הבלוג של אורית בראון אגמי

מאי בלוג

בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.

עדכונים:

פוסטים: 180

החל ממאי 2010

הגעתי לנגב למסע תרבותי מסקרן, לצפות בהצגה שמעלה בתיאטרון דימונה. התיאטרון, מקום מסביר פנים, האווירה אינטימית ועוטפת. את הבאים מקבלת פינת קפה עם מיחם שמקנה תחושה ביתית. בסוף ההצגה, עלתה לבמה אישה צעירה  ונמרצת, המנכ”לית, ויאולה כרמלי,  אוחזת מגש עם עוגה ונרות דולקים לכבוד אחת השחקניות שחגגה באותו ערב את יום הולדתה. הקהל הגיב באהבה.

ההצגה “שק שינה”, מבוססת על סיפור שכתב פרופסור אבי בסר, בן דימונה, שהיה בילדותו “ילד כאפות”. פשוטו כמשמעו. הוא סבל מעודף משקל והחלום שלו היה להשתלב בפנימיה בחברת ילדים אחרים. החלום  התנפץ. אבי בסר, הפך  לשק חבטות של הילדים . הוא חווה התעללות קשה, גובלת בלינץ’ של בעיטות ומכות.

דני בהצגה, כמו אבי בסר, הפך בבגרותו  לפרופסור מצליח שנשוי באושר. הוא מקבל באופן מפתיע הזמנה לפגישת מחזור עם האנשים שבילדותהיו  אלה שהתעללו בו. ההצגה משלבת  התכתבות בוגרי הפנימייה בקבוצת ווטסאפ, כשלקבוצה מצורף דני, שאיננו חלק מהקבוצה. דני לא היה בקשר עם המתעללים בו במשך שלושה עשורים,  כך, עד לרגע בו הוזמן למפגש המחזור.

דני טוען בפני בוגרי המחזור שהוא שכח את העבר הטראומטי, שהוא הדחיק. אבל מתברר שהוא כועס ופגוע, גם לאחר עשרות שנים. מתברר גם  שהמתעללים סוחבים בנפשם את העבר האלים שלהם ומתמודדים כל חייהם עם הזכרון הקשה,  שמעיב על חיי היום יום שלהם. עבר בו מררו את חייו דני.  כולם מיוסרים ומנסים למצוא מפלט ולהתפייס עם העבר.  אחד חזר בתשובה, אחר, אכול חרטה כל חייו,  ויש גם בוגר שירד מהארץ ללוס אנג’לס, שלא מתחרט ולא מתנצל, אבל הוא אכול קנאה בהצלחתו של דני, יש גם מישהי במחזור שמתמודדת עם טראומה אישית לאחר שבנה נפטר בגיל 13. היא מוצאת בריחה מהסבל בעיסוק אובססיבי בעניינים טריוואליים, כמו עיסוק בפשטידה שהכינה למפגש וכן  כשהיא מתפרצת מידי פעם בצחוק מר.  המפגש הטעון בין הבוגרים, מחזיר אותם בזמן והמפגש מציף את הטראומה שמייסרת את כולם.

עם תום ההצגה  התקיים דיון של  השחקנים, הבמאי ופרופסור בסר עם הקהל. הצופים תיארו בדיאלוג הזה את הזעזוע שחשו בעת הצפייה בהתעללות הקשה בחסר ישע, והביעו דאגה מהקושי לשמור על החלש במפגיעות אלימות. הדיון העלה גם את היכולת המופלאה של האדם להחלים מטראומות ולסלוח, גם כשהוא לא שוכח.

המחזה טוב, המשחק והביצוע שהיו בתחילה הערב מעט מגומגמים, המריאו בהמשך, והיו  מרתקים.

תיאטרון חברתי, אמיץ ומטלטל. סעו לדימונה וקחו חלק בחוויה.

שחקנים: אבי גולומב, נצנת מקונן, קובי ילוז ,חנית כהן מור יוסף, נדב סגל וברק שרון

מחזהאורי וידיסלבסקי ונעמה שפירא
בימוי ומוזיקה:אורי וידיסלבסקי
וידיאו-ארט ועיצוב תאורה: ניקו ציבולבסקי – סטודיו נדרימה
עיצוב תלבושות ואביזרים: מיכל קפלוטו

הצגה קרובה:

21/12 17:30 תיאטרון דימונה

רחוב כובשי אילת 2 דימונה טל 08-6551782  www.dimonatheater.com

אחרי הורדת כובד קובץ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של אורית בראון אגמי

Thumbnail

גירושים מאוחרים

גדעון סער, פוליטיקאי, הוא לא יספר לכם מה קורה מאחורי החזות המושלמת של זוג שני ילדים וכלב שחיים יחד באותו בית - כלפי חוץ מדובר באידיליה. אני אספר לכם. סער, שר החינוך שלנו (!), נפרד מאישתו אחרי 20 שנות זוגיות משותפת, אני נפרדתי...

Thumbnail

מסע מיוסר של ג'ינג'ית

בחורה יפיפיה עם שיער ג'ינג'י לוהט ותספורת חצופה -  ישבה בשולחן לידי בקפה ביאליק. בשלב מסויים,  פנתה אליי האדמונית וביקשה שאשמור לה על התיק,  היא רוצה ללכת לשרותים. שאלתי מה לדעתה מונע ממני לקחת לה את התיק ולהעלם. ענתה...

Thumbnail

אישה חצי אישה

פירוק אישה על במה. "פרדוקס" בתיאטרון תמונע בהצגה פרדוקס, המועלית בימים אלה בתיאטרון תמונע, מתמודדת המחזאית והבמאית שרון שטרק באומץ ובכשרון רב עם התפר שבין מציאות לדמיון, הזייה למחשבה, ממשות לתעתוע ובשאלות מי הוא האדם...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות