הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 114

החל מנובמבר 2013

ילדים רבים התחילו לאחרונה לגן. כל חזרה למסגרת, דורשת הסתגלות לשינוי. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בגן חדש, צוות חדש, או מסגרת לימודית לראשונה בחייהם. מדובר בשינוי גדול להם, ולהורים.
טיפים לשמירת שגרת שינה בתקופת מעבר לגן
אם הייתי מחפשת הקבלה לעולם ה”מבוגרים”, הרי שהתחלת גן היא כמו התחלה של עבודה חדשה. צריך ללמוד את התפקיד, את הדרישות (סדר היום), החובות (סדר, ארגון, למידה) והזכויות (זמן חופשי למשחק בחצר), להכיר המון אנשים חדשים, וגם “בוס” חדש. אם בעולם שלנו שינוי כזה מרתיע רבים מהחלפת מקום עבודה, ומדיר שינה מעינינו, למה אנחנו מצפים שהילדים שלנו יעברו זאת בקלות?

אני שומעת המון הורים, בעיקר אמהות (מה לעשות, אנחנו יותר רגישות לבכי) שואלים מתי הבכי הזה יסתיים? מתי הם ירוצו לגן? יכול להיות שזה יקרה עם הזמן, יכול להיות שהדמעות יהיו שם עוד זמן רב, ומאוד ייתכן שלעולם תצטרכו ללוות את ילדיכן עד פתח השער. טוב, אולי לא לעולם, אולי רק עד כיתה ג’.

גם הבוקר שלי מתחיל בפרידה מילדה בוכה. לא נעים להתחיל כך את היום, אבל היא אוהבת את הגננת שלה, מחלקת לה המון חיבוקים במהלך היום, מציירת, מקשיבה, לומדת את ילדי וכללי הגן, אבל הפרידה מאמא קשה. היא לא בוכה כי רע לה, היא בוכה למרות שטוב לה, ובגלל צריכה להיפרד מאמא.

אם נוסיף לכך שילדים רבים מתחילים מסגרות לראשונה סביב גיל שנה-שנתיים, גילאים שנמצאים בשיא חרדת הנטישה שלהם, אז אפשר להבין למה את הזמן החסר שלא קיבלו עם ההורים במהלך היום, הם מנסים להשלים בלילה ובשעת ההרדמה.

הם עדיין עייפים, וזקוקים לשינה הטובה בלילה (אפילו יותר). הנה דוגמא להלך המחשבה של ילד בריא בין שנה-שנתיים: אם אבכה, ההורים יהיו איתי בערב עד שאני נרדם; אם ההורים היו איתי כשנרדמתי, למה הם לא לידי בלילה כשאני מקיץ? אם אני אקרא להם הם יבואו. אם הם יבואו ולא ארדם הם אפילו ישחקו איתי. יופי! אני אזכה לזמן החסר הזה, לא משנה מתי. תמיד אפשר להשלים שעות שינה בגן.

הנה כמה דברים שיעזרו לשמור על שגרת שינה בתקופת תחילת מסגרת, ועל שפיות שלכם:
1. התחלה של מסגרת ידועה כגורם משבש שינה.
2. רצוי לבדוק עם הגננת כמה הילד ישן במהלך היום, וכמה אכל. כדי להיות בטוחים שהוא מקבל דיי ולא יזדקק לאוכל נוסף.
3. אם צריך- רצוי להיעזר בהאכלת צבר אחר צהריים, כשהילד בבית.
4. ילד שאוכל טוב במסגרת, ולפני שהתחילה ישן לילות רצופים, ללא האכלות- רצוי לא להאכיל בלילה.
5. מים בלילה דינם כהנקה/ תמ”ל- הם תופסים מקום בקיבה, מעודדים התעוררויות מרובות ויוצרים תלות בהורים.
6. אם הילד לא ישן טוב במסגרת, מומלץ להרדים אותו מוקדם יותר לשינה.
7. ילד שנרדם לבד לפני שהתחיל מסגרת, יכול להמשיך להרדם לבד, גם אחרי שהיא התחילה. את הזמן החסר רצוי להשלים בשעות העירות שאתם מבלים איתו. מומלץ לשלב זמן משחק גם בחדר שלו.
8. לא קמים לשחק עם ילדים בלילה. בלילה זה זמן לישון, וכל מה שצריך לומר לילד/ עולל- זמן לישון. לא צריך לתת הסברים מעבר, ולא משחקים. אם אתם רוצים, אתם יכולים לקום קודם (מי רוצה?) ולשלב משחק בחדר לפני שיוצאים לגן, או כחלק מטקס הפרידה בגן.
9. ככל שהילד ישן יותר טוב, קל לו יותר להתמודד עם “יום העבודה” שלפניו. ככל שיהיה לילד יותר קל ב”יום העבודה”, והוא ידע שיש לו זמן משחק עם ההורים- הפרידה תהיה קלה יותר.
10. פרידה בבכי אמא פירושה “אני מתגעגע”, מה שבאמת חשוב זה לדעת שהוא נרגע בעזרת הגננת או הסייעת- כי אז תדעי שהשארת את היקר לך בידיים טובות.

הטיפים עזרו לך- אשמח אם תשתף/פי בעזרת הכפתור למעלה.
רוצה להתייעץ? מעוניין/נת בטיפים נוספים? לייק ל: http://www.facebook.com/tripletscansleep

בברכת התחלה טובה,
דורית הלפרין- יועצת שינה מתמחה בתאומים ושלישיות
אמא לארבעה
0526-204221

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה