הבלוג של Lihi Nachmias

My Life in Words

מצויידת בתואר ראשון בתקשורת, תעודה של סטייליסטית אופנה ותואר בלתי רשמי של מכורת טלוויזיה ומתרגשת ממוזיקה טובה. קוראת ספרים שאפשר להחזיק ביד ולהתכרבל איתם. בסופו של יום אוהבת לכתוב על כל מה שכתוב עד לכאן :)

עדכונים:

פוסטים: 67

החל ממרץ 2013

מותו של מקדרימי בטרם עת (עזיבתו של פטריק דמפסי לפני סיום העונה 12) הוסיפה שמן לשאלה שבערה בי גם ככה: ממתי הנפת הגרזן על דמויות, נהייתה הפתרון האולטימטיבי לסוף מוצלח, לשירת הברבור של שחקן/דמות? במיוחד כשהוכיחו בעבר, שאפשר גם אחרת.

25/04/2015

לכתו בטרם עת של ד”ר מקדרימי למקום טוב יותר (כשד”ר מקסיטימי ממתין לו שם, אין לי ספק שהמשפט הזה הוא אנדרסטיימנט בכל מובן), הגביר עוד יותר את האש שבוערת בתוכי, בכל מה שקשור לסגירת קצוות של דמויות. באם מדובר בספר, סרט או סדרה – הוא שם. הגרזן הבלתי נראה הזה’ שתלוי מעל כל דמות באשר היא, מהרגע שהיא נוצרת.  היוצרת נתנה – היוצרת לקחה. אירוני ביותר כשמדובר ברופא; במיוחד כזה שמיתג את עצמו עם המשפט : “It’s a beautiful day to save life”.
ברור שמוות זה חלק מהחיים. אני יודעת. וברור שהאמנות מחקה אותם (ולפעמים גם ההיפך), אבל בזמן האחרון, אני מגלה בקרב היוצרים המוערכים שצריכים לסגור את הבסטה על סדרה, או לסיים את הקריירה לדמות מסויימת, שהדרך לפרידה ממנה.. היא פרידה ממנה, על כל המשתמע מכך.
האנטומיה של גריי היא דרמת בית חולים, וכמובן, חיים ומוות שזורים אחד בשני, במולקולת DNA בלתי נגמרת. ובכלל, טרגדיה זה הדי.אן.איי של כל סדרה, כי אולי קל יותר לכתוב דרמה, לפרוט על המיתרים, לגעת במקום החשוף והרגיש הזה שכולנו מכירים טוב מדי מקרוב. קל יותר מאשר לחשוב על קטעים קומיים או קלילים יותר, או רחמנא ליצלן, סוף טוב שמעלה חיוך.

לשונדה ריימס יש גם צד קומי. אני רואה את זה לעיתים קרובות מאד אצל ד”ר ביילי המעולה, בחיוך הממזרי ובשנינות של ד”ר קאלי טורז, במצבים הקומיים השונים שהיא שמה את הדמויות שלה. רק היום בצהריים, נקרעתי מצחוק בטלפון עם אחת החברות הטובות שלי, כששיחזרנו איך קפנר “נכנסה” ב-וובר על ה 8 גרסאות שונות שלו, כעד ראיה למטוס שנחת מלפניו/מאחוריו/בצדדיו.. והנה היום בערב, המסכה המחייכת מהאתנחתא הקומית נעלמה.  צפיתי בפרק בידיעה שמשהו רע הולך לקרות. אולי עכשיו עם המכונית הבוערת? לא. הוא ד”ר שפרד והשמש מחייכת ויש חיים להציל, כדי שיחיו לראות עוד ימים כאלו. הוא ניצל כדי להציל אותם.  נושמת עמוק. ואז ברגע אחד של חוסר תשומת לב… . לרגע אחד שונדה שחקה לנו עם הרגשות, וגרמה לנו לחשוב שהיא הספיקה עוד לראות אותו, אז אולי המצב ידרדר אח”כ, לפחות הספיקה להיפרד.
אבל זה לא עובד ככה, לא תמיד מספיקים להיפרד. וככה נשארנו תלויים, עם דרק מקריין ברקע, מבינים שכל מה שצריך זה להגיע לבי”ח אחד.
לאחד הזה שיעשה את הפשלה עם רופאים שמתווכחים בינהם, כדי שתרגישי את החוסר אונים, בהתחלה בגרון בקטנה ואז בעיניים.

איך להציל חיים. של אחרים (Kelsey McNeal/ABC)

איך להציל חיים. של אחרים (Kelsey McNeal/ABC)

 

אז לזכרו של מקדרימי, ולרגל היציאה מהסדרה, שוב בדרך לא דרך (אולי מארק ייקפוץ לביקור, עם סיור מודרך לגן עדן ?) עוד שני מקרים בהם דמות הגיעה לסוף דרכה עם הפתרון המעצבן של כרטיס בכיוון אחד.

עד עצם היום הזה, גם היא של רשת ABC,  יודעים להראות מדי פעם שצחוק טוב לבריאות לצד דרמה איכותית. כשהגיעה שעתו של ניל קסידי/בלפייר לסיים את תפקידו בסדרה. נחשו מה? החרב שריחפה מעליו זמן מה, עשתה את שלה בידיה של זלינה, במובן המטפורי.  הסיפור מאחורי זה בהחלט לא היה צפוי, הלב נחמץ והדמעות זרמו כמפל בלתי נגמר. נשבר הלב, על גולד שהתאחד עם הבן שלו סוף סוף ושוב לקחו לו אותו והפעם, לתמיד; על אמה, שאהבה אותו, ועל הנרי שלא הספיק להיפרד. אחת הדמויות שממש אהבתי, של הגנב החמוד, שפעם היה ילד שרק רצה שאביו האפל יחזור לעצמו ומצא את עצמו נזרק – תרתי משמע – לעולם אחר לבדו.

ניל/בלפייר מקריב את חייו.

ABC (מתוך אתר Eonline)

ABC (מתוך אתר Eonline)

 

[youtube avjy6clCcVw nolink]

 

המקרה השני טיפה שונה. ניל אחר, ניל קאפרי (מאט בומר) של צווארון לבן. כל מי שמכירה אותי, החל מאימא שלי שהכירה לי את הסדרה הזו, וכלה בחברות שלי, יודעות שאין גבול להתמכרות שלי לסדרה הזו. אי שם בסוף דצמבר בפרק הסיום, ניל מצא דרך להיות חופשי סוף סוף. אמנם מדובר במוות “טכני” בלבד של הדמות, אבל עדיין – מוות זה מוות גם כשמדובר בהונאה. ניל השאיר מאחוריו אנשים מתאבלים וכואבים, במיוחד פיטר בורק, המפעיל שלו ולימים חבר ובן משפחה עבורו.  לראות את פיטר (טים דה קיי) מבכה את מותו במסדרון בי”ח הקר והריק, עזר מאד למפלס הכנרת.

 

[youtube 1TGfhJZ83V4 nolink]

 

בדיעבד נודע לי לאחר שקראתי כתבה באינטרנט, שיוצר הסדרה, ג’ף אסטיין, חשב בכלל על סוף אחר סטייל “דלתות מסתובבות”, שבו ניל נמצא בצומת דרכים ומתלבט  על ידי הטלת מטבע, באיזו דרך לבחור: בדרך הישר, כשהוא ראש מדור צווארון לבן ב FBI או שהוא חוזר לחיי הפשע. לטים ולמאט היתה הצעה אחרת, דרך אחרת ראויה יותר בעיניהם, עבור הדמויות שגילמו במשך 6 עונות. אסטיין קיבל את ההצעה בהתלהבות רבה, והשאר היסטוריה.

אז אולי בכלל זו גם אשמתם של השחקנים, שיבדלו ויזכו לחיים ארוכים, שהדמות על המסך כבר נהייתה חלק מהם, ויש להם, איך לומר,  חזון אחרית הימים משלהם  בנוגע אליה. לא פעם רואים איך שחקנים קבועים, נהיים כבר חלק מהפקה של הסדרה ואף לוקחים חלק בבימוי פרק אחד ואפילו יותר. זה קורה ב- Suits, בצווארון לבן וגם באנטומיה של גריי – קווין מק’קיד (אואן האנט) ודבי אלן (קת’רין אייברי) כבר ביימו מספר פרקים. מצד אחד, זה מחמם את הלב, ולפעמים עוד יותר גורם לי לאהוב ולהעריך את הסדרה, בידיעה שהשחקנים מעורבים הרבה יותר, יש בזה קסם.  מצד שני: בחייכם, הרגתם (גם) אותנו. אם זו קונספרציה שמתקשרת לעשיית יד אחת עם קלינקס, אתם מתבקשים להוריד את המינון, ולתת לנו לחזור לעצמנו באזור ההתאוששות הפרטי שלנו. כי יכול להיות שאחרי שנתפרק ונאסוף את עצמנו שוב, יהיה קשה לחזור לשם עם כל הטרגדיות והדרמות. גם ככה לא פשוט ומסובך בחוץ.

ואם נתקלתם במחסום יצירתי, ושכחתם איך נפרדים יפה, אתם תמיד יכולים לזכור שאיזי בחיים ( גב’ קתרין “אני לא מאמינה שפעם השתייכתי לשם” הייגל) וגם פרסטון בורק וכריסטינה – וכן היו דמעות, אבל האישה חייה ועושה חיל בשוויץ, ומסתבר שהיה צריך להשאיר את בורק בחיים בשביל זה. אתם יצירתיים, בשביל זה אתם שם, למצוא גם דרך אחרת, גם אם פחות קלה, אבל פחות תכאב לנו בלב ,פחות תרגיש כמו זלזול באינטלגנציה ,כמו סתם מוצא אחרון שלא מכבד את הדמות.
שני הפרקים האחרונים אמורים להיות הקשים ביותר. לראות את שאר החברים מקבלים את הבשורות. שם זה בטוח ייגמר בבכי. 

עוד מהבלוג של Lihi Nachmias

Thumbnail

דלתות מסתובבות: חנויות, זיכרונות וחוויות

   סגירת מעגל קשה להאמין שבערך משנת 2009 לא הייתי בעיר שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ 20 דק' מהקריות. לא בתוך העיר ממש בכל אופן, עקפתי אותה מסביב לא מעט ובהזדמנויות שונות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

הגלאם של גילמור: האימא והבת הכי מגניבות על המסך חוזרות

איימי שרמן- פלדינו היא לבטח אחת הנשים האהובות ביותר בשבוע האחרון ונט-פליקס הוא  המקום החם להיות בו. הרשת אישרה שהיא תפיק את מיני סדרת ההמשך לבנות גילמור, שהיתה להיט רציני משנת 2000-2007. לטובת מי שלא בעניינים, תזכורת קלה:...

Thumbnail

החיים על פי בילי

ערב של כיף היה לי בשני בערב השבוע.  ערב בנות של ממש, עם שתי חברותי הטובות ובת דודתי בהשקת המחזמר בתאטרון חיפה. ההנאה החלה כבר בפינוק של ההתחלה, עם מזנון קינוחים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים