הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 114

החל מנובמבר 2013

האם לתת את מינון הברזל המומלץ? ולמה גיליתי שכן. על הקשר בין שינה והתעוררויות מרובות בלילה לאנמיה אצל תינוקות?

10/02/2014

אקדים ואומר, אני לא רופאה, לא אחות, אין לי קשר לטיפת חלב או לשום חברת תרופות, אפילו לא קלוש. אני לפני הכל אמא, אמא שעובדת ונפגשת עם אמהות אחרות. אמשיך ואספר שעם כל ארבעת ילדיי הקפדתי לתת ברזל, לפי המינון המומלץ על פי גילם. ובכל זאת, בגיל חצי שנה בערך, כשגאיה חלתה, והיינו צריכים לעשות לה בדיקת דם, גילינו שהיא אנמית. מאוד.

זה היה שוק. כל מי שמכיר אותי יודע שאני מקפידה מאוד על תזונה עם ילדיי. יתר על כן, גאיה נולדה במועד, במשקל תקין, וינקה, כל אלה אמורים להקטין את הסיכויים לאנמיה. בייחוד אם היא מקבלים את מינון הברזל המומלץ מגיל 4 חודשים, והיא קיבלה. אבל זו היתה הבשורה, ומשש טיפות הגדלנו את המינון ל10… בבדיקות בגיל שנה לא היה שינוי משמעותי ועלינו עכשיו למינון של 20 טיפות. תודות לטיפ שקיבלתי, כאבי הבטן מאחורינו.

מה היה הטיפ? – ברזל צריך לתת לתינוק בתחילת היום, לפני האוכל. חלב האם הוא פרווה ולכן אין פגיעה בספיגת הברזל, מי שנותנת תמ”ל- עדיף לתת עם טעימה של עגבניה מגורדת בין הארוחות (החומציות בעגבניה נובעת מהגרעינים, לכן לתינוקות עם ריפלוקס מומלץ לסחוט את הגרעינים לפני).

ועדיין, מה הקשר בין אנמיה לשינה? ולמה ביררתי ועליו?
אז כמו כל אמא, אני מבררת על דברים שעוברים על הילדים שלי, בייחוד אם משהו נראה לי מוזר. תינוק בן שנה וקצת, שאוכל טוב ומסודר במהלך היום, יש לו סדר יום מובנה, נרדם במיטה שלו ועם הקשרי שינה עצמאיים, לא אמור להתעורר בלילה. אבל גאיה התעוררה. את יכולה לתאר לעצמך איזה עלבון חשתי כאמא, שהיא בכל זאת יועצת שינה, אני מצליחה לעזור לאחרים, ולא לעצמי. אז החלטתי לבדוק את עצמי. עברתי על כל שלב ושלב שאני עושה עם גאיה לפני השינה- הכל היה “לפי הספר”, בדקתי אם אני משדרת לה מסרים כפולים- מתעקשת שיהיה א’ וכשהיא בוכה יותר, נותנת לה ב’- ולא. אני לא. אז החלטתי לבדוק את הבעייה הרפואית היחידה שאני יודעת שהיא סובלת ממנה- אנמיה, ואת הקשר בינה לבין השינה.

והנה תקציר הממצאים שמצאתי ממחקרים, בלי להיכנס למילים הרפואיות/ מדעיות הגדולות שקשורות לשינה
(בהמשך הקישור למחקרים):

* אנמיה אצל תינוקות יכולה להתבטא בעייפות יתר ושינה מרובה, או לחילופין- בחוסר שקט ועצבנות, כי לעתים קרובות מדובר בתינוקות שעייפים מכדי להירדם, או רעבים, אבל חלשים מכדי לאכול מספיק.

* לתינוקות אנמיים יש דפוסי שינה פחות בוגרים מתינוקות בריאים.

* זמן המעבר בין שלבי השינה גדול יותר, ולכן יש “חלון יקיצה” ממושך יותר.

* לתינוקות אנמיים יש פגיעה במנגנון המיאליניזציה, שקשור למשך ואיכות זמן השינה השקטה בשלב ה – NonREM.

* יש קשר בין מחסור בברזל ואי סדירות בפעילות הנוירוטרנסמיטורים במוח (גם אצל בוגרים).

חשוב לזכור, יש לאנמייה השפעה על התפתחות הילד, בין היתר על התפתחות המוח, ונמצא קשר בין אנמיה בגיל צעיר לבין הפרעות קשב וריכוז, קשיי לימוד וקשיים בראיית המרחב וכישורים נוספים. הרופאים והאחיות שממליצים לנו לתת את טיפות הברזל מספרים עליהם, אבל כמעט לא מדברים על הקשר בין אנמיה ושינה בתינוקות. חבל.

אגב, מאז שהתחילה להשתפר רמת הברזל בדם של גאיה, גם מספר ההתעוררויות יורד בהתמדה.

מוקדש באהבה, לאמהות רבות שפגשתי ולא מקפידות לתת ברזל, או בוחרות שלא לתת אותו מלכתחילה.

דורית הלפרין
אמא לארבעה
יועצת שינה
0526-204221

המאמרים:

Iron-Deficiency Anemia is Associated with Altered Characteristics of Sleep Spindles in NREM Sleep in Infancy

Iron Deficiency Anemia in infancy,Children – Sleep States in Childhood

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה