הבלוג של דורית הלפרין

mp4dorit

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה... +עוד

שלום, אני דורית. אמא לארבעה- שלישייה בני 7 (בן ושתי בנות) וקטנטונה בת 4. הבלוג שלי מוקדש להורות שלנו מנקודת המבט שלי. אני משתפת את חוויותיי כאם שכוללת עבודה, הרבה בישולים ואפייה, חוויות הגן ובית הספר, חופש גדול והורות לילדה אלרגית ועוד ועוד- אם זה מעניין אותי ותופס אותי בבטן אני בטוחה שגם את/ה תמצא כאן משהו במיוחד בשבילך.

עדכונים:

פוסטים: 110

עוקבים: 13

החל מנובמבר 2013

כולנו מכירים את הרופא המקסים וטוב הלב שהפך למפלץ מעורר פחדים בלילה. תאמינו או לא, יש לא מעט תינוקות בדיוק כמוהו, כאלה שההורים שלו נהנים מכל רגע שלו ביום, אבל מרגע שמניחים אותו לשנת לילה, החששות לשנת הלילה שלהם מתחילים לפעול. למה זה קורה? ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לשנות את זה?

02/02/2014

כולנו מכירים את הרופא המקסים וטוב הלב שהפך למפלץ מעורר פחדים בלילה. תאמינו או לא, יש לא מעט תינוקות בדיוק כמוהו, כאלה שההורים שלו נהנים מהם מכל רגע ביום, אבל מרגע שמניחים אותם במיטה, החששות לשנת הלילה שלהם מתחילים לפעול. למה זה קורה? ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לשנות את זה?

מרגע שגאיה נולדה כולם נורא החמיאו לי עליה, איזו חייכנית ומקסימה היא, וכל מה שהיה לי לומר להם- בואו לבלות איתה לילה…. אהבתי אותה, הנקתי אותה, הענקתי לה חום והמון אהבה, אבל שנאתי את הלילות, וציפיתי בקוצר רוח ללילה שקט, אפילו כמה. כשאנחנו לא ישנים, רמת התפקוד שלנו יורדת, אנחנו פחות מאושרים, ובאופן מעשי- הפסימיזם משתלט עלינו. כשזה קורה, גם ההנאה מהאוצר שקטן שלנו, מכוסה תמיד בענן מצוייר שכתובים בו הרבה מאוד ZZZZZ.

חשוב לציין, שלושים עד ארבעים אחוז מהילדים בגילאים לידה עד חמש סובלים מהפרעת שינה. בין אם מדובר בקשיים להירדם, בהתעוררויות מרובות בלילה, בביעותי לילה או במעברים תכופים למיטת ההורים. אנחנו ההורים נושאים על עצמנו את ה”נטל” ואת מחסור שעות השינה. אני יודעת שאומרים שזה עובר עם הגיל, וזה נכון. אבל לנהוג עייפים לעבודה, להתמכר לקפה ולנמנם ברמזורים, זו לא הדרך בה אתם רוצים להבטיח שתהיו שם בשביל האוצר הקטן לאורך הדרך.

אז מה עושים?

>> סדר יום מובנה לילד בהתאם לגילו, מבחינת ארוחות ושינה.
>> חשוב שהתינוק יישן דיי במהלך היום כדי שיגיע לשנת הלילה כאשר הוא עייף, אבל לא בעייפות יתר.
>> הקשר חיובי של התינוק לחדר ולמיטה שבה הוא ישן.
>> הקשרי שינה עצמאיים לתינוק- חפץ מעבר, מוצץ לעומת ידיים / האכלה / נענוע.

אבל התינוק עדיין מתעורר המון פעמים בלילה?

>> לשלול בעייה רפואית.

>> להיות מודעים לצורכי התינוק שלנו, להיענות להם, אבל….
תינוק שרק נולד, בייחוד תינוקות יונקים, מתעוררים בלילה לאכול. נוצר למעשה הרגל שלפיו המענה לבכי, גם בשעות הלילה הינו אוכל.
בידקי כל כמה זמן התינוק אוכל במהלך היום, הפרשי בהאכלות הלילה צריכות להיות לכל הפחות כמו הפרשי ההאכלות במהלך היום, ככל שגדלים – משך השינה הרצופה אמור לגדול עם הילד. אם את לא בטוחה, התייעצי עם רופא או אחות טיפת חלב- אני באמת מכירה יותר אחיות טיפת חלב מאשר אחיות טיפשת חלב , הן שם כדי לעזור ולתמוך גם באם, לא רק בשביל לחסן ולעקוב אחרי התינוק. אחרי הכל- אמא רגועה ושקטה היא אמא טובה יותר לתינוק.

>> ניתוק האוכל כהקשר שינה.
סביב גיל חודשיים רצוי להתחיל להרחיק את הבקבוק/ הנקה מהשלב בו התינוק צריך לישון. רצוי להתחיל להרדים תינוק במיטה שלו לפחות פעמיים ביום- בלילה ולפחות בעוד שינה אחת במהלך היום. (בגיל זה עדיין ישנים בין 3-4 פעמים במהלך היום).

>> להקפיד על תנאים נוחים לשינה בסביבת התינוק.
מומלץ להלביש את התינוק בבגדים מכותנה מלאה, כדי שיהיה מגע נוח על הגוף. להמנע משרוכים בביגוד התינוק והילד, כובעים או כל דבר שעשוי להיות לא נוח.
המנעו משכבות לבוש מיותרות וחימום יתר.
הקפידו על טיטול נקי לפני השינה.
טמפרטורה של 21-23 מעלות בחדר (גם בחורף).

>> מיטת התינוק
להמנע מעומס של צעצועים ושמיכות. בלילה תינוק צריך אך ורק את המינימום כדי להרגיע אותו- כלומר, מוצצים, חפץ מעבר אם יש ושמיכה אחת. אם מלבישים את התינוק בשתי השכבות המומלצות, ומקפידים על טמפרטורה נוחה בחדר, הוא יכול לברוח מהשמיכה ולא יהיה לו קר.

להקפיד להניח את התינוק לישון במיטה בו הוא יישן במהלך הלילה. זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל אני לא מכירה אם מניקה שלא התפתתה ולו פעם אחת להניח את התינוק לינוק בזמן שהיא ישנה/ מנמנמת לצידו (לא אכנס כרגע לדיון בנושא לינה משותפת, רק אציין שיש דרכים להפוך לינה משותפת לבטוחה עבור התינוק , ומי שבוחר בדרך זו מומלץ שיקרא עליה ויתאבזר בהתאם). מעבר לאספקט הבטיחותי, תינוק שיודע שבמהלך הלילה יעבור למיטת הוריו ויישן לצד אמא, מתעורר בציפייה למעבר למיטת ההורים, ואמא הרבה פעמים למוצץ….

>> מסר אחיד וברור ליקיצות הלילה.
כשאין צורך בהאכלה- הקפידי להרגיע במיטה של התינוק, נסי להיעזר בחפצי המעבר וההרגעה של התינוק- חיתול טטרה, מוצץ. מרגע שהם מושיטים יד לחפצים, רצוי ללמד את התינוק לקחת אותם לבד. הוצאה מהמיטה והרגעה על הידיים יוצרת ציפייה, הוצאה למיטת ההורים ציפייה גדולה יותר.
התינוק עשה קקי- הכיני את כל הדברים מראש לצד המיטה- החליפי לו במיטתו באור נמוך, והרדימי חזרה. זה אולי לא הכי נוח, אבל אפשרי ועוזר לו (ולך) לחזור לישון מהר יותר.

>> בקשי עזרה.
אמא מכירה את התינוק שלה הכי טוב, היא יודעת מה הוא צריך ומה מרגיע אותו. אבל גם היא צריכה זמן מנוחה ו – לישון. היעזרי במי שאת יכולה, ומרגע שביקשת עזרה- שחררי. תני להם למצוא את הדרך שלהם, כי הרי הם לא את, אז הם לא יכולים לעשות מה שאת עושה. אבא הוא לא אמא, וסבא/סבתא הם בטח לא אמא- אבל הם יכולים להרדים ו/או להרגיע את התינוק. גם כשהוא מתעורר בלילה….

לילה טוב, שקט ו…רצוף,

דורית הלפרין
אמא לארבעה
יועצת שינה
0526-204221

עוד מהבלוג של דורית הלפרין

אמא אלרגית

כן. אנחנו משפחה אלרגית. החלטתי לכתוב דווקא היום על מה שקרה לנו, ועל תגובתה של דניאל לחשיפה הראשונה לבוטנים, כי היום אנחנו הולכות לאלרגולוג לבדיקה השלישית לאלרגיה, תוך כדי שאני מחזיקה אצבעות שהאלרגיה אולי עברה, אבל מתוך...

תצוגה מקדימה

על חוויית ההורות לפגים- נקודת מבט קצת אחרת

יש כמה תחנות שכל אישה בהריון עוברת- זה מתחיל מהשתנה על סטיק, מתקדם לבדיקות דם, בדיקות א.ס, סריקות, מי שפיר או לא וקורס הכנה ללידה.... הקורס תמיד כולל סיור בחדרי הלידה והסברים על הנהלים בחדרי הלידה והתפתחות של לידה, אבל עוד לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מי אני, ואיך הגעתי להיות יועצת שינה

נריץ את העולם קדימה 33 שנים. אני נשואה קצת יותר מחצי שנה, עובדת כמדריכת פילאטיס ומרגישה על גג העולם. יש לנו אינסוף תוכניות על מה נעשה אחרי שנביא ילד לעולם ואיך נמשיך להתקדם כזוג וכזוג+ילד+ שני יורקשיירים שהיו לנו עד אז...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה