הבלוג של Lihi Nachmias

My Life in Words

מצויידת בתואר ראשון בתקשורת, תעודה של סטייליסטית אופנה ותואר בלתי רשמי של מכורת טלוויזיה ומתרגשת ממוזיקה טובה. קוראת ספרים שאפשר להחזיק ביד ולהתכרבל איתם. בסופו של יום אוהבת לכתוב על כל מה שכתוב עד לכאן :)

עדכונים:

פוסטים: 67

החל ממרץ 2013

“שומרת הסוד” מאת קייט מורטון. לקח זמן לקרוא ועוד יותר לקח זמן להכניס את כל המחשבות לפוסט אחד. עלילה מרתקת שנעה בין דמיון למציאות, חלומות, רצונות והניסיון להחזיק אותם חיים, לשמור עליהם ולהגשים בכל מחיר..

10/09/2014

625-1200971b

“למרבה השמחה זאת היתה תקופה שבה הדיסקרטיות היתה הנורמה, והסכם ג’נטלמני היה יכול להעביר כותרת לעמוד השלישי. המסך ירד. הסיפור תם.”
זהו סיפורה של לורל ניקולסון. אחות בכורה לשלוש אחיות ואח קטן, שכבר מגיל 16 נאלצת לשמור סוד אפל על מנת לגונן על משפחתה בכלל ואמה בפרט. הציטוט הנ”ל מספר על התקופה, תחילת שנות ה 60 של המאה הקודמת בפרבר באנגליה.  לא פשוט להסתיר סקנדל, וקשה עוד יותר לשאת אותו לבד כשאת עדת הראיה היחידה לפשע שמבוצע על ידי אמך. שאיפותיה של לורל להיות שחקנית נכנסים לפעולה, והיא מגייסת את כשרון המשחק שלה בעת מתן העדות, על מנת להגן על המשפחה.

שומרת הסוד מחולק לארבעה חלקים: לורל, דולי, ויוויאן, דורותי כשכל אחד מטווה את סיפורה של גיבורות הסיפור מזווית שונה. סיפורים ותכניות שנרקמות ומשתלבות זו בזו לעד, עד לגורל משותף אחד, בקיץ 61′, שעליו שמרה לורל בסוד.. עד עכשיו.

העלילה מתרחשת בשלוש תקופות זמן שונות: מתחילה כאמור בשנת 1961, כאשר לורל עדה לאירוע, ולאחר מכן מתרכזת ברובה בין 1929-1941 – תקופת מלחמת העולם השנייה ובשנת 2011, כאשר הילדים לבית ניקולסון כבר מבוגרים ולחלקם כבר נכדים. למרות הפער בין התקופות, הרעיון המרכזי הוא אחד: השאיפה והחלום לחיות חיים טובים יותר, שאיפה להגשים את המשהו המיוחד הזה שיש בכל אחד ואחת מאיתנו, לפתח את הכישרון ולמצוא בו את האושר, להתפרנס בכבוד, להתאהב, לאהוב ולהיות נאהב בחזרה. חלומות חוצי גבולות, תרבויות ובעיקר זמנים. העלילה שמתרחשת בלונדון של מלחה”ע בין בליץ אחד לאחר, סובבת סביב חיי החברה של דורותי הצעירה, שעובדת כבית לוויה של אישה עשירה מאד ונרגנית עוד יותר; של ג’ימי מטקאף, צלם טוב לב ומושא אהבתה של דולי, וסביב ויוויאן ג’נקינס המסתורית שמתנדבת יחד עם דורותי. מורטון כותבת בצורה כל כך נפלאה ומשכנעת, את הדמויות שקל להתחבר אליהן השונות ברגעים שונים בחייהם, בין אם רגע מאושר, פחד, עצב ואכזבה.

“רצתה יותר מזה.. היא פשוט לא ידעה מה, ואיפה תוכל למצוא אותו..” 
אחד הדברים שהופכים את העלילה והדינמיקה בין הדמויות למעניינות, היא העובדה שיש בינהן מן המשותף יותר ממה שהן חושבות: הן לא מודעות לעובדה שהרצון להפיק עוד מהחיים שלהן מחבר בינהן, כמו חוט בלתי נראה. כל אחת בצעירותה מרגישה לא שייכת או משוכנעת שהדור המבוגר והמקובע, שכבר תכנן תוכניות עבור הילדות שלהן לא מבין אותה. המתח הזה בין הניגודים, עובר הן בעיניה של דורותי ‘דולי’ סמית’ם הצעירה שחולמת על חיים זוהרים, עם מותרות ובניית שם לעצמה בעולם הבידור, והן בעיניה של מי שלימים תהיה בתה – לורל: שתיהן חיות במסגרת חיים משעממים, מהוגנת וצפויה, לעומת פנטזיות על עולם זוהר יותר, אנשים מעניינים ומרתקים יותר, חלומות על אפשרויות בלתי מוגבלות, האמונה שיש לכל אחת מהן  בנפרד על עצמה – שהיא מיוחדת, שונה ומחכה לה גואל מסעיר וגדול מהחיים אי שם.. כל אחת בדורה – מרגישה שלא רואים את מי שהיא באמת: מישהי שנועדה להיות “מישהי!”.  הדמיון בניהן, נחשף כמו סוד (אחד מיני רבים..) על  נשים שלא ידעו שהן בעצם חלמו את אותו החלום – קריירה בשואו ביזנס.

כל דמות ורגעי האור שלה

כל דמות ורגעי האור שלה

צילום: shutterstock

למי שאוהב/ת את העלילה נעה בין זמנים שונים הלוך ושוב, זהו ספר קלאסי שמעצים את חווית הקריאה. הקישורים בין הפרקים מרגישים כמו סרט. לדוגמה, כשדבר כלשהו מתרחש בתקופת מלחה”ע השנייה, מיד לאחר מכן אחת הדמויות קוראת ספר המבוסס על המתרחש שנים קודם; סיפורים שלוקחים אחורה בזמן כדי לגרום לנו להבין דמות קצת יותר, או להראות אותה באור אחר שלא ראינו קודם. סיפורה של דורותי סמית’ם הצעירה (דולי) שלורל מנסה לחשוף, הוא מסועף, מרתק וסוחף וקשה להניח את הספר כשלאט לאט מתגלה עוד ועוד נדבך מהסיפור שלה ושל הסובבים אותה, ומנסים להבין ולחשוף יחד איתה, את הסוד שנשמר כל השנים הללו, כעת כשדורותי כבר זקנה ולא צלולה.

 ”חברות אמת היא מגדלור באפלה”
אחת הסיבות שהרגשתי שאני מתאהבת בספר, לרבות התמונה על גב הספר שלדעתי אחת המהפנטות והמדהימות שנתקלתי; היא שלמרות שהסיפור מתרחש בלונדון בתקופה אחרת, עדיין בין השורות מתגלה מסר פשוט כל כך אבל עדיין נוגע ללב.  מסר על חיפוש עצמי ומציאת המקומות והרגעים המאושרים, קטנים כגדולים, שגורמים לנו לשכוח מכל העולם, או לחילופין גורמים לנו לרצות לצעוק מאושר מגג העולם.  כל אחת מהדמויות נוגעת ללב בתיאור הרגעים הקטנים שלה: ויוויאן ומקום המסתור ליד נחל, ג’ימי כשהוא חולם על בית ליד הים, שבו יגור עם אהובתו, דולי על חיי חברה עם עושר ומותרות, ואלו גם שמספרים לנו עליהן לא פחות מההתנהגות שלהן. קייט הסופרת, גם משלבת אמרות חכמות ומעוררות מחשבה. כגון, החשיבות על חברות ואיך היא מהווה את האור ברגעים אפלים, המשפחה, על קבלת הזדמנות שנייה בחיים והיכולת לנצל אותה ועוד רבים, שתצטרכו לקרוא כדי לגלות.. בנוסף, חובבי האגדות (וכל מי שמכיר אותי יודע שאני אוהבת אותן) ייהנו גם מהאזכור של ‘פיטר פן’ והמקום שהוא תופס.

שומרת הסוד הוא ספר מקסים, סוחף ומלא בדמיון לצד אירועים אמתיים בהיסטוריה. המסע הבלשי של לורל המבוגרת לחשיפת הסוד המשפחתי מקלף עוד ועוד שכבות, מטיל אור על פרט אחד ועוטף בערפל פרטים אחרים.. מסקרן ומעודד מחשבה. החזיק אותי בציפייה, מפרק לפרק עד הסוף.

פינת הפסקול:
פעם ראשונה שאני משלבת את זה כאן, בביקורת על ספר.  בזמן הקריאה, לצד זה שאני אוהבת לתת לדמויות פנים וקול, אני מתאימה שירים שאני מכירה שמתארים ומשתלבים עם האווירה והסיפור. השאיפות הגדולות של הדמויות, הזכירו לי על ההתחלה את Breakaway של קלי קלארקסון, וקיבל  חיזוק ומשמעות ככל שההכרות עם הנפשות הפועלות הלכה והתהדקה.  מקווה שתהנו, ובעיקר מקווה שגרמתי  לכם לרצות להכיר אותן גם כן.

עוד מהבלוג של Lihi Nachmias

תצוגה מקדימה

דלתות מסתובבות: חנויות, זיכרונות וחוויות

   סגירת מעגל קשה להאמין שבערך משנת 2009 לא הייתי בעיר שנמצאת במרחק נסיעה של פחות מ 20 דק' מהקריות. לא בתוך העיר ממש בכל אופן, עקפתי אותה מסביב לא מעט ובהזדמנויות שונות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הגלאם של גילמור: האימא והבת הכי מגניבות על המסך חוזרות

איימי שרמן- פלדינו היא לבטח אחת הנשים האהובות ביותר בשבוע האחרון ונט-פליקס הוא  המקום החם להיות בו. הרשת אישרה שהיא תפיק את מיני סדרת ההמשך לבנות גילמור, שהיתה להיט רציני משנת 2000-2007. לטובת מי שלא בעניינים, תזכורת קלה:...

תצוגה מקדימה

החיים על פי בילי

ערב של כיף היה לי בשני בערב השבוע.  ערב בנות של ממש, עם שתי חברותי הטובות ובת דודתי בהשקת המחזמר בתאטרון חיפה. ההנאה החלה כבר בפינוק של ההתחלה, עם מזנון קינוחים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה