הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל מנובמבר 2013

ילד אלרגי הוא בסך הכל ילד רגיל שצריך להמנע ממאכלים מסויימים. כן, אבל…. לא בישראל 2016. התמודדות עם החופש הגדול אצל הורים לילדים אלרגיים מתחילה ברוב המקרים ב 1 ביולי ולא מסתכמת רק בחופש גדול ארוך במיוחד, אלא גם בהתמודדות יומיומית בכל מקום ומרחב ציבורי .

13/07/2016

מרגע שהפכנו הורים והילדים הצטרפו למסגרת החופש הגדול הפך למשימה מאתגרת (אך אפשרית). עבורנו, הורים לילדה אלרגית יש משמעויות נוספות.

חשוב לי שתדעו, כי נראה לאחרונה שהורים ממש מתלוננים על קיומם של ילדים אלרגיים במסגרות ציבוריות. אז לצד המועקה של ילד אלרגי אצלכם בגן- שצריך להכין לו עוגה מיוחדת (רק אם בא לכם להתחשב) ולבחור חטיפים ליומולדת במשורה (רק אם חשוב לכם שכל הילדים יגיעו למסיבה של הילד שלכם), יש לנו ההורים לילדים אלרגיים עוד הרבה דברים מעבר.
פורסם בממים של הורים

אני באמת מבינה את אותם הורים שמצחיק ומרגיז אותם שצריך להכין דברים קצת אחרת בשביל ילד אחד בגן או בכיתה, אנחנו שומעים ומתמודדים עם זה בכל פעם מחדש. אני יכולה להבטיח לכם שלהתקשר להורים ששולחים הזמנה למסיבת יומולדת לפני כל מסיבה ולוודא שהם קונים רק חטיפים שמתאימים לילדה ולבדוק אם צריך להביא לה עוגה אישית כדי שהיא תוכל להשתתף זה לא יותר נעים. זה עוד פחות נעים כשאחרי שאני שולחת רשימה מסודרת של חטיפים אני מביאה את הילדה למסיבה ומגלה שם חטיף בוטנים שרק מהיותו בסביבה התחילה לה נפיחות סביב הפה והאף ואז לשקול אם לאכזב את הילדה וללכת מולם (בחיי שרציתי) או להישאר איתה כדי להמשיך לתת לה טיפול צמוד. זה לא מתחיל בהורים אחרים, זה כן ישתקף בעתיד בילדים אחרים וסביר שגם בילדים שלכם כשיגיע תורם להרגיש שונים- ומי לא גדל עם תחושת שונות בשלב זה או אחר של הילדות?

הקושיי נמצא בכל מרחב ציבורי שהופך מלכודת מסכנת חיים לילדים אלרגיים. נראה שבישראל ילד בחופש חייב לאכול מידיי שעה, ועדיף חטיפים, בעיקר אם יוצאים לגינה או להופעה- כי זה הפינוק שלהם. הורים לילדים אלרגיים חשים מוגבלים ומודרים מפעילויות רבות – הופעות ציבוריות חינמיות לא באות בחשבון, ולרוב גם בהיכל תרבות ומתנ”ס כי אין איסור הכנסת כיבוד או אכיפה כשיש איסור כזה ומרחבים רבים דורשים מאיתנו פקיחת עיניים לא רק על הילדים שלנו אלא גם על הורים של ילדים אחרים.

למען הסר ספק, אין לי שום בעיה עם מתן אוכל לילדים בגינות ציבוריות ומרחבים ציבוריים. גם לנו יש חטיפים בבית, אבל למרחבים סגורים נקפיד לקחת חטיפים בטוחים יותר (פופקורן או סוכריה על מקל לדוגמא) ולגינה ציבורית אנחנו מקפידים לחתוך לילדים פירות. למה? כי זה בריא וכי זה מתחשב. אם הם כבר מבקשים אוכל, אז הם יושבים בזמן האכילה בצד בעיקר כי זה בטוח יותר לאכול בישיבה. וזה בעצם מה שאני מבקשת- להשתמש בספסלים בגינה הציבורית ובקפיטריה כשהולכים להופעות- אכילה רק בפינות שמיועדות לכך כבר תהיה נקודת פתיחה נפלאה כדי שנוכל לתת לילדים שלנו לצאת לכל מקום.

האמת היא שהקושי של הורים אלרגיים מתחיל במשרד החינוך ומשרד הבריאות שהחליטו שסייעות רפואיות ניתנות לילד רק לשעות הלימודים הפורמליות (ועד גיל 8). צהרונים, שהם הכרח לרוב ההורים העובדים בישראל, אינם נגישים ואם כן אז בתנאי שחותמים על מסמכים שמסירים אחריות ממנהלי הצהרון על בריאות הילד ובצירוף דרישה להביא אוכל מיוחד לילד (ללא הוזלה במחיר) ולעתים קרובות יותר ויותר (כמו אצלנו ביישוב) תוך חיוב מימון סייעת רפואית לילד דרך המתנ”ס (עלות 3000שח נוספת לילד אלרגי). המשמעות הכספית היא שצהרון לילד אלרגי אחד עולה כמו מטפלת לשלושה ילדים בשעות הצהריים- 4000-4800ש”ח לחודש. בקיץ הסייעת צריכה לעבוד משרה מלאה והמחיר עולה בעוד 3000-4000ש”ח. בקטנה.

בחשבון פשוט, מעטים האנשים בישראל שיכולים לממן ילד אלרגי במסגרת חינוכית מעבר לשעות המוגדרות ואנחנו ביניהם, זה רק משליך במשנה תוקף על החופש הגדול. אני מודעת היטב שלכל ההורים יש עלויות גבוהות בגלל קייטנות ועיסוקים אחרים לילדים, לנו זה רק עולה הרבה יותר. וכן, מסיבה זו בחרנו שהילדים שלנו יצאו לחופש הגדול ב – 1 ביולי.

בסופו של דבר, שני הקשיים של הורים לילדים אלרגיים שלובים זה בזה. ילד אלרגי הוא בסך הכל ילד רגיל שצריך להמנע ממאכלים מסויימים וכל מה שצריך הוא טיפת התחשבות. זה מוכיח את עצמו פעם אחר פעם במדינות אחרות, שלא לומר מתוקנות- כאלה שאוסרות כניסת אלרגניים למרחבים ציבוריים ובראש ובראשונה למוסדות חינוך. אבל עד שהממסד בישראל לא יתחיל להתייחס לאלרגיות למזון באופן רגולרי כדי לתת לילדים שלנו את החופש לנוע בלי צורך בסייעות, אנחנו נמשיך להילחם כדי לקבל סייעת או לכל הפחות גורם רפואי אחראי בבתי הספר. ועד שיחס הממסד לילדים אלרגיים יהיה נורמטיבי ולא כעול שדורש התייחסות מיוחדת, יהיה קשה עד בלתי אפשרי לצפות מהורים אחרים ליחס מתחשב.

ובכל מקרה, נשמח למעט עזרה מצידכם כדי להפוך את החופש והמרחב לבטוחים- כל שינוי גדול מתחיל במעשה קטן.

תודה וחופשה נעימה,

דורית הלפרין
אודה ללייק שלך https://www.facebook.com/tripletscansleep
0526204221

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...