעות לאורח חיים נכון, בריא ובטוח.

עונה 4 המשודרת כעת בארה”ב (אצלנו תגיע ליס דרמה לקראת דצמבר ככל הנראה) ממשיכה להפתיע, לאתגר ולא לנוח על זרי הדפנה. יש בה דרמה איכותית לצד הומור, אתנחתות קומיות ומוזיקה טובה, עטופים במשחק נהדר ועלילה מעניינת. על הפרק: אנשים שמצאו את עצמם בין הפטיש לסדן, כאשר החברים שלהם בתהליך “גירושים”; קולות ודעות של אחרים שנכנסים לתוך מערכת יחסים טרייה; מה קורה כשאת מגלה שבן הזוג שלך הוא לא מי שהוא טוען שהוא ועוד.   בואו, יהיה מעניין :).

משפחת קניש-ואסקז בהרכב (כמעט) מלא.  (מתוך: דף הפייסבוק הרשמי)

משפחת קניש-ואסקז בהרכב (כמעט) מלא. (מתוך: דף הפייסבוק הרשמי)

 

 

 

 

עוד מהבלוג של Lihi Nachmias

תצוגה מקדימה

דלתות מסתובבות: חנויות, זיכרונות וחוויות

   סגירת מעגל קשה להאמין שבערך משנת 2009 לא הייתי בעיר שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ 20 דק' מהקריות. לא בתוך העיר ממש בכל אופן, עקפתי אותה מסביב לא מעט ובהזדמנויות שונות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הגלאם של גילמור: האימא והבת הכי מגניבות על המסך חוזרות

איימי שרמן- פלדינו היא לבטח אחת הנשים האהובות ביותר בשבוע האחרון ונט-פליקס הוא  המקום החם להיות בו. הרשת אישרה שהיא תפיק את מיני סדרת ההמשך לבנות גילמור, שהיתה להיט רציני משנת 2000-2007. לטובת מי שלא בעניינים, תזכורת קלה:...

תצוגה מקדימה

החיים על פי בילי

ערב של כיף היה לי בשני בערב השבוע.  ערב בנות של ממש, עם שתי חברותי הטובות ובת דודתי בהשקת המחזמר בתאטרון חיפה. ההנאה החלה כבר בפינוק של ההתחלה, עם מזנון קינוחים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה