הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל מנובמבר 2013

כשהילד מגיע לעולם הכאב והאושר גדולים, ממש כמו החופש הגדול- הם מאושרים ואנחנו כואבים… אותו שיעמום שנהננו ממנו כילדים וצמחנו ממנו הפך להיות מקור לעליית מפלס החרדה שלנו כהורים. לא ברור לי למה אנחנו כל כך מפחדים שלילדים שלנו יהיה משעמם, אבל אני יודעת בוודאות שמרגע שנתנו לו מקום של כבוד הוא הפך להיות מקור להנאה ויצירה.

19/07/2016

בפעם הקודמת שהצלחתי לפנות קצת זמן לכתיבה הסברתי על השיקול המרכזי שבזכותו הילדים בבית מהאחד ביולי. ואני לא סתם בוחרת במילה בזכות ולא בגלל- כי בסופו של דבר יש משהו בשגרת הבית, עם קצת שיעמום במרכז והצורך בתעסוקה עצמית שמאפשר לילדים לסיים את הקיץ עם ציפייה וגעגוע למסגרת.

אני זוכרת את החופש הגדול כילדה. התעוררתי מתי שהתעוררתי לארוחת בוקר קלה וטלוויזיה, עשיתי הפסקה לארוחת צהריים שאחריה אם שיעמם לי לראות טלוויזיה לבד נפגשתי עם חברה או שתיים לראות טלוויזיה בסלון אחר וחזרתי הביתה בערב למקלחת ולישון, או שכבר נשארתי לישון אצל חברה. היה ממש כיף דווקא כי לשם שינוי לא היו לי יותר מידיי מטלות ויכולתי ליהנות מקצת שיעמום. אני גם זוכרת איך חזרתי מכל חופש כזה מלאת מוטיבציה ללימודים ומסגרת בית הספר (שעברה כבר בתום השבוע הראשון ללימודים).

אותו שיעמום שנהננו ממנו כילדים וצמחנו ממנו הפך להיות אימת שלוותנו כהורים. לא ברור לי למה אנחנו כל כך מפחדים שלילדים שלנו יהיה משעמם, אבל אני יודעת בוודאות שמרגע שנתנו לו מקום של כבוד הוא הפך להיות מקור להנאה ויצירה.

אז השנה החלטנו שניתן לילדים לנסות לחוות שגרה, שיש בה אחריות ומטלות אבל אין בה לחץ של זמן. בקיץ הזה בחרנו שלא נחפש אטרקציות יקרות או קופונים רק כדי להעביר את הזמן ושאת רוב הימים והזמן נבלה בבית. יש שבירת שגרה מידיי פעם שמתבטאת ביציאה לטיול יום או קמפינג כי אלה חוויות שכולנו נהנים מהן, אבל השגרה ברורה והיא בבית.

יעיד כל מי שביקר בבית שלנו שאין הרבה ילדים שימצאו שהוא משעמם. יש לנו חצר עם משחקים, גינת תבלינים וירק (שמוזנחת בקיץ, אני מודה) ופינת חי שלא הייתה מביישת קיבוץ קטן. כן, ובריכה- בכל בית עם ילדים וחצר צריך בריכה, טוב אולי לא צריך, אבל רצוי כתחליף למנוי משפחתי בבריכה. ויש גם טלוויזיה, היא מפלט עבורנו ואין שום סיבה שלא נאפשר זמן מוגדר ונתון “איתה” גם בשביל הילדים. אז אני מודה שהבית שלנו לא מאתגר תעסוקתית כמו דירה עם ארבעה קירות, אבל גם הוא הופך משעמם.

מלבד האחריות לסדר את המיטות והחדר לפני שעוברים לסלון, פינוי כלים אחרי הארוחה והאחריות לדאוג להאכיל ולנקות את הכלובים הלו”ז חופשי. כל פעם שמישהו מתלונן שמשעמם לו אנחנו מפנים אותו לבדוק את חדר המשחקים עם כל המשחקים המיותמים בו, את ארון היצירה על כל החומרים שרכשנו עבורם וגם את כוננית הספרים והחוברות עבודה, ולפעמים הם פשוט בוהים, מותר להם גם לבהות ולחלום בהקיץ.

בתמונה כל מיני פעילויות שהילדים מצאו לעצמם רגע אחרי ש”שיעמם לי”. בין אם מסיבת ריקודים או בנייה עצמאית, אין ספק שהם הוכיחו שבשיעמום יש כוח יוצר.
חופש גדול בבית- צמיחה משיעמום

כששואלים אותי איך עובר החופש הגדול אני מודה שאני נהנית. אני נהנית מהילדים ומהרוגע. הם נהנים, מחייכים וצוחקים יותר מתמיד ואתמול אפילו שאלו אותי אם אפשר להאריך את החופש הגדול למרות שהוא עדיין רחוק מלהסתיים. יש מי שטוען שבגלל שאצלנו יש חברים בילט-אין זה יותר קל, אבל כשהחבר’ה שאיתך הם אותם חברים שאתה רואה כל יום (בשביל שלושה מתוכם מיום שנקלטו ברחם) זה לא תוספת עיניין ולפעמים זה אפילו מעיק, אבל לזה הם נולדו.

וכן הילדים שלנו חווים עכשיו חופש גדול כמו של פעם וגילינו שזה יותר מאפשרי, זה אפילו מהנה לכולנו. הם נהנים כי הם במקום שבו כללי ההתנהגות מוכרים להם, החובות והזכויות שלהם ברורים ויש להם חופש להיות הם במאה אחוז, עם אבא ואמא שלפעמים קצת מרימים את הקול, לעתים רוצים קצת שקט, אבל רוב הזמן אנחנו פשוט איתם. ואנחנו נהנים לגלות את האנשים הקטנים שמעתה ואילך ככל הנראה ימשיכו לפרוש כנפיים לעצמאות ועכשיו עדיין רוצים בחברתנו.

בסוף החודש יצטרפו אלינו עוד הרבה ילדים והורים בישראל. רוב ההורים לא יכולים לצאת לחופשה מרוכזת של חודש ובטח לא של חודשיים ומתארגנים על סידור כזה או אחר- מקייטנות לקייטנת סבים לקייטנת הורים ומרכזים את מעט ימי החופש שיש להם לחופשה מרוכזת- אני קוראת לך לנסות לארגן לפחות יום אחד של בית בכיף לבד עם הילדים בבית- בלי כביסה וניקיון (ואם יש אפשר עם הילדים) פחות זמן פלאפון, קצת יותר טלוויזיה ושיח עם הילדים. תנו לכם את ההזדמנות לחזור ליהנות מחופש גדול כמו פעם, כשאנחנו היינו ילדים.

אם רק תורידו את מפלס החרדה משיעמום תגלו שהיא יוצרת הנאה, בעיקר כשמשעמם ביחד.

באהבה, דורית.
אשמח ללייק שלכם https://www.facebook.com/tripletscansleep

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...