הבלוג של אורית בראון אגמי

מאי בלוג

יועצת תקשורת, בעלים ומנהלת של בראון תקשורת, בלוגרית פעילה ובועטת.

עדכונים:

פוסטים: 177

החל ממאי 2010

רשמים מההצגה “גן הדובדבנים” מאת אנטון צ’כוב, בימוי מיכאל גורביץ’. מעולה. לרוץ ולראות

10/12/2010

גן הדובדבנים, מחזה מאת אנטון צ’כוב בביצוע תיאטרון החאן הירושלמי הוא פנינה תיאטרלית המוצגת בימים אלה בירושלים ובקרוב גם בתל אביב. תיאטרון עמוק וטוב שאינו מתחנף לקהל, שעתיים רצופות של עונג צרוף.

המחזה הוא האחרון מפרי עטו של צ’כוב ונכתב כשהוא כבר היה בערוב ימיו, חולה וחלש. הוצג לראשונה ביום הולדתו ה-44 במוסקבה, ימים ספורים לפני מותו. “גן הדובדבנים” סובב סביב פרידה מהעולם הישן של בעלי האחוזות שירדו מנכסיהם. געגוע מתעתע לא פתור, חמקמק, מעורפל. מתגעגעים לעבר, למה שהיה פעם. לעיתים שוכחים את האמת. העבר שזוכרים הוא פנטזיה.

העולם הישן האמיתי הוא המשרת פירס הזקן בביצוע מעולה של אבי פניני. כולם מתעלמים ממנו, לוקחים אותו כמובן מאליו, מאחלים לו שימות כבר. פירס הוא העבר המהלך והנושם. היחיד שזוכר מה באמת עשו פעם עם הדובדבנים, זוכר לפרטי פרטים, זכרון בצבע, מה שכולם רק מנחשים או זוכרים במעורפל. בשחור-לבן. מי שנראה זקן הזוי  הוא-הוא העבר האותנטי.

פירס הזקן שהולך ונחלש, הולך ונעשה חולה מתפוגג והולך, הוא  הסדר החברתי של פעם. פירס מפגין נאמנות, מסירות ודאגה לאדונים. דאגה טבעית, שבאה לידי ביטוי בביצוע יומיומי של התפקיד שלו – לשרת, לדאוג שלא יהיה לאדון קר, לעזור לאדון, שהוא גבר צעיר בריא וחזק ממנו -  להסיר את בגדיו לפני לכתו לישון.

פירס- אבי פניני ולופכין- יוסי עיני.  גן הדובדבנים

פירס- אבי פניני ולופכין- יוסי עיני. גן הדובדבנים

הביצוע של גן הדובדבנים מעולה. מלאכת מחשבת של הבמאי מיכאל גורביץ’. כל סצינה היא תמונה, ציור מפעם. המוסיקה מהווה ליווי מושלם להצגה (רועי ירקוני), הצליל הבודד של המיתר שפקע, שנשמע פעמיים במהלך ההצגה, ברור וחזק ונצרב בתודעה. התפאורה המצויינת (סבטלנה ברגר) מכבדת את המחזה ואיננה מתיימרת להיות “מודרנית”, התלבושות נכונות ומדוייקות (יהודית אהרון) והמשחק של כולם משובח.

ליאורה ריבלין המלכה של ההצגה המגלמת את בעלת האחוזה רנייבסקייה, ליובוב אנדרייבנה, מובילה אותה בעוצמה וברגש, יוסי עיני, בדמות לופכים בן של צמיתים שידע בילדותו את נחת זרועו של אביו והפך בבגרותו לאיש עשיר, גרף מחיאות כפיים ספונטאניות בנאום השיכור שנשא, ארז שפריר, בדמות גאייב אחיה של רנייבסקייה, שיחק מצויין והתעלה בנאום המופנה לארון הישן, ניר רון בדמות יפחודוב השלימזל המכוער, והבודד – גם הוא היה מעולה. זו רשימה חלקית. כולם טובים, נכונים ומדוייקים.

לרוץ ולראות. מומלץ בחום.

פרטים לגבי מועדי ההצגות ורכישת כרטיסים www.khan.co.il

עוד מהבלוג של אורית בראון אגמי

תצוגה מקדימה

גירושים מאוחרים

גדעון סער, פוליטיקאי, הוא לא יספר לכם מה קורה מאחורי החזות המושלמת של זוג שני ילדים וכלב שחיים יחד באותו בית - כלפי חוץ מדובר באידיליה. אני אספר לכם. סער, שר החינוך שלנו (!), נפרד מאישתו אחרי 20 שנות זוגיות משותפת, אני נפרדתי...

תצוגה מקדימה

מסע מיוסר של ג'ינג'ית

בחורה יפיפיה עם שיער ג'ינג'י לוהט ותספורת חצופה -  ישבה בשולחן לידי בקפה ביאליק. בשלב מסויים,  פנתה אליי האדמונית וביקשה שאשמור לה על התיק,  היא רוצה ללכת לשרותים. שאלתי מה לדעתה מונע ממני לקחת לה את התיק ולהעלם. ענתה...

תצוגה מקדימה

אישה חצי אישה

פירוק אישה על במה. "פרדוקס" בתיאטרון תמונע בהצגה פרדוקס, המועלית בימים אלה בתיאטרון תמונע, מתמודדת המחזאית והבמאית שרון שטרק באומץ ובכשרון רב עם התפר שבין מציאות לדמיון, הזייה למחשבה, ממשות לתעתוע ובשאלות מי הוא האדם...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה