הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 114

החל מנובמבר 2013

הצטרפות בני שלוש לחוק חינוך חובה מביאה הקלה כלכלית יחד עם קשיי שינה חדשים- איך להתמודד עם קשיי שינה של גיל שלוש? עד כמה לבוא לקראת הילד? ואיך משלבים את הילד במציאת פתרון לבעיית השינה

11/10/2015

חינוך חובה מגיל שלוש הוא הכרח כלכלי לרוב המשפחות בישראל. העלויות של גנים פרטיים גבוהות ונוספות על הוצאות גבוהות אחרות. אני לא מכירה משפחה בישראל שלא נושמת לרווחה כשהילדים גדלים ומגיעים לחוק חינוך חובה ומתחילים ליהנות מחינוך מסובסד.

גיל שלוש הוא גיל של תפר. הם בטח לא תינוקות, אבל הם גם לא ילדים גדולים, לא משנה כמה הם ירצו לעשות הכל לבד, הם יסכימו לעשות זאת בתנאי שאמא או אבא איתם. הם עדיין לא עצמאים. הקושי להיפרד הוא למעשה שיא נוסף של חרדת נטישה- בין אם בבוקר בגן, כשמגיעים למקומות חדשים והם “נדבקים” להורה או לפני השינה, הילד פשוט מסרב לשחרר. גם בהיבט הפיזיולוגי, בני שלוש זקוקים לשנת צהריים.

השילוב של גן עד שעה שתיים, ארוחת צהריים מאוחרת עבורם ותשישות יחד עם הקושי בפרידה מובילה לקשיי שינה, פעמים רבות גם לילדים שנרדמו בקלות וישנו טוב ורצוף בלילה.

גם הקטנה שלנו הצטרפה השנה לגן מועצה ויוצא לי לשוחח עם הרבה הורים עייפים לבני שלוש- חלקם מתקשרים בלחץ כי הילדים לא נותנים להם לצאת מהחדר למרות שכבר נרדמו לבד, אחרים מאסו בכניסות למיטה באמצע הלילה…. מה עושים?

1. שנת צהריים:
• הילדים נרדמים לשינה ארוכה וזה לא מפריע להם להירדם בשעה סבירה בערב ולהתעורר בבוקר? אל תשנו דבר.
• מה עם ילדים שנרדמים לשנת צהריים ארוכה ושנת הלילה נדחית לשעה מאוחרת ומקשה עליהם להתעורר בבוקר? רצוי בהדרגה להפחית את משך השינה לחצי שעה. להתחיל להעיר אחרי שעה וכל יום לקצר בעשר דקות נוספות.
• גם לילד שלא ישן צהריים חשוב לתת פינת מנוחה לא רשמית- ספונת בסלון, פוף עם זמן סיפור אחרי ארוחת צהריים בחדר משחקים. במטרה שגם אם יירדמו שנת הצהריים תידמה למנוחה וכדי לאפשר להורים לקצר אותה.
• ילדים בצהרון זקוקים לפינת מנוחה שיש בה מזרונים וכריות ובה הילדים יוכלו לשבת ופשוט להרגע אחרי יום עמוס בגן. חלקם יירדמו זה ברור, לפחות בהתחלה, אבל לרובם זה פשוט ייתן הזדמנות להטען בעוד קצת אנרגיה עד סוף היום.
• הילד לא ישן, מסרב לנו ו”גמור” בשעה שש? הקדימו את ארוחת הערב לשעה חמש- חמש וחצי, מקלחת ותשכיבו לשינה סביב שש- שש וחצי בערב.

2. ארוחת צהריים: ילדים רבים מסיימים את הגן כשהם כל כך עייפים שהם לא מסוגלים לאכול. זה מתסכל לאסוף ילד רעב מהצהרון, לא פחות מתסכל מאשר לטרוח להכין אוכל שנזרק לפח ושעה אחרי לרדוף אחרי ילד שרץ למקרר כל דקה.
• מומלץ להכין ארוחה קלה אחרי הגן- כריך / סלט / מרק ואחריה לאפשר לילד לנוח. את הארוחה העיקרית הזיזו לשעה ארבע, לפני שיוצאים לגינה או נפגשים עם חבר, וארוחת ערב סביב שעה שש – שש וחצי לפני המקלחת.
• לילדי צהרונים רצוי להכין כריך משביע או פרי (בננה או תפוח) כשאוספים אותם, לפחות בתקופה ההסתגלות.

3. קושי להירדם: חשוב לבוא לקראת הילד. שבו בכניסה לחדר של הילד, אם יש צורך אפילו על כסא קרוב למיטתו. בהדרגה תתחילו להתרחק מהמיטה, ואו לצאת מהחדר כשהוא ישן שינה פחות עמוקה.

4. התעוררות בלילה/ מעבר למיטת ההורים: זה החלק הכי קריטי וקשה להתמודדות כי הוא דורש מההורים להקריב חלק לא מבוטל מהשינה כדי להחזיר את הילדים למיטה שלהם, ולעתים גם לשבת לידם עד שהם רגועים ורדומים. כל הורה צריך לקבל את ההחלטה לעשות את הצעד, את המוכנות להקריב כמה לילות כדי להחזיר את הילד לישון שינה רצופה במיטה שלו, וחשוב למצוא דרך שתשקף לילד שמה שעושים הוא לטובתו ולא נגדו.

5. דברו עם הילד. שאלו אותו שאלות מכוונות כדי ללמוד ממנו מהם הקשיים שלו, כיצד אתם יכולים לעזור לו. דרך שפה משותפת תוכלו למצוא את הדרך היעילה והנעימה ביותר לחזור לישון טוב בלילה.

מסתבר שיחד עם ההקלה הכלכלית מגיע משבר שינה של גיל שלוש. בניגוד למשברי שינה קודמים ובדומה לקשיים שצפויים לנו בעתיד, חשוב להיעזר בתקשורת עם הילד כדי להגיע לפתרון.

בברכת ש(י)נה טובה,
דורית הלפרין
יועצת שינה מתמחה בתאומים ושלישיות
https://www.facebook.com/tripletscansleep
0526204221

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה