הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל מנובמבר 2013

זוכרת כמה חיכית לחיוך הראשון שלו עד שהוא הגיע? ולצחוק המתגלגל הראשון? וללילה הראשון שהוא יישן ברצף? ופתאום, אחרי ארבעה חודשים האידיליה נגמרת. רבים מאיתנו מביאים לעולם את התינוק ומגלים שבעצם ההנאה הגדולה ביותר מגיעה כשהוא מתחיל לתקשר איתנו. יחד עם יכולת התקשור, וכישורים נוספים שהוא רוכש, מדי יום אגב, בימים הראשונים, ואפילו בשנתיים הראשונות לחייו, מגיעות גם כמה צרות טובות ופחות טובות.

לאחרונה פנו אליי הרבה אמהות לבני 4 חודשים בלחץ על מה קרה פתאום לתאומים שלהן, והחזירו אותי 4 שנים אחורה. אני זוכרת את גיל ארבעה חודשים כאילו היה אתמול, למרות שעם השלישייה עברנו אותו מזמן. הוא הגיע די בהפתעה, לא הגיל 4 חודשים, אלא משבר השינה… פתאום היה קשה להרדים את הילדים. מדובר בילדים שעברו בפגייה (איך התכוננו להורות לפגים?) והיו מורגלים להירדם כשמניחים אותם במיטה. וללא התראה, כרעם ביום בהיר- הילדים רצו ידיים. רק ידיים. כל הזמן- ידיים. היינו צריכים להרדים אותם על הידיים. ואם זה לא הספיק, ברגע שהנחנו אותם במיטה, הם התעוררו.

בחשבון פשוט של מקלחות סביב שמונה בערב, ושלושה תינוקות ישנים בעשר- אחת עשרה בלילה, אפשר רק לנחש איך נראתה המקלחת שלנו אחרי יום מתיש, את ארוחת הערב (לילה) שלנו, ואת הנפילה שלנו למיטה, רגע לפני ההתעוררות להאכלת לילה הראשונה של הילדים… שגם התעוררו כל אחד בתורו.

כשהם הגיעו לגיל שבעה חודשים בערך, ומשקלים סביב 7 ק”ג מאסתי בסבלות. עם כל הכבוד, לא הפכתי להיות אמא כדי לעסוק בסחיבת תינוקות עייפים וצווחים כל היום. הדבר הראשון שעשיתי היה פשוט להניח אותם במיטה כשהם היו עייפים, ולבכות איתם… הדבר השני שעשיתי היה להתקשר ליועצת שינה ולהתחנן בפניה שתגיע כמה שיותר מהר. בעלי עוד היה מאוד סקפטי ביחס למה שהיא כבר יכולה לעשות, אבל כמו הרבה דברים שאנחנו אומרות שאנחנו ממש חייבות, הוא זרם עם ההוצאה, בלי ממש להסכים.

לשמחתי שירה (קראוטהאמר, לימים המנחה שלי בקורס יועצות השינה), שמעה את המצוקה בקולי והסכימה להגיע בהתראה של ימים. הטיפים שהיא נתנה לי, עזרו לנו לחזור לחיים, ולזמן פנוי וחופשי שלנו כזוג.

הנה הטיפים שהרגיעו אותי ועזרו לי אז, והיום אני נעזרת בהם להדרכת הורים עייפים חזרה לשינה:
1. הפרשת המלטונין מתחילה להתבסס סביב גיל 6 חודשים.
2. בתקופת שיא המשבר הרדימו בכל דרך אפשרית. שינה מעודדת שינה, תינוק מותש מבטיח שהוריו יהיו מותשים למחרת.
3.צורכי התינוק משתנים מהר יותר מהיכולת שלנו לשנות הרגלים. רצוי לשים לב לשינויים במזג של הילדים לקראת השינה וחשוב לזכור שהרמה על הידיים ונענוע הם גירוי לכל דבר. לכן מצאנו את עצמנו אחרי שלושה חודשים מנסים להרדים עוללים סרבנים וצווחים במשך יותר משעה על הידיים. ואנחנו לא ההורים היחידים שהגיעו לנקודה כזו…
4. בזמן שהתינוק ער, רצוי להעניק לו גירויים מתאימים לגילו, כולל הרמה על הידיים, חיבוקים והרבה הרבה הרבה מגע. רצוי גם לשלב משחקים קצרים כשהתינוק ערני, לא עייף, ושבע במיטה שלו.
5. שגרת יום קבועה, וטקסי שינה- טקסי שינה קצרצרים במהלך היום, וטקס שינה מובנה לקראת שנת הלילה. נוסף לכך שטקס השינה מאותת לתינוק שעכשיו הולכים לישון, הוא נועד כדי להפחית גירויים ולהרגיע לקראת השינה.
6. סביב גיל 4 חודשים כדאי להתחיל להרדים את התינוקות בשעה מוקדמת (בין 6-8 בערב). עדיף בשעה קבועה ככל האפשר.
7. היעזרו בהשכבות יזומות. חשוב ללמוד את סימני העייפות המוקדמים של ילדיכם. בשלב בו הם כבר משפשפים אוזניים ועיניים, בטח ובטח כשהם בוכים מעייפות, הם כבר עייפים מידיי ולכן קשה להרדים אותם.
8. מומלץ להשכיב התינוק לישון במיטה שלו, לשינה אחת במהלך היום (נוסף על שנת הלילה). אם אתם בבית אפשר יותר, אבל רצוי שהתינוקות יידעו להירדם גם בעגלה, במנשא או ברכב, כדי שתוכלו לצאת מהבית, בלי לפגוע בשגרת השינה- גם להורים מגיע להתאוורר קצת.
9. יקיצות הן חלק ממחזור השינה הטבעי אצל מבוגרים ותינוקות. בעוד אנחנו כמבוגרים כבר לא מודעים ליקיצות האלה, מתהפכים וממשיכים לישון, תינוקות מחפשים את תנאי השינה שאיתם הם נרדמו.
סביר שלתקופה מסוימת התינוק יתעורר בסיום כל מחזור שינה שלו. שימו לב שהוא לא צריך לאכול בכל פעם, וגם לא בהכרח צריך ידיים או יציאה מהמיטה… מצד שני, הוא יחפש את התנאים להם הוא רגיל להירדם בתחילת הלילה, ולכן, ברגע שהוא מתחיל להראות סימנים שהוא מוכן להכנס למיטה, כשהוא רגוע- עשו זאת.
10. את השינוי עצמו- לאופן ההרדמה ובכלל, רצוי לעשות באופן מדורג, שיתאים גם להורים ולגם לתינוק. התינוק שלכם לא חייב לבכות כל הדרך להרדמה נעימה ושנת לילה רציפה.
11. חשוב להיענות לבכי, מכמה סיבות (1) בכי הוא אמצעי התקשורת של התינוק (2) אנחנו רוצים להעביר לילד מסר שהקול שלו נשמע כבר מהרגע הראשון, (2) כי בכי של תינוק מעורר אותנו לפעולה, ואם אנחנו לא עושים משהו, הפיוזים “נמתחים”, (4) מאוד מאוד חשוב לדעת- בכי מעורר.

אז אם גם התינוק שלך פתאום בגיל 4 חודשים מוכן להירדם רק על הידיים, עם בקבוק או בהנקה, קחי שאיפה עמוקה, ולפני הכל, תזכרי שזה שלב נורמלי בהתפתחות שלו, וכמו שלבים אחרים- גם הוא יעבור.

לחיי הרדמות קלות. והן יגיעו…. מעצמן עם הזמן, או עם קצת עזרה ותמיכה מקצועית.

דורית הלפרין
אמא לארבעה
יועצת שינה
0526-204221

משבר גיל ארבעה חודשים בשינה אצל תינוקות

מאמרים וקישורים בנושא:
• Baby sleep resources for health care providers:

http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-resources-health-care-providers/

• 4m sleep regression / Kim West:

http://www.sleeplady.com/baby-sleep/4-month-sleep-regression/

• What a typical sleep regression looks like:

http://violet-sleepbabysleep.blogspot.co.il/2012/08/sleep-regression.html#.U29lzPmSy1U

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 7 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה