הבלוג של מתי יקירה

myakira

[email protected], נייד: 052-5221035,

עדכונים:

פוסטים: 12

החל מאוגוסט 2013

קתרין : מה הם ההבדלים בין תאי גזע וגורמי גדילה ?

ד”ר אמזלג : תאי גזע , בעיקר בעור, מתקשרים בינם לבינם. ישנו מונח בשם איתות , (signalling) וענף חדש במדע שבו חוקרים ולומדים כיצד אורגניזמים חיים מתקשרים אחד עם השני .
לדוגמה , אנחנו יודעים שמחשבים  מדברים יחד באמצעות רשת האינטרנט . אבל אנחנו גם יודעים גם שדולפינים יכולים לתקשר . אנחנו יודעים שצמחים מתקשרים , וכך אנחנו יודעים גם שתאים מתקשרים בינם לבין עצמם. כמו כן, אנחנו יודעים שתאי גזע מתקשרים ביניהם, ומה שהם עושים כשהם מתקשרים , הם מייצרים גורמי גדילה . גורמי הגדילה הן מולקולות הכרחיות לריענון , בניין, שמירה ותחזוקת התאים . הסבה היא אותם נזקים שנגרמים לדנ”א, (שהוזכרו לעיל) ובכל פעם שיש לנו נזק לדנ”א , אנו זקוקים לתחזוקה .

ותאי גזע הינם חלק מתחזוקת המערכת . תאי גזע , שכשהם יכולים מתקשרים ביחד הם מייצרים את גורמי הגדילה,  וגורמי גדילה אלו, יוצאים אל מחוץ לתא על מנת לעבוד על נושאים שונים. ישנם  מאות רבות של גורמי גדילה שונים. לכל אחד יש משימה ספציפית, והמטרה של תאי הגזע היא לייצר גורמי גדילה ספציפיים אלו לעשות עבודות ספציפיות . זה בדיוק כמו הורמונים , בהבדל אחד – הם עובדים באופן מקומי. הורמונים עובדים מרחוק , אבל  גורמי גדילה אלה הם כמו הורמונים מקומיים , הפועלים באופן מקומי לריענון , כדי לשמור ,ולהחליף , אפילו , נזק על העור, שנגרם לקולגן, לאלסטין ולעוד הרבה מאוד דברים אחרים. אם ניתן להביא את גורמי הגדילה האלה לעור, משפרים את מערכת השיקום והתחזוקה משמעותית.

קתרין : אתה גם הזכרת קודם על קיצור כרומוזום . האם אתה יכול לספר לנו קצת על זה , איך הוא מתקצר לאורך זמן?

ד”ר אמזלג : כן. זה שוב סיפור מרתק אחר. סיפור הטלומרים וסיפור תאי הגזע הם שני דברים שיכולים לחולל מהפכה בעולם כיום , ובמיוחד בתחום  האנטי אייג’ינג.

בקצהו של הכרומוזום , יש לנו הגנה מסוימת נקראת טלומרים . הם נמצאים כאן כדי להגן על ה-DNA, וזה כמו ה-DNA , זה דנ”א אמתי, והם נמצאים ברצף של במאות בתוך התא . גם אם הטלומר מתקצר מעט, זה עדיין לא עוצר את ה-DNA כדי לעבוד כמו שצריך – אבל עד רמה מסוימת . אולי זה דומה לשרוכי נעליים המתקצרים עד שלא מסוגלים לקשור את הנחל יותר. . הם נועדו להגן עד הסוף על ה-DNA , אך בכל חלוקה של התא אנו קצת מאבדים מעט.. כאשר נגיע ל- 50 עד 60 חלוקות , ההגנה על הדנ”א נעלמת , ואין הגנה יותר .

מדענים מסוימים כמו פרופסור אליזבט בלקבורן שחקרו את התופעה,  גילו משהו מאוד מפתיע. אם אתה לוקח spermatozoid וovula , שהנם כינויים לתאי גזע עובריים בהשוואה לתאים סומטיים  - בוגרים, הם גילו כי הטלומרים שלהם לעולם, לעולם לא מתקצרים . למרבה המזל. הסבה היא פשוטה.. כי אם הם היו מתקצרים , היו לנו תינוקות שהיו הופכים זקנים ביום אחד, ואם יש להם אבא ואמא, הטלומרים היו הופכים קצרים מאוד.. וזה בלתי אפשרי. הטבע עשה כאן עבודה טובה מאוד על ידי שמירה על הטלומרים ארוכים מספיק באמצעות תאי הגזע העובריים.

עכשיו, פרופ בלקבורן ניסתה לברר מדוע הטלומרים האלה , נשמרים ארוכים – כאשר עדיין הם ארוכים, והסיבה שהיא מצאה היא כי ישו אנזים הנקרא טלומריס , כפי שהיא טבעה את שמו. הטלומריס , בכל פעם שיש לנו הפסד באורך הטלומר , הטלומריס  יפצה את קצהו של ה-DNA. בכל פעם , בכל הפסד הוא יפצה וישקם את הטלומר … נניח מיליגרם ועוד מיליגרם או מיקרוגרם ועוד מיקרו …

גילו גם שיש לנו את אנזים הטלומריס בכל התאים שלנו. הבעיה היא שהטלומריס האלה “ישנים”.  או מה שאנו מכנים מומתים . הם מומתים כי הם תחת שליטתו של גן אחד בשם HRT ,והגן הזה אינו מביא לידי ביטוי את הטלומריס . מכל מיני סיבות הוא לא מפעיל את הטלומריס , כנראה מהסיבה שלא להתחרות עם פעולה אנטי סרטנית . אבל אם אנו מוצאים ,ואנו מוצאים כמה מרכיבים שיכולים להפעיל את הגן שיפעיל את ייצור הטלומריס , ולאחר מכן הטלומריס יתחיל מחדש להאריך את הטלומרים , וזו הדרך החדשה של התחדשות, התחדשות תאים .

המשך יבוא…

עוד מהבלוג של מתי יקירה

Thumbnail

השקה עולמית - מסכה להעלמת קמטים!

אז זוהי הבשורה החדשה !! חם מהתנור !! השקה עולמית !!! הבשורה החדשה מבית ד"ר נתן ניומן וג'נס גלובל. מסכה להעלמת קמטים באפקט...

Thumbnail

קוסמטיקה של האנטי אייג'ינג חלק-ד'

קתרין : הטכנולוגיות שאתה מתאר  מאוד מרגשות.  אנטי אייג'ינג הוא ענף גדול ומעניין, וכל אחד כשהוא או היא מגיעים לגיל מסוים הוא בפוטנציאל מעוניין  באנטי אייג'ינג. מתי הציבור הרחב...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

פרופקטין - הפילטר הטבעי שלך

במשך שני עשורים, נעשה שימוש בפקטין תפוחים ע"י אנשים החיים בצל אסון הגרעין בצ'רנוביל שאירע בשנת 1986 במטרה לסייע במלחמה נגד הרעלת הקרינה. היום רבים אחרים עומדים בפני איום דומה, בגין הקרינה שדלפה מההיתוך הגרעיני שאירע בשנת...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים