הבלוג של Lihi Nachmias

My Life in Words

מצויידת בתואר ראשון בתקשורת, תעודה של סטייליסטית אופנה ותואר בלתי רשמי של מכורת טלוויזיה ומתרגשת ממוזיקה טובה. קוראת ספרים שאפשר להחזיק ביד ולהתכרבל איתם. בסופו של יום אוהבת לכתוב על כל מה שכתוב עד לכאן :)

עדכונים:

פוסטים: 67

החל ממרץ 2013

שניים מבית ההוצאה לאור סנדיק ספרים: אישה מאחורי מסכה: או כוחה של אישה, וכל הר וגבע: הסיפור מאחורי “צלילי המוזיקה”, לכאורה אין בינהם קשר. ואז גליתי את החוט המקשר – דמות האומנת הנכנסת לבית המשפחה. פוסט על האישה שמשפיעה, משנה אנשים, חיים וסדרי עולם. או בשלוש מילים – כוחה של אישה

05/05/2015

IMG_21

שני הספרים מבית הוצאת סנדיק ספרים –  מאחורי מסכה : או כוחה של אישה וכל הר וגבע: שונים במבט ראשון אחד מהשני.  על האחד שורר אופל, והשני שופך אור על סיפורה האמיתי של משפחת פון-טראפ, המהווה את ההשראה לסרט המוכר והאהוב “צלילי המוזיקה”. ואז גיליתי את החוט המקשר בינהם – האומנת במשפחה ואיך בכל סיפור, לא משנה לאיזו מטרה הגיעה – יש לה את הכוח לשנות ולהשפיע על בני המשפחה.

על הנאות והונאות
מאחורי מסכה או: כוחה של אישה,  ספר מתח גותי מבית היוצרת של נשים קטנות לואיזה מיי אלקוט, מתרחש אי שם במאה ה-19: עלילה דמיונית העוסקת בג’ין מיור, צעירה שמתחילה לעבוד בבית קובנטרי כאומנת לבלה הצעירה, כשבאמתחתה תכנית סודית ומורכבת עם כוונות זדוניות. הספר אמנם דק בהשוואה לספרים  ממוצעים אחרים, אבל בכל עמוד מקופלת האווירה המתוחה, בידיעה שכוונותיה של מיס מיור הם מעבר למכובדות, כנות וישרות. את זה כבר אפשר היה להבין מהכריכה המעניינת שכאילו אומרת בלי מילים: היד שמזיזה את המריונטה, זה כאן.  כוחה של ג’ין, כפי שמעיד השם של הספר, אינו רק ביכולת המופלאה לשחק ולהתל בבני המשפחה, החלך מבלה הצעירה, שאותה היא מחבבת (אולי היחידה מבני כל המשפחה) וכלה בשני האחים הגדולים – ג’ראלד ואדוארד המתחרים על לבה, אלא ביכולת לשמר כלפי חוץ את התפקיד של צעירה תמימה, מנומסת על גבול הכניעה וחפה ממניירות. נערה צעירה שדואגת לרווחה של גבירת האחוזה וראש המשפחה, שמרגישה לא בנוח עם שני גברים שרבים עליה, ובפנים מסמנת וי על כל ניצחון קטן וגדול ומאלתרת בלי להתבלבל כאשר התוכניות מתחילות להשתבש, כאשר מנסים לחשוף את מי שהיא האמיתית.

היה מעניין לקרוא ולעקוב מזימה אחר מזימה, צעד אחר צעד, ולגלות כקוראת את הדמות האמיתית שאחריה הלכו שולל רוב בני המשפחה ברגשות ותחושות מעורבים מורכבים  ומנוגדים: חלקם מתאהבים, חלקם מתעסקים באובססיביות מעורבת בהערכה וברצון לחשוף את מי שהיא, וחלקם פשוט נהנים בחברתה, שותים וסופגים בהנאה ובהערצה כל מילה.

“סופה בלתי נראית ובלתי צפויה ארבה בפתח. נדמה שבואה של מיס מיור חולל שינוי בכולם. אם כי אף אחד לא יכל להסביר מדוע” (עמ’ 39).
המשפט הזה, המופיע בפתיחת פרק 3 הזכיר לי באופן קסום, ובצירוף מקרים אולי מוחלט, אומנת אחרת שאת סיפורה פותח משפט דומה. היא הביאה איתה רוחות מכיוון אחר, תרתי משמע. אומנת שהגיעה למשפחה כדי לדאוג לילדים (לכאורה) ושינתה את הדינמיקה המשפחתית: מרי פופינס. השפעתה של פופינס, על בני משפחת בנקס, להבדיל אלפי הבדלות  היתה לטובה בסופו של דבר עם תוצאה של איחוי וגיבוש המשפחה, בניגוד לפירוק לגורמים מעשה ידיה של מיס מיור.  ”רוח מזרחית עם ערפל לא רגיל, משהו מתבשל פה ועומד להתחיל. לא ממש ברור מהו הדבר, אבל אני מרגיש שמה שעתיד לקרות, התרחש כבר בעבר” נאמר ע”י ברט, בפתיח הסרט. זוכרים? :).

פינת הפסקול: 
מיס מיור, האישה מאחורי המסכה, הערימה על בני קובנטרי שהלכו שולל אחרי התדמית. התרמית השפיעה בעיקר על שני האחים במשפחה – ג’ראלד ואדוארד שמצאו עצמם מתחרים האחד בשני. השיר בפינה זו, מוקדש להם ובעיקר נראה כי יכלו בעצמם, לכתוב את המילים ששר אלביס פרסלי על השטן במסכה.

 

embedded by Embedded Video

 

images
כל הר וגבע – הסיפור מאחורי “צלילי המוזיקה”, מאת אגתה פון-טראפ, לוקח למקום אחר, שלו יותר. כזה שהסוף כבר ידוע מראש, אבל צוללים לתוכו בידיעה שהולכים לקרוא אותו מזווית אחרת לגמרי, עם סיפורים ואנקדוטות ופיסות מידע שהושמטו ושונו.  אגתה היא בתו של הקפטן גיאורג ואשתו המנוחה אגתה וויטהד פון טראפ (שם המשפחה אגב, הוא תואר אצולה שאביה ירש מהסבא על שירותו הצבאי) שמספרת את סיפור משפחתה עוד מהשנים בהם אביה הכיר את אימא הביולוגית והחיים אצל סבתה בארלהוף בתקופת מלחמת העולם הראשונה, כשאביה שירת כקצין בצי.  הסיפורים בספר הם הצצה נעימה ומעשירה, ואפילו מחנכת לעיתים, שכל מי שרוכש חיבה לסרט ייהנה לקרוא ולהשכיל. אישית, זה העניק לי ערך מוסף נחמד לחוויות הילדות והבגרות בצפייה בסרט, יותר פעמים משאוכל לזכור.  אחד הקטעים היפים בספר, מלמד על הפשטות בהנאה מהדברים הקטנים: היכולת להיות מאושר ממשחקי דמיון, העלאת מחזות, קריאה בספרים, סקי ומשחקים בשלג. כל הדברים הללו שהיא ואחיה הגדול רופרט (המקבילה הגברית של ליזל, בעקרון) ולעיתים גם המבוגרים שהצטרפו, נהנו מהם בהיעדר טלוויזיה, קולנוע ומרכזי קניות. “יש שיחשבו כי היה זה ודאי שעמום נורא, אך לא כך חשנו אנו. אנחנו החלפנו את כל אלו בדמיון..” (עמ’ 52) .
עוד לפני מריה, היתה אומנת במשפחת פון טראפ, שהיתה לפי אגתה חלק חשוב מאד בחייהם – מארי הולזינגר שזכתה לכינוי המתאים: נני.  היא ניהלה את כל משק הבית, דאגה לסדר היום שלהם והפכה בסופו של דבר לחלק בלתי נפרד מהמשפחה. בנוסף אליה נשכרה אומנת נוספת, פרוליין ציינר, למטרת לימודים עבור אחיה. לימים מספרת אגתה, לימדה אותה שיעור חשוב ומשמעותי על בריאה, שהביאה אותה לאהבת האלוהים.

 מתחברים לצלילי המוזיקה: 
בסרט הקולנוע, המשפחה לא ניגנה ושרה עד שמריה נכנסה לתמונה עם קולה הצלול והמוכשר. המציאות מסתבר היא אחרת לגמרי . באחד הקטעים מספרת אגתה, שהם התחילו להתוודע לצלילים ולשירה, בתקופה בהם חוו קושי כלכלי ואיבדו את רכושם בעקבות קריסה של הבנק. באחד הימים התארחה אצלם להקה מתנועת הנוער שאליה השתייכה אימה בצעירותה, והן השאירו להם שירים. מרגע גורלי זה, התחילו הילדים וההורים לשיר אותם לעיתים תכופות ואף לזכור אותם בע”פ. אחד החדרים הוסף לחדר מוזיקה והמשפחה לא חדלה לשיר.

לקריאה של הספר התווספה חוויה מרגשת של פעם בחיים. הוצאת הספרים סנדיק ארגנה ערב השקה שבו לקחה חלק קרלה פון טראפ, אחייניתה של אגתה. היתה לי ולחברתי הטובה דלית, את הזכות לפגוש אותה, גם אם לדקות ספורות. בנוסף למפגש הנדיר, נהניתי מהמקהלה ששרה שירים מהסרט/מחזמר ובעיקר מהעיתונאי יאיר רווה, שדיבר על הקסם הבלתי נדלה של הסרט, שממשיך לרגש גם 50 שנה אחרי.  אחד המשפטים שאמר רווה שנחקקו במוחי היה :”When the truth becomes a legend. Print the legend” , אין מתאים ממנו לתאר את הספר שכן, האגדה עדיין חיה – היא מודפסת בין השורות, על כל דף ודף.

לפני סיום, עוד סיפור  על נני שנכנסה לא בסערה ולא בתחבולות, אבל כבודה במקומה מונח. נני אחרת, לא מהספרים אלא מהמסך הקטן. הרבה פחות חסודה ממריה הנזירה, עם חוצפה וגישה ערמומית כמו של מרי פופינס, עם חוכמת חיים כמו של ג’ין ועם הרבה הרבה פחות בד בבגדים. הסיפור שלה בסדרה, נגמר באופן זהה לזה של מריה והקפטן, ובדומה לג’ין מיור, גם לה היתה תחרות עם אישה אחרת על לבו של גבר.. “זה היה מבחן דומם לכוחה של כל אחת מהנשים על הגבר הזה; הן חשו בכך באופן אינסטינקטיבי ושתיהן ניסו לנצח” (עמ’ 105, אישה במסכה).
מנחשים..?
פראן פיין, הנני המיתולוגית עם הקול המאנפף שאי אפשר לשכוח. האומנת שהגיעה ממש במקרה, להבדיל מהשתיים מהספרים, אבל בדומה להן שבתה את לבם של בני הבית. וישנה התחרות הגלויה כמובן, מול סיסי בבקוק על לבו של מקסוול שפילד.

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של Lihi Nachmias

תצוגה מקדימה

דלתות מסתובבות: חנויות, זיכרונות וחוויות

   סגירת מעגל קשה להאמין שבערך משנת 2009 לא הייתי בעיר שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ 20 דק' מהקריות. לא בתוך העיר ממש בכל אופן, עקפתי אותה מסביב לא מעט ובהזדמנויות שונות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הגלאם של גילמור: האימא והבת הכי מגניבות על המסך חוזרות

איימי שרמן- פלדינו היא לבטח אחת הנשים האהובות ביותר בשבוע האחרון ונט-פליקס הוא  המקום החם להיות בו. הרשת אישרה שהיא תפיק את מיני סדרת ההמשך לבנות גילמור, שהיתה להיט רציני משנת 2000-2007. לטובת מי שלא בעניינים, תזכורת קלה:...

תצוגה מקדימה

החיים על פי בילי

ערב של כיף היה לי בשני בערב השבוע.  ערב בנות של ממש, עם שתי חברותי הטובות ובת דודתי בהשקת המחזמר בתאטרון חיפה. ההנאה החלה כבר בפינוק של ההתחלה, עם מזנון קינוחים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה