הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 114

החל מנובמבר 2013

מזל טוב. הפכתם להורים.

מהניסיון האישי שלי, כל ילד שנולד מוליד איתו הורה חדש, שונה ממה שהיינו קודם לכן. הורים רבים מספרים לי שעם הילד הראשון הכל זרם, התאים, ואילו הילד השני או השלישי שונים הכניסו לחייהם את הביטוי “זה קשה”. זה נכון וטבעי, כל ילד שונה מאחיו ולכן היחס שהוא זקוק לו וההתייחסות אליו ואל “קליטתו בעולם” שונה.

התינוק האנושי נולד עם כישורים בסיסיים שמאפשרים לו לשרוד בסביבה החיצונית. התלות של התינוק האנושי באחרים היא מוחלטת, והוא פועל על בסיס רפלקסים מולדים בלבד- שכוללים את היכולת לנשום, לאכול ולישון. כל אלה גרמו לד”ר הארווי קארפ לכנות את שלושת החודשים הראשוני בחיי התינוק “הטרימסטר הרביעי”, כיוון שהתינוק הוא למעשה לא מפותח מספיק וממשיך להתפתח מחוץ לרחם. (אם אתם קצרי זמן, וילדתם בזמן, תמצאו עוד על “רפלקס ההרגעה” בתחתית הבלוג)

ההבדל המרכזי בין תינוק שנולד אחרי שבוע 37 לפגים הוא שפגים נולדים לעולם ללא כישורים בסיסיים לשרוד- רבים נולדים ללא יכולת נשימה עצמאית, רוב התינוקות שנולדים עד שבוע 35 צריכים ללמוד לינוק ולמצוץ, ועוד ועוד… חשוב לזכור שהפג, בניגוד לאחיו שנולד במועד, נשאר בבית החולים פעמים רבות אחרי שהאם כבר משתחררת. החזרה הביתה ללא התינוק מביאה עמה לא מעט קשיים נוספים. ובכלל, הקשיים סביב הפגות סובבים סביב בעיות רגשיות ורפואיות כאחד, ולכן חייבים לתת עליהם את הדעת ואת הניסיון שלנו, כשאנחנו באים לתמוך בהורים. לכן, כשאני מלווה הורים לפגים, אני שמה דגש ליצירת הקשר בינם לבין החיים שהם מכירים- ההורים.

איך להרגיע את הפג שנולד?

דורית הלפרין יועצת שינה מתמחה בתאומים ושלישיות. רפלקס ההרגעה אצל פגים ותינוקות (הטרימסטר הרביעי)

דורית הלפרין יועצת שינה מתמחה בתאומים ושלישיות. רפלקס ההרגעה אצל פגים ותינוקות (הטרימסטר הרביעי)


* קולות של ההורים. הפגייה מלאה קולות ורעשים לבנים, שונים בתכלית מהרעשים שהעובר שומע בעודו ברחם. קולות ההורים, שיוצרים מיסוך לרעשים האלה, רעשים לבנים של דופלר, או של דופק האם, מאוד עוזרים לפגים.

* מגע- חשוב לתת לפגים מגע עמוק, לתת להם לחוש אותנו בליטופים תומכים וחזקים. מגע הוא קסם שקושר בינם לבין החיים.

* חום גוף- קנגורו. אומנם האינקובטור שומר על תנאים אחידים, אבל אין כמו חום הגוף שלנו לקשור אותם לחיים.

* מוזיקה מרגיעה.

אם אתם עדיין בפגייה, נסו ליצור קשר עם אנשי הצוות בפגייה. הם שם כדי לעזור לתינוק שלכם לחיות, אבל גם בשבילכם. אני לא מדברת על לשאול כמה הם עלו במשקל, אלא על איך התינוק עבר את הלילה. מניסיון אישי, כששאלתי את השאלות הנכונות, קיבלתי את התשובות להן ייחלתי.

ואז הפג מגיע לשבוע 40, וכל ההורים לפגים מציינים את יום ההולדת המשוער של התינוק שלהם, לפחות בשנים הראשונות לחיים.

ברוכים הבאים ל”טרימסטר הרביעי”.

עם האבחנה שעשה ד”ר קארפ, הוא גם זיהה דרכים לעזור להורים לקבל את התינוק אל העולם שמחוץ לרחם, ולעזור לנו להקל את המעבר מהעולם הרועש והנוגע שבפנים הרחם, אל השקט והמרחב שמחוץ לו. הממצא החשוב ביותר שלו, שמשמש אותנו במקצועות הקשורים בהתפתחות הילד ושינה של תינוקות, הוא חמשת ה- S, שמכונים על ידו “רפלקס ההרגעה”:

עיטוף (swaddle) – העיטוף מחקה את תחושת התינוק ברחם, העיטוף צריך להיות הדוק, ולוודא שכל דרכי האוויר של התינוק פתוחות.

מציצה (sucking) בהנקה, בקבוק, מוצץ או אצבע

רעש לבן (shushing)- (ששש….). מדובר ברעש יחסית חזק, שמחכה את הרעשים שסבבו את התינוק בהיותו ברחם.

שכיבה על הצד או הבטן (stomach or side) למטרת הרגעה. המלצות משרד הבריאות להשכיב תינוק על הגב מבוססות על מחקרים להפחתה ומניעה של מוות בעריסה ומצוקות נשימה אצל תינוקות.

ו- נענוע (swinging)- בעגלה, מנשא או בידיים.

בברכת הורות בריאה, שקטה עם המון נחת, ושינה רצופה, דורית.

יש לך שאלות נוספות? להתייעצות או תיאום פגישת הדרכה (עד גיל 3 חודשים) תתקשרו 0526-204221

דורית הלפרין, אמא לארבעה
יועצת שינה, מתמחה בתאומים ושלישיות

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה