הבלוג של קניין רוחני בעסקים

Money Maker

בעלת iPush להגנת קניין רוחני במסחר האלקטרוני. לתאום פגישת ייעוץ ראשונית בחינם יש להתקשר ל0505-286275 או לשלוח אימייל ל[email protected]

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מיולי 2010

 גם אז – באותם ימים רחוקים – הוא היה זמר ושחקן, די מוכר. נכון, הוא לא היה מוכר, כמו בימינו אנו, כשמשלמים לו סכומים ניכרים – ניכרים מאד – כדי לככב בסרטי פרסומות לגופים כלכליים ומשווקים בעלי כיס עמוק ונדיב. יחד עם זאת, כבר אז נמשך הוא לתחום הזה של פרסומות. המראה הנערי הזה, שהיה לו – ושעוד נותר בו, גם כיום – משך וממשיך למשוך אליו, מפרסמים ומשווקים בכוח, העושים שימוש בדמותו החביבה, דמות השכן מהדלת הסמוכה.
 לפני כשלושה עשורים כיכב הוא בקמפיין של גורם עסקי מסוים שביקש לשווק מוצרי צריכה שלו, באמצעותו. הוא הולבש בבגדים של דמות פופולארית, מאחת מסדרות הטלוויזיה, שאף הועברה והועתקה, לימים, אל המסך הגדול. בבגדים אלה קידם הוא – ובהצלחה רבה – המותג שהוא התבקש לקדם.
 שנים לאחר שקמפיין פרסומת זה הורד ממסכי הטלוויזיה, נזכרו אנשי הפרסום של אותו גורם עסקי, בסרט הפרסום הישן משהו והעלו אותו – בקמפיין מחודש – למסכי הטלוויזיה. איש לא שאל לרשותו או להסכמתו, לצורך קמפיין מחודש זה, שכן לא היה כל סעיף בחוזה המקורי (שהכין משרד עורכי דין אחר ולא היה לי, כל קשר אליו, בזמן אמת, בעת שנערך ונחתם הוא) שהגביל קמפיין זה, לתקופה מוגבלת ותחומה בזמן.
 למרות הכל, בא הוא אליי ועמד על כך, כי הוא מבקש לתבוע אותו גורם עסקי מסוים שביקש לשווק מוצרי צריכה שלו, באמצעותו, אחר שנים, שלא בהסכמתו ושלא ברשותו. “תבין”, אמר הוא לי. הקמפיין הזה לא מתאים לי יותר. אז הוצגתי בו כמי שדמותו מדברת אל ציבור הצרכנים, בכוח, בעיקר ילדים וכעת אני אמן בשל ומוכר, הפונה, בעיקר, לקהל של מבוגרים. אני עומד על כך שנתבע אותם”, סיים דבריו, בפסקנות.
 אודה על האמת ולא אבוש, כי כשהגשתי התביעה בשמו לבית-משפט השלום (לא דובר בסכום של מיליוני ₪,
אלא בסכום של מאות אלפי ₪), לא חשבתי שדרכי תהיה כה קלה, בבית-המשפט. השופטת, בבית משפט השלום גילתה כלפיו סימפטיה, מהרגע הראשון, אבל היא השתדלה – לפחות כלפי חוץ – לשמור על ארשת פנים אובייקטיבית. לבסוף, הוחלט להעביר התביעה למגשר הבקי בענייני זכויות יוצרים. או אז פנתה אליו השופטת, ששוחררה מחובת האובייקטיביות שחייבה אותה, קודם לכן, ואמרה לו, בחיבה רבה: “תדע לך, שבשביל הילדים שלי נשארת אותו גיבור המופיע בקלטות הוידיאו שהם רואים. הם לא יודעים על הקריירה החדשה שלך, ככוכב של קהל מבוגרים”.
 לימים, הגיעה למשרדי המחאה שמנה, שהיוותה חלקי בשכ”ט עו”ד, שהגיע לי עבור ייצוגי זמר ושחקן זה, בהליכים המשפטיים שקדמו להליך הגישור. בהליך הגישור התדיינו הצדדים בלי עזרת עורכי דין ומסתבר שאותו גורם עסקי, ששיווק מוצרי הצריכה שלו, בקמפיין הפרסום החדש, הסכים לשלם סכום פיצוי כספי ניכר לזמר ושחקן זה ובלבד ששמו לא יהיה מעורב ומפורסם, ברבים, בהליכים משפטיים. זו הייתה, כנראה, הסיבה שבגללה הסכימו הם להליך של גישור. כך בשקט – ורחוק מעיני ומידיעת הציבור – הסתיימה המחלוקת בין הצדדים לשביעות רצונם המלאה.
 מאז, בודק אני, בשבע עיניים, חוזר ובודק הסכמי ייצוג ופרסום ושאר הסכמי הנוגעים לשמירה והבטחת זכויות יוצרים. לחוזים אלי מוסיף אני – כדבר של שגרה – לא רק עניין של הגבלת זמן, אלא מוסף אליהם סעיף של איסור שימוש חוזר ומתחדש בקמפיין, לרבות שימוש חלקי, משתמע או נגזר מאותו קמפיין, הגם שנסתיים הוא, עבר וחלף לו, מהעולם. מי יודע נפשם של מפרסמים? אולי יחליט מישהו לחדש קמפיין ישן, בדרך של שדרוגו.
 כמאמר הפתגם הקובע, כי “בבית ספר של החיים אין חופש ותמיד לומדים מחדש”, מצליחים החדש להפתיע אותי, כל פעם, מחדש. גם כשאני חושב שהצלחתי “לסגור” חוזה מכל צדדיו, באה מציאות הדברים וטופחת – לעתים, אף בחוזקה – על פניי. איך אמרתי למתמחה שלי? הקשר היחיד בין משפטים למתמטיקה הוא רק האות “מם”, המופיעה בראש שתי מלים אלה. כל השאר הוא עניין של גורל – ומזל.
 הכותב הוא השותף המייסד של ד”ר חיים שטנגר, משרד עורכי דין ומשרדו מתמחה בתחום המשפט הפלילי, דיני מעצרים, כמו-גם בתחומי המשפט העסקי, דיני חברות, הלבנת הון, פירוקים ופשיטות רגל, דיני ירושות וסכסוכים
עסקיים ודיני משפחה, כמו גם בהופעות בבג”ץ ובענייני עתירות מנהליות, קניין רוחני ומקרקעין

 

עוד מהבלוג של קניין רוחני בעסקים

איך עושים כסף?

מהו כסף? לדעתי כסף הוא רעיון בעל אנרגיה אלקטרומגנטית. ומהן האופציות לעשיית כסף? אפשר לקבל כסף מהכנסה כתוצאה מעבודה כשכירה או כעצמאית אפשר לזכות בכסף בהימורים או בהגרלות למיניהן כגון  לוטו, פייס וכד' אפשר להתחתן עם...

תגובות

פורסם לפני 9 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

אראלה, אל תתקשרי אלי

אני לא צריכה שאראלה ממפעל הפיס תתקשר אליי. מצאתי שיטה המאפשרת לי להרוויח הרבה יותר מאשר  באמצעות מנוי של מפעל הפיס השיטה הזאת נקראת: Affiliate Marketing ולמרבה האירוניה, לא צריך ידע בשיווק ידע במחשוב רק להירשם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה