הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 114

החל מנובמבר 2013

על רקע פעילויות למתן חינוך אחר, קמפיין חמש יחידות מדגיש שוב שמצויינות היא אבסולוטית אבל ההערכה למצויינות היא יחסית.

25/05/2016

בשנה הבאה יצעדו שלושה ילדים שלנו היישר מהחיבוק העוטף שלנו ושל הגננות לכיתה א’ לראשונה אל בית הספר. כמו עוד רגעים שהיו וחלפו וכאלה שעוד יגיעו, הכניסה למסגרת בית ספר מלאת חששות ומשקעים עבורנו ההורים. כולנו מעוניינים בילדים שמשתלבים חברתית ומצליחים בלימודים, אבל בסופו של דבר, כולנו יודעים שההיבט החברתי תלוי בהיבט הלימודי- לטוב ולרע, לא תמיד באופן לינארי.

הכניסה למערכת הבית ספרית מלווה בחששות רבים. זכרונות הילדות העמומים מישיבה מול מורה שמלמדת חומר כי כולם צריכים לדעת אותו עד תאריך מסויים, הצפיפות בכיתות שלא אפשרה למורים להכיר באמת את הילד שהיינו כשישבנו ובהינו בהם, התעלמות מניסיונות שלנו לחקור שנתפשו כחתרנות וזלזול, השאירו טעם רע. בניסיון לשנות קצת את המציאות המתקרבת אל חיי ילדינו, התאחדו הורים ביישוב בו אנו גרים ואנחנו מתדיינים ועושים כל שביכולתנו לנסות ולרענן את שיטת הלימוד הפרונטלית המוכרת לכולנו ולנסות לפתוח במסגרת הכיתתית מקום לדרכי לימוד לא רק לרכישת ידע, אלא גם לערכים, מעורבות חברתית ובעיקר לערך עצמי.

ואז מגיע קמפיין חמש יחידות של משרד החינוך ששם דגש על הישגיות ומפריע, ממש מפריע לחינוך ילדינו. משרד החינוך מנסה לעודד את ילדינו להיות הנדסאים, מהנדסים, מתפתחי תוכנות והיי טקיסטים ואם הילד הוא כישרון אדיר בספורט, ריקוד או אומנות על שלל גווניה- נו, שויין… ישראל שמדברת על ערכים, פוגעת בנפש של מי שעתידים להמשיך ולבנות אותה.

גילוי נאות 1- עשיתי בגרות במתימטיקה חמש יחידות. השלמתי אחרי הצבא כי המורות בתיכון התעקשו שלא אצליח. הצלחתי. בקלות. כי רציתי.

גילוי נאות 2- אני לא מתנגדת למשרד החינוך ולא נגד בתי ספר כמסגרת חברתית ולימודית, אבל אם בסוף הדרך תלמיד צריך תעודת בגרות רוויית-יחידות-עדיף-ריאליות למה הוא צריך לשבת 12 שנים בבית הספר כשכל משאביו נתונים לזיכרון (לא להבנה ובטח לא להפנמה) של משוואות, נעלמים, סיבות, גורמים ועוד פרטים שיכולים לשמש אותו בטריווייה יותר מאשר בחייו האמיתיים? אני חולמת על בית הספר שייתן לילדים שלנו את הכלים שהם צריכים כדי להתקבל לכל אוניברסיטה בכל מסלול שיירצו – היכולת לחשוב בשביל עצמם ולחקור, וחשוב באותה מידה יקנה להם תחושת ערך אישי לא משנה מה תהיה בחירתם.

אם משרד החינוך רוצה לצאת לקמפיין שייצא לקמפיין “הקשב לתלמיד”. המרדף אחרי יחידות ו”חומר לימוד” מזמן שיתק את הסקרנות והחקרנות שמאפיינת את המדענים המובילים בעולם וחשוב מכך- את האנשים האנושיים, המעניינים והמעשירים את עולמנו.

חזון החינוך שלי:
אני בעד לתת לתלמידים למצוא את הדרך שלהם ולבחור מסלול לבד ללא קשר לציונים ויחידות- למוטיבציה יש הרבה יותר כוח מאשר לאוריינטציה לימודית ולכן כל זמן שיש בגרויות אני בעד מתכונת לימוד אקסטרנית: תנו להם להתרכז כל סמסטר בשניים-שלושה מקצועות על פי בחירה אישית שלהם בימים ושעות מרוכזות. במקצועות חובה תנו דרגת בסיס ותאפשרו לתלמיד לעלות בהדרגה ברמת הקושי במקצועות אלה- כשירגישו שהם מסוגלים הם ירצו יותר בעצמם. כמאמר מוסגר, עדיין לא ברור לי למה כל ילדי ישראל צריכים תעודת בגרות.

במסלולים מעשיים: מחשוב, כתיבה, ספורט, חקלאות, נגרות, תפירה, וטרינריה, אומנות, ריקוד, מוזיקה… ביחנו תלמידים על פי פרוייקט ולא בעל פה. תנו להם זמן להבשיל וליצור את החזון שלהם- גם אתם וגם הילדים שלנו יופתעו לגלות כמה אפשר להצליח כשלא מתרכזים רק בפחד מכישלון.

יום בשבוע וכחלק מהמסגרת החינוכית תנו לילדים להתערות ולתרום לחברה לא כ”מחוייבות אישית” אלא כדרך חיים. תנו להם יום בשבוע ללכת לבתי אבות, לגני ילדים בחינוך המיוחד, לתגבר, לחזק ולעזור לאוכלוסיות חלשות. תנו להם לראות כמה ערך עצמי ואישי יש להם בלי קשר ללמידה שלהם, אלא לעצם היותם בני אדם, שיכולים לעזור ולהשפיע על האחר. תנו להם לדעת שהציון לא מגדיר את מי שהם, אלא העשייה עצמה.

בברכת חלומות מתגשמים,

דורית הלפרין
אמא לארבעה
0526204221
יועצת שינה מתמחה בתאומים ושלשייות- https://www.facebook.com/tripletscansleep

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה