הבלוג של Lihi Nachmias

My Life in Words

מצויידת בתואר ראשון בתקשורת, תעודה של סטייליסטית אופנה ותואר בלתי רשמי של מכורת טלוויזיה ומתרגשת ממוזיקה טובה. קוראת ספרים שאפשר להחזיק ביד ולהתכרבל איתם. בסופו של יום אוהבת לכתוב על כל מה שכתוב עד לכאן :)

עדכונים:

פוסטים: 67

החל ממרץ 2013

זה לא ספר שמיני חדש שיצא למדפים. זו רק הדרך שלי, לתת שם כולל לכל שבעת הספרים שבסדרה הקלאסית, הקסומה והנפלאה הזו של ג’יי קיי רולינג. חשבתי על ספר ליום השואה ומצאתי את עצמי בסופו של דבר, מדברת על הרבה יותר. בשבילי, הארי פוטר ביום השואה והגבורה זה מכונת זמן קטנה מקופלת בתוך מאות עמודים..

27/04/2014

 

זה התחיל באבן החכמים שפתחה את הדלת, המשיך במסדר עוף החול שמהווה את שיא ההתרחשות עם חזרתו (אחרי לידתו) המחודשת של וולדמורט, ואוצרות המוות המצמררת שסוגרת את כל הקצוות הפתוחים וחותמת את העלילה. בכל אחד מהם וגם בשאר, נמצאת תורת הגזע גרסת עולם הקוסמים – דם קוסמים טהור, וכנגד הכינוי המכוער למי שלא מתהדר בשושלת של קוסמים – בוצדמי (Mudblood), דם מלוכלך. מאלפוי מסכם את זה במשפט אחד, בתחילת “אבן החכמים”. משפט שדי עולה ממנו המסקנה, על מה אבא לוציוס ואימא נרסיסה מגדלים אותו - ”בקרוב תלמד שיש קוסמים פחות שווים מאחרים, פוטר. אני יכול לעזור לך עם זה.” ועוד מוסיף לזה הושטת יד ללחיצה.  הארי, שההכרות שלו עם רון היא רק מהבוקר, נשאר (או בוחר להיות, תלוי איך מסתכלים על זה) ילד טוב ומבטל את הצעת החברות המפוקפקת של מאלפוי. זוהי תחילתה של חברות נפלאה בין הארי לרון.  הרבה פחות מזה מבחינת הארי ודראקו.

books

סיפור הקמת הוגוורטס, הוא די פשוט: נוסד על ידי 4 קוסמים, כאשר 3 מתוכם חיו בהסכמה הדדית בנוגע למגוון התלמידים שילמדו בבי”ס, כלומר, הרעיון לקבל כל אחת ואחת מכל מוצא שהוא. סלאזר סליתרין הוא כמובן יוצא הדופן שרצה רק קוסמים עם דם טהור.   האווירה הפתוחה, הופכת למתוחה יותר ופחות מקבלת בספר החמישי- עם כניסתה של דולורס אמברידג’ לתפקיד מנהלת בי”ס. מלבד העובדה שמדובר באחת הנשים המעצבנות בתולדות הספרות עם חיבה מוגזמת לוורוד, חתולים וצחוק עם צליל חורק, מדובר בייפוי כוח אנושי למשטר העולה של וולדמורט שמחולל מהפך - שינוי חומר הלימוד,  בחינת מורים תחת זכוכית מגדלת, פיטורים משפילים ושרשרת חוקים ואיסורים בסגנון חוקי נירנברג: אסורה התאגדות, אסורה פעילות שנחשדת למחתרתית,  איסור על מוזיקה, צחוק וקסמים מיותרים בין השיעורים ועוד ועוד עד שהחוקים מכסים קיר שלם.  בין לבין היא גם התפנתה לתת עונשים למי שמעז להתמרד, סוחטת ומסיטה את התלמידים אחד נגד השני. אישה עסוקה.     המצב הזה חוזר בשנית ובעוצמה כפולה ומכופלת, כאשר וולדמורט כבר בשלטון, טרור ופחד שולטים,  והבי”ס הוא השתקפות האידאולוגיה שלו – מנהל שהוא אוכל-מוות לשעבר, תכנית לימודים נוקשה והתעללות בתלמידים שכן נשארו בבי”ס מצד בריונים.

 הספר האהוב עלי ביותר, שמאגד בתוכו כמו קפסולה מותחת ושברירית, את כל שהתרחש בתקופת המשטר הנאצי הוא הספר האחרון בסדרה (והסרט השביעי חלק 1 שמבוסס עליו). בכל פעם שקראתי אותו, זה הרגיש לי כמו מכונת זמן קטנה שהוכנסה לדפים.    במהלך חיי יצא לי לראות סרטים תיעודיים שהראו לנו בבי”ס, במכללה וגם בבית, לקרוא ולשמוע סיפורים מפי ניצולי שואה:  על הרצון והמאמץ בהתחלה להמשיך בחיים כרגיל – להמשיך לעבוד, לצאת ולהיפגש עם חברים ולחגוג אירועים משפחתיים – כמו החתונה של ביל ופלור בתחילת הספר ובמהלכה פלישת הצבא של וולדמורט. 
שמעתי גם על הבריחה ליערות והלשנה של המקומיים, היפרדות וקריעה של משפחות, חיים בתנאי רעב ולעיתים גם גניבה של אוכל, אימוץ זהויות בדויות כדי לא לחשוף את הזהות האמיתית שלהם ועוד. אפשר לומר בביטחון שרולינג מסמנת וי על כל דבר שציינתי: שלושת החברים שבורחים מסתכלים בחשדנות מסביב, חווים התקלויות עם הצבא של וולדמורט  - כשכל אחד מהם ייצור מפחיד ואלים בפני עצמו, נחטפים, מחליפים בקצב מקומות מסתור במקומות מבודדים, זהויות בדויות, מסעות ארוכים ברגל עם רון פצוע, וויכוחים ומתחים בניהם, גניבת אוכל וכל מה שאתם מסוגלים לדמיין לעצמכם.

~~~

הפסל המדובר במרכז משרד הקסמים (מתוך אתר PotterMore)

הפסל המדובר במרכז משרד הקסמים (מתוך אתר PotterMore)

הדבר שאני הכי מעריצה ואוהבת אצל סופרים, היא העובדה שהם עושים עבודת הכנה מעמיקה על הספר שלהם,  תחקיר על העולם שבו הדמויות פועלות, המראה שלהם ושל הסביבה שלהם, שימוש בשפה ומונחים מסויימים, הכל ביחד בניסיון לשקף את האווירה בצורה הטובה ביותר. כשהם משקיעים – מרגישים את זה.

בספר האחרון, המשפט  - Magic is Might  חרוט על פסל אפור ענק מימדים, באמצע משרד הקסמים.  בתרגום חופשי: קסם הוא כוח, עצמה. בתחתית הפסל הארי מתגלות דמויות מגולפות של אנשים – גברים, נשים וילדים עם פרצופים מעוותים, צפופים, מושפלים. הארי והרמיוני עומדים מולו, שותקים והרמיוני אומרת בלחש: “מוגלגים, במקום הראוי להם”.  בנוסף, ישנה סצנה מרכזית וחשובה שמבחינתי שאומרת הכל במספר מילים ומעבירה לקוראים (ולמי שצפה בסרט) תמונה על החקירות והחפירה בשושלת של האזרחים.  קבוצה רבת משתתפים נאספת במרכז החלל, כשפניהם מופנות לכשלושה גברים ואישה אחת.  אחד הגברים, פאיוס  אומר: “במהלך הימים הבאים תקראו להערכה מחודשת, בנוגע למוצא שלכם. אין לכם ממה לפחד, אם אין לכם מה להסתיר.”  ההערכה המחודשת הזו,מכוונת כמובן לשושלת שלהם והכוונה לבדוק לעומק וכמה דורות אחורה, עד כמה היא טהורה.  בנוסף למעמד המאיים הזה, אדם חבול בבגדים מרופטים מובל על ידי שני חיילים, כשהוא ממלמל על כך שהוא קוסם מאז ומתמיד ואב המשפחה עובד במשרד כבר שנים..  אין לי דרך לדעת איך זה באמת היה בשלטונו של היטלר, אבל התמונה הזו בהחלט עושה את העבודה.  זמן מה לאחר מכן, כשהארי מסתובב ברחבי משרד הקסמים בדמות מישהו אחר, מתגלה פס ייצור  של העיתון הרשמי וחוברת המוכנסת לתוכו. הנושא שלה: “מוגלגים והסכנה שהם מהווים לחברה שלנו”, סוג של מקבילה לכל המניפסטים ההזויים והשקריים שהוציאו אז על העם היהודי.

 

הציידים והניצודים. אין מקום להתחבא ואין על מי לסמוך

הציידים והניצודים. אין מקום להתחבא ואין על מי לסמוך

 

   “All is fair in love and war. And This is a little bit of both..”רון אחרי הנשיקה עם הרמיוני, בשיא המאבק מול הצבא של וולדמורט, הארי פוטר ואוצרות המוות.    במלחמה כמו במלחמה, גם כשהיא מגיעה לשיא, יש גם רגעים של נחת, אהבה ואפילו הומור.  כמו שדמבלדור אמר : “שמחה, אפשר למצוא גם ברגעים החשוכים ביותר, אם רק זוכרים להדליק את האור”. כשקראתי את הספר בפעם הראשונה, מלבד  כסיסת ציפורניים בלתי פוסקת, דמעות שנשפכו והעלו יחד עם מפלס הכנרת גם את מבטי הדאגה של אנשים זרים בתחבורה הציבורית, ששאלו אותי אם הכל כשורה, העלילה שילבה רגעים של חיוך וצחוק.   בעולם של רולינג זו הציניות של הארי, ההומור של האחים למשפחת וויזלי והעובדה שהנוכחות של הרמיוני משאירה אותם (כרגיל) בחיים ליותר מיומיים-שלושה..  אלו גם השידורים המחתרתיים ברדיו הקרוי  Potter-Watch, שהוקם ע”י הצבא של דמבלדור, ודרכו הם העבירו עדכונים ומסרים לאלו שבדרכים. 

לצד השיעור המתמשך והבלתי נשכח בהיסטוריה והעשרת אוצר המילים שלי בלטינית,  הארי פוטר וחבריו  - וגם אויביו בדרכם שלהם, מלמדים על סובלנות לאחרים, לקבל את השונה, על חברות קרובה ואמיצה בזמנים טובים וקשים יותר ועל משפחה, על כל צורותיה.  הייחוד של הארי פוטר הוא העל-זמניות והיכולת להיות רלוונטי לכל תקופה, לפנות ללב של כל אחד, ילדים, נערים וגם מבוגרים וללמד אותם לא מעט על הנושאים והערכים שהזכרתי. ביום הזה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, העוצמה שלו חזקה יותר מכל, לדעתי.

 

 

 

עוד מהבלוג של Lihi Nachmias

Thumbnail

דלתות מסתובבות: חנויות, זיכרונות וחוויות

   סגירת מעגל קשה להאמין שבערך משנת 2009 לא הייתי בעיר שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ 20 דק' מהקריות. לא בתוך העיר ממש בכל אופן, עקפתי אותה מסביב לא מעט ובהזדמנויות שונות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

הגלאם של גילמור: האימא והבת הכי מגניבות על המסך חוזרות

איימי שרמן- פלדינו היא לבטח אחת הנשים האהובות ביותר בשבוע האחרון ונט-פליקס הוא  המקום החם להיות בו. הרשת אישרה שהיא תפיק את מיני סדרת ההמשך לבנות גילמור, שהיתה להיט רציני משנת 2000-2007. לטובת מי שלא בעניינים, תזכורת קלה:...

Thumbnail

החיים על פי בילי

ערב של כיף היה לי בשני בערב השבוע.  ערב בנות של ממש, עם שתי חברותי הטובות ובת דודתי בהשקת המחזמר בתאטרון חיפה. ההנאה החלה כבר בפינוק של ההתחלה, עם מזנון קינוחים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים