הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל מנובמבר 2013

יום הפג הבינלאומי הרשמי חל ב- 17 בנובמבר. כ 8-10% מסך הלידות בישראל הן מוקדמות (לפני שבוע 37), כל לידה מוקדמת היא סיפור של משפחה שגדל בה גיבור גדול-קטן שתחילתו במאבק לחיים ופעמים רבות המשכו במאבק לחיים נורמליים. גם לנו יש שלושה גיבורים.

14/11/2016

אנחנו הורים לשלושה פגים. אם תראו אותם לא תדעו דבר וחצי דבר על מה שעברו. הם אומנם שלישייה, אבל את השרידים הקלושים לפגות שעברו תמצאו בצלקות קטנות במרכז גב כף ידם מכל בדיקות הדם שעברו. לפעמים אפילו לא נעים לי להזכיר שהם נולדו פגים בסביבת הורים אחרים לפגים כי בשבילנו מעבר לצלקות האלה הפגייה זכורה בעיקר כחוויית למידה מתמשכת.

ידענו שאני נושאת שלישייה כבר בשבוע 7. הרופאים איימו עלינו שאלד כבר בשבוע 18 ואם יהיה לנו מזל אגיע לשבוע 26 ולקטנים יהיה סיכוי לשרוד. את כל הנבואות השחורות ניפצנו יחד כשילדתי בשבוע 34 מלא ובמשקלים מעל 1.5 את כולם. בדרך כבר אושפזתי לשמירת הריון במהלכם הצטרפנו (בעלי ואני) לסיור בפגייה כך שעד כמה שניתן מבחינת הידיעה מה יקרה בלידה, אחרי הלידה ומה אנו צפויים לראות בפגייה עצמה- היינו מוכנים.

רוב ההורים לפגים שונים מאיתנו. לרובם הלידה הגיעה בהפתעה מוחלטת, לעתים בשבועות כל כך מוקדמים עד שהילד ששוכב באינקובטור יותר קטן מבובת התינוק הממוצעת. בניגוד לבובה, הפנים שלו מכווצות יחסית, אין לו לחיים, העור שלו כהה והרבה פעמים מכוסה פלומה כהה, הבטן שלו נפוחה ויש לו ידיים ורגליים מאוד מאוד רזות, שנראה שאפילו אין עליהם שרירים.

דמיינו חוויית לידה- את הרגע שהניחו את התינוק על הבטן שלכן, הרגע שהאב מצלם אותך מזיעה וכואבת עם חיוך ענק על הפנים ואת בשוק שהאדם הקטן הזה עד לפני רגע אחד היה בתוכך. כולנו ראינו את זה בסרטים, עשינו לייק לתמונות כאלה של החברים בפייסבוק וציפינו לרגע שיגיע תורנו.

למי שילדה פג הייתה חוייה שונה לחלוטין- היא הגיעה למיון בגלל צירים או פתיחה שהרבה פעמים אותרו בבדיקה שגרתית, המשיכה לבדיקה שבמהלכה הרופא מרים את העיניים בבהלה קלה ומבטיח שינסו לעכב את הלידה ואם הם לא מצליחים את עוברת די מהר מחדר מיון לחדר לידה, כולך לחוצה ומבוהלת, את התיק ללידה אפילו לא חשבת להכין ובניגוד לחדר לידה כמעט מיותם, הפעם יש צוות מלא- אחות מיילדת, רופא מיילד, רופא ילדים ואחות פגייה. כשהתינוק נשלף פעמים רבות אין אפילו בכי בחדר, יש חלל שעד לפני רגע צעקה בו אישה שכרעה ללדת, השקט מתחלף בקריאות מאוד מכוונות להצלת הילד וסיום הטיפול בך. כשהתינוק מתחיל לנשום מכניסים אותו מהר לאינקובטור ומשם מריצים אותו (עם האב אם הוא שם) ישר לפגייה כדי לטפל בו. האם תפגוש את התינוק שילדה בעוד כמה שעות, אחרי שיאשרו לה לקום מהמיטה וכשהתינוק כבר יהיה מחובר למוניטור עם מדבקות שנראות על גופם הקטן כמו טפט לקיר, זונדה ואם צריך גם מכשירי הנשמה והחייאה. על פג גדול (1.5 ק”ג ומעלה) עוד ניתן לאתר פיסת עור, על הקטנים יותר כמעט ולא מבחינים שהם שם.

לעתים התינוקות מאושפזים חודשים בפגייה שבמהלכם האב חוזר לעבוד והאם מתמסרת לשהות בפגייה שבערב מתחלפים ברגשות אשם על כך שהיא ישנה בבית והתינוק בבית החולים. אם יש לתינוק אחים גדולים בבית זה אפילו יותר מסובך וקשה ורגשות האשם הופכים להיות הצל של ההורים. ביום השחרור כשכולם חוזרים יחד הביתה בפעם הראשונה, ההורים חווים שוק נוסף בהתמודדות של הסביבה עם ילדם: למי שלא עבר את הכל בפגייה, הפג נראה כמו בובת חרסינה שכל מגע עלול לשבור אותה והמחמאות נאות סביב- “הוא עוד יגדל” ל”יש לו עיניים חכמות” שמגובים בחשש להחזיק את הפג ומבטים של חוסר אונים.

מקץ כמה שנים את עוברת עם הילד שלך ברחוב, כולך גאה על מה שהוא עבר ואיזה יפה הוא מתפתח, לעתים הוא השלים את כל הפערים לגילו ולעתים פחות; לעתים הוא באחוזוני גדילה מרשימים ולעתים בגרפים הנמוכים יותר, ואז משום מקום מגיע אדם-כל-יודע מסתכל על הילד ופונה אלייך במשפט “נכון שהוא נולד פג?”

בשבילכם זה אולי ניסיון להראות שאתם יודעים להבחין. בשביל מי שעבר בפגייה וצפה בילדים האלה גדלים ומתפתחים- בשבילם העובדה שאתם צודקים פוגעת. הם לא רואים, הם לא מבינים והם לא רוצים להבחין בסימנים שלעתים רואים כשרידים לכך שהילד שלהם נולד פג. הילד הזה שעומד מולכם, הוא יותר מענב לא בשל- הוא לוחם שנולד בלי יכולת לינוק, לעתים בלי יכולת לנשום עצמאית ופעמים רבות עם סיבוכים שהדרך קצרה מלתאר וניצח הכל בעזרת כוח רצון שלו ושל הוריו ובעזרת טיפול רפואי מסור של צוות מותש ומצומצם מידיי רק כדי ללכת כאן מולכם. הילד הזה עבר גיהנום כדי להסתובב על כדור הארץ הזה כשווה בין שווים. תנו לו.

יום פג שמח לגיבורים שלנו,
דורית.

הפגים שלנו- מהפגייה לכיתה א

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...