הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 112

החל מנובמבר 2013

אני חייבת לרדת לשורש העיניין אחת ולתמיד. לא ברור לי למה, ואיפה כל הנושא הזה צץ, אבל בין ובתוך כל הפורומים האימהיים למיניהם- תאומים, יחידניים, ילד ראשון או חמישי, תמיד נוכל למצוא איזה שרשור שהתחיל בשאלה תמימה ומסתיים בסקילה ציבורית. הדיונים הוירטואליים האלה תמיד מסתיימים בשלוש קבוצות: אימהות תומכות, אימהות מתנגדות ואימהות שפשוט מתנגדות לאופן ההתנגדות. אני תמיד בקבוצה השלישית. נכון שזה סוג של “ישיבה על הגדר”, אבל אני באמת לא חושבת שאימהות טועות כל כך הרבה, כמו שהן חושבות. אבל בעצם, אולי אני זו שטועה כאן?

נראה לי שאי שם בתוך תוכנו. אולי משהו במבנה האישיותי שלנו כנשים, יש מן קול שאומר לנו שאנחנו לא מספיק טובות. שיכולנו לעשות יותר, (כשלא ברור איך הספקנו לעשות מה שהספקנו ב- 24 שעות שעמדו לרשותנו); זה אותו קול שאומר לנו שלא היינו צריכות לאכול עוד ביס מהעוגה, עכשיו אנחנו יודעות בדיוק איפה הוא יישב לנו (לכל אשה יש את ה”מקום” המיוחד שלה בגוף); או הסיבה שכשמעירים לנו אנחנו פחות נפגעות ממה שנאמר, אלא מעצם האמירה. אם חושבים על זה, לפחות כשאני חושבת על זה, אני הכי נפגעת מהערות שאני מהססת לגביהן בעצמי, ונאמרות לי על ידי צד אחר. לא משנה מה הנושא- הרי אם הביקורת הפנימית לא הייתה שם מלכתחילה, המילים לא היו פוגעות כל כך.

ומילים? הן פוגעות. חשוב לזכור את זה, לפני שמעירים לחברה, לפני שכותבים תגובה בכל אתר זה או אחר לאשה שאנחנו לא מכירות, ולמרות שאנחנו מרגישים שאנשים מפורסמים הם רשות הכלל, גם לפני שמעלים תגובה עוקצנית כלפיהם.

ימי ראשון שלי מוקדשים לטלפונים למי שהתעניינו בייעוץ שינה מחמישי אחר צהריים ואילך, שעות שבהן אני לא יכולה לדבר בטלפון. ליתר דיוק, יכולה לדבר, אבל לא להקשיב, גם לא לעצמי. היום, כמו בשיחות רבות אחרות, האמא בצד השני אמרה שהיא עושה טעות עם התאומים שלה, והיא לא יודעת איך לצאת מזה. היא הוסיפה שבטח אני לא הייתי עושה דבר כזה. אז זהו, שכן. גם אני עשיתי דברים דומים (ואמרתי לה את זה). רק שאני עדיין לא בטוחה שמה שעשיתי אז הייתה טעות, בדיוק כמו שאני לא בטוחה שהיא עושה טעות היום. עשיתי מה שהאמנתי שהוא הנכון ביותר עבור הילדים שלי, כמוה היום. אני כו יודעת שעם קצת הכוונה, התמדה ושינויים קלים, הילדים שלה והיא יוכלו לישון יותר טוב.

אבל אחרי השיחה, אחת ולתמיד, החלטתי לבדוק מה ההגדרה של השפה העברית לטעות, ולשגיאה, ולראות עד כמה אני טועה באימהות שלי. אלה ההגדרות לשגיאה וטעות לפי השפה העברית:
שגיאה (error) – בחירה בפתרון שאינו נכון או בדרך שאינה נכונה, בזמן שקיים פתרון נכון.
טעות (mistake) – בחירה בדרך שאינה נכונה, כאשר בזמן הבחירה לא ידועה הדרך הנכונה.

את האמת? לרגע בא לי להעלות איזה פוסט בפורום אימהי, רק מתוך צפייה לתגובות של אמהות אחרות שיאמרו לי שאני לא עושה טעויות. כי לפי ההגדרה היבשה, עשיתי לא מעט טעויות בדרך. יותר מזה, ככל הנראה, אני עושה לא מעט טעויות באמהות שלי גם עכשיו, ולבטח אעשה עוד הרבה עד שהילדים יגדלו מספיק כדי להגיד לי מה הן. הכי נורא? מסתבר שאני גם עושה אינספור שגיאות באמהות שלי- מי מאתנו לא מצאה את עצמה באמצע קונפליקט חושבת שאפשר לפתור אותו קצת אחרת, בצורה יותר רגועה? לי זה בטוח קורה.

מצד שני, אמהות היא לא מתימטיקה. גם לא שפה- אין בה כללים לאיות נכון או לא נכון. והיא בטח לא משחק- היא לא מגיעה עם חוברת של הוראות הפעלה וכפתורים. אנחנו נותנים לילדים שלנו את הכי טוב שאנחנו יכולים.

הורות היא סוג של הוויה. מציאות, שבה אנחנו רוצים לעשות את הכי טוב עבור ילדינו. נכון שלפעמים זה לא תואם את הציפיות שלהם, או את שלנו, אבל זה המקסימום שיש בתוכנו באותו רגע. הבחירות שלנו בזמן נתון, היכולת להכיר בצורך שינוי, לבקש עזרה אם צריך, והכוח לבצע שינויים, רק מחזקת אותי שבאמהות, האמונה שאנחנו נותנות את הטוב ביותר לילדים שלנו, היא עוצמה בפני עצמה, ששום הגדרה יבשה לא תוכל להכיל אותה.

אז עכשיו, במחשבה שלישית, אני חושבת שאמא וטעות הן שתי מילים שהקשר ביניהן הוא מקרי בהחלט, והשימוש בהן באותו משפט חוטא לאמת.

דורית הלפרין,
אמא לארבעה
יועצת שינה
0526-204221

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה