הבלוג של קניין רוחני בעסקים

Money Maker

בעלת iPush להגנת קניין רוחני במסחר האלקטרוני. לתאום פגישת ייעוץ ראשונית בחינם יש להתקשר ל0505-286275 או לשלוח אימייל לe[email protected]

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מיולי 2010

מדגם או כפי שנקרא על ידי משרד המשפטים האמריקאי Design Patent מוענק על עיצוב המוצר

מדגם רשום הינו זכות קניינית במסגרתה מוענקת הגנה על עיצוב מוצר תעשייתי חדש או מקורי. זכות זו נועדה להקנות לבעל המדגם הרשום בלעדיות על השימוש במדגם.
פקודת הפטנטים והמדגמים 1926 קובעת כי ניתן לרשום מדגם בגין כל חפץ או מוצר תעשייתי בעל צורה, עיצוב או קישוט הבולט לעין ושהוא חדש או מקורי ולא נמכר, שווק או פורסם בישראל לפני מועד הגשת הבקשה.

חשוב לדעת כי הסעיפים בפקודה הנוגעים לפטנטים בוטלו בשנת 1967 עם חקיקת חוק הפטנטים התשכ”ז 1967.​​​

לא ניתן לרשום מדגם בגין עיצוב מוצר המוכתב אך ורק על ידי שיקולים פונקציונאליים היות שההגנה על אופן תפקוד המוצר או השימוש בו מוענקת במסגרת דיני הפטנטים.
דוגמאות למוצרים כשירי רישום כמדגם: תכשיטים, שעונים, בגדים, צעצועים, מכשירי טלפון, ריהוט, כל סוגי מכשירים וכלי עבודה, בכפוף לדרישות הפקודה.
מערכת חפצים – בעוד שעל בקשה למדגם לכלול חפץ אחד בלבד, מערכת כוללת קבוצה של חפצים בעלי אופי דומה, שנוהגים למכרם יחד או המיועדים לשימוש ביחד
כשכולם נושאים את אותו דגם עיצובי. לדוגמא: סכו”ם, כלי שחמט וכד’. במקרה שבו נדרשת הגנה על מערכת חפצים, מותר לכלול בבקשה אחת יותר מחפץ אחד.
משך ההגנה על מדגם רשום הוא עד 15 שנים ממועד הגשת הבקשה בכפוף לתשלום אגרות חידוש. ניתן לקרוא עוד בנוגע לחידוש תוקף מדגם במדריך למבקש מדגם.

התנאים לרישומו של מדגם:
הוראות סעיף 30(1) לפקודת הפטנטים והמדגמים קובעות כדלקמן: “הגיש אדם בקשה בטופס ובצורה הקבועים וטען בה כי הוא בעליו של מדגם חדש או מקורי שלא נתפרסם קודם לכן בישראל, יכול הרושם לרשום את המדגם” בתנאי שהוא עומד בדרישות הפקודה והתקנות. דהיינו, על החפץ עבורו מתבקש הרישום להיות:

חדש – מדגם ירשם בפנקס המדגמים אם הוא בעל צורה, עיצוב או קישוט שלא היו מוכרים בישראל טרם הגשת הבקשה לרישום.
מקורי – הכוונה היא לדרך יישומם של אלמנטים ידועים באופן שונה מן הידוע קודם לכן באותו תחום (למשל: רישום מדגם בגין עיצובו של מעמד לטלפון נייד שנראה ככורסה ממוזערת).
שלא נתפרסם קודם לכן בישראל – מדגם לא יוכל להירשם בפנקס המדגמים אם התפרסם בישראל טרם הגשתו לרישום גם אם פורסם על ידי בעליו. הכוונה בפרסום קודם היא כאשר המדגם היה נגיש לאנשים מהציבור או שהוצג בפני אנשים מהציבור, שלא היו מחויבים לשומרו בסוד. ניתן לראות בפרסום מדגם באתר אינטרנט אליו יש גישה חופשית מישראל כפרסום שנעשה בישראל.

זכות טריטוריאלית – לבעל המדגם הרשום מוענקות זכויות בלעדיות על השימוש במדגם אך ורק במדינה בה הוא נרשם ותעודת המדגם הניתנת לבעליו מעידה על זכויותיו אלו. במקרה של הפרת זכויותיו רשאי בעל המדגם לתבוע את המפר כדי למנוע ממנו כל פעילות בעלת אופי מסחרי (כגון: ייצור, שימוש, מכירה או פרסום) במוצר בעל עיצוב דומה או זהה לעיצוב החפץ בגינו נרשם המדגם.

עוד מהבלוג של קניין רוחני בעסקים

איך עושים כסף?

מהו כסף? לדעתי כסף הוא רעיון בעל אנרגיה אלקטרומגנטית. ומהן האופציות לעשיית כסף? אפשר לקבל כסף מהכנסה כתוצאה מעבודה כשכירה או כעצמאית אפשר לזכות בכסף בהימורים או בהגרלות למיניהן כגון  לוטו, פייס וכד' אפשר להתחתן עם...

תגובות

פורסם לפני 9 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

אראלה, אל תתקשרי אלי

אני לא צריכה שאראלה ממפעל הפיס תתקשר אליי. מצאתי שיטה המאפשרת לי להרוויח הרבה יותר מאשר  באמצעות מנוי של מפעל הפיס השיטה הזאת נקראת: Affiliate Marketing ולמרבה האירוניה, לא צריך ידע בשיווק ידע במחשוב רק להירשם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה