הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל מנובמבר 2013

תביאו שלושה, תביאו ארבעה תביאו חמישה ילדים…. אנחנו כבר נדאג לכם לחופשת לידה קצרה מידיי, פעוטונים יקרים מידיי, חינוך חינם שלא מתחשב בצורכי ילדיכם או בצרכים שלכם, אבל אתם- אתם רק תדאגו להביא אותם ואנחנו נדאג שתוכלו לשלם יותר מיסים ותקבלו פחות. מדינת ישראל גרסת 2017, אם הסטארט הזה לא יעשה אקזיט בקרוב, כולנו נקרוס.

01/03/2017

חופשת הלידה בישראל קצרה. הרבה יותר מידיי קצרה. יש אימהות שבוחרות באמת לחזור לעבודה, הזמן המועט הזה דיי להן כדי להתאושש ולרצות לחזור לחייהן לפחות לחלק מהזמן, לעתים השיקול הוא רגשי ולרוב כלכלי, אבל כך או כך תוספת של שבוע באמת לא מצדיקה כל כך הרבה רעש.

אז הגיעה תנועה פייסבוקית להארכת חופשת הלידה מה שהעיר את הפוליטיקאים משנתם וגרם לשר משה כחלון להציב על הח”כית רחל עזריה את האחריות לבחון את הנושא. אבל מה לעשות שבמדינה שמעודדת ילודה העלויות להארכת חופשת הלידה משמעותיות, אז בא ואמר שהוא מתקצב את הארכת חופשת הלידה בסכום נתון מה שנתן לכם גבירותיי ורבותיי – שבוע נוסף. תיקון- עדיין לא נתן כלום, אבל יועמד להצבעה.

בימים אלה לא נותר לי אלא להיות אחוזת קנאה בכל אותן יולדות במדינות אחרות במערב. מדינות שמבינות שילד זקוק למי מהוריו ולא למסגרת. ברור לי שלא כל הורה זקוק לחופשת לידה ארוכה, אבל לו הייתה אפשרות כזו רבים היו בוחרים/ות בה. לו הנגשתם את האפשרות הזו ובאותה נשימה איפשרתם להורים לחזור לעבודה ולוותר על דמי חופשת הלידה, דיינו. אבל לטרוח כל כך הרבה רק על העלויות להגשת הצעת החוק הזה פשוט לא משתלמות לי כמשלמת מיסים.

המשמעות היא שבמקום חופשת לידה של כלום וגרוש, תהיה לנו חופשת לידה של כלום ואסימון. את האסימון תוכלו לתרום למטפלת או המשפחתון שתמצאו לשעות שבהן אתם עובדים. האופציה לצאת לחופשת לידה ללא תשלום קימת כמובן, אבל אין הרבה משפחות שיכולות לעמוד בהחלטה כזו. גם האפשרות להתפטר ובהמשך לגשת לקבל דמי אבטלה אינה קוסמת במיוחד.

ומה קורה עם הורים לתאומים, שלישיות ויותר?

על לידת תאומים יש הארכה של 3 שבועות לחופשת הלידה ועל לידת שלישייה הארכה של 6 שבועות, לרביעייה הארכה של 9 שבועות וכך הלאה- שלושה שבועות נוספים לכל תינוק נוסף בלידה. או לחילופין, על כל תינוק נוסף בלידה אנחנו מפסידים 11 שבועות מחופשת הלידה שהיינו מקבלות לו ילדנו אותם אחד-אחד.

בנגיעה אישית, אני מרשה לעצמי לציין שהעלויות לתאומים או שלישייה בגנים או מעונות היא בלתי סבירה לרוב המשפחות בישראל שהמשכורת שלהן אינה ממוצעת אלא קרובה יותר לשכר החציוני בישראל, אם בכלל. שכר כפול למעון, או שכר מטפלת (לתאומים במרכז הארץ מעל 7000ש נטו) רחוק מהישג ידם של רובנו. רבים מההורים לתאומים ושלישיות שאני מכירה נאלצו לוותר על לפחות שנתיים, ולעתים אפילו העדיפו שאחד ההורים יהיה עם העוללים שלוש שנים רק כדי להימנע מהצורך המביך בשיחות טלפונים על תשלומים שחזרו.

אבל על הורים מרובים אנחנו בכלל לא מדברים, לא מעלים את הנושא. למרות שמדובר באחוז הולך וגדל באוכלוסייה, הוא בכלל אינו משמעותי עבור פוליטיקאים בארצנו שמגדילים לנו את מענק הלידה, נותנים מענקים מדורגים ל 20 החודשים שאחרי הלידה (לשלישיות פלוס בלבד), המענקים האלה שבסופו של דבר לא מכסים את ההוצאות, ואולי מכסים את יתרת השבועות של חופשת הלידה שאולי היו מגיעים לנו בכל מדינה אחרת. אז באמת- תודה. על מה? לא יודעת בעצמי.
triplets maternity leave2
נראה כי דרכם של הפוליטיקאים לעשות דברים היא פשוט לא לעשות שום דבר עד הסוף. הארכת חופשת הלידה בשבוע נוסף בלבד היא רק עוד נדבך שמוכיח לנו (שוב) שכבר הרבה זמן אנחנו עובדים ומצביעים לאנשים שלא באים לעבוד בשבילנו, האנשים שבזכותם הם נמצאים במקום העבודה שלהם.

לא נותר לי אלא לקוות לשינוי בבחירות הבאות, אבל בינתיים- תחסכו ממני את עלויות הכלת החוק על הציבור. בזבזתם מספיק רק בשביל לחקור אם ועד כמה אפשר להאריך את חופשת הלידה. אם זו הייתה המסקנה שלכם, הייתם צריכים להפסיק את בזבוז כספי הציבור כבר אז.

עד הבחירות הבאות- שלום, ולא להתראות.
דורית.

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...