הבלוג של נועה פרבר

אמא מדברת ואבא מגיב

אמא , אבא ושני ילדים באנגליה...

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מנובמבר 2011

האמת מאחורי מסיבות החגים בגן… עם הגננות הסליחה, כל הניכתב ניכתב בהומור …. פורסם לראשונה ב- www.momanddad.co.il

25/12/2011

לכבוד חג החנוכה, בואו נדבר רגע על מסיבות בגן, מדובר על תהליך טיקסי בעל ריטואל קבוע, שחקני מפתח וניצבים למכביר. תחילת הטקס כשלושה שבועות לפני מועד החג הבא עלינו לטובה, הילדים מגיעים הבייתה עם פתק שניפתח במילים – “להורים שלום”. עוד לפני שאת קוראת את הפתק את יודעת שני דברים- דבר ראשון ברגע זה הלך לך חצי יום עבודה או יום חופש, דבר שני הפתק יכלול בקשה מופרכת לחלוטין שעל ההורים למלא. לגביי הדרישה הראשונה מסיבות בגן תמיד יתקיימו בזמנים הכי לא נוחים עבור ההורים. האופציה הראשונה היא בשעות הצהריים מוקדמות מה שיצריך ממך לצאת מהעבודה בשעה 14:00, או לחילופין ב- 10 בבוקר ביום שישי מה שידפוק כל סיכוי לכמה שעות של פנאי לעצמך. לגביי הדרישה השנייה כל חג טומן בחובו מטלה להורים, בוא נגיד שאם בפעם הבאה יבקשו מכל ילד להביא רימון יד, עוזי וארפיג’י אני בטוחה שאף הורה לא ירים גבה ושכולם גם יעמדו במשימה בהצלחה. בחנוכה עמלנו על חנוכיות מקוריות, ביום העצמאות התבקשנו לכתוב חיבור על טיול בארץ, מה שמעניין הוא שלשני הצדדים (הגננות וההורים) ברור שאת הילדים, זה ממש, אבל ממש לא מעניין, ומי שמוצא את עצמו בונה קולאזי’ים של תמונות מנופי ארצנו במחשב/ מדביקים פקקים על חתיכת עץ ב- 12 בלילה אלו אתם.

המשך הטקס כשבועיים לפני המועד כאשר הילדים חוזרים מהגן עם דיקלומים ושירים הקשורים לחג, בשלב זה את מרוצה מאוד ההעשרה שהגן מספק להם ואפילו חשה גאווה על כך שהם זוכרים את כל המילים בעל פה. אלא מה, אחרי שבוע הטחינה הבלתי פוסקת של באנו חושך לגרש, מה נשתנה, ארץ זבת חלב ודבש וחבריהם יכולה קצת, איך נגיד, לעלות את העצבים. בשלב הזה את מתוודעת גם למגוון סיפורי והסברי החג שלא הכרת מעולם- מוסר ההשכל מרובם מפרנס אג’נדה ימנית  חזקה- בבחינת, מישהו ניסה להרוג אותנו ובתמורה אנחנו טבחנו בו בחזרה. לילדים בדרך כלל נוצר סלט בראש, וכלל לא ברור להם האם מדובר ברומאים, ביוונים או במצרים מה שברור שאנחנו נצחנו וכולם מתו.

בערך שבוע לפני המסיבה נתלית בגן רשימת הכיבוד. כל הרעיון בשלב הזה הוא להגיע מוקדם לגן “ולתפוס” את אחד המרכיבים שלא דורשים בילוי של 5 שעות במטבח. היתרון הטקטי הוא כמובן של האימהות שמגיעות מוקדם לגן (מי אמר חצי משרה…).  מי שמגיע בסוף היום רואה שבקבוקי השתייה, הצלחות החד פעמיות, וה200 גר’ גבינה צהובה כבר ניתפסו והוא נותר עם הפשטידות והעוגות.

יום המסיבה מצריך הערכות מיוחדת. דבר ראשון לדאוג לתלבושת לבנה – למרות שצבע לבן הוא לא הבחירה הראשונה של אמהות לילדים קטנים. כל אמא צריכה להכין לפחות חליפה לבנה אחת לכל עונת שנה. וכך מצאתי את עצמי לפני מסיבת חנוכה משוטטת טרוטת עיניים בקניון הקרוב בחיפוש אחר חולצת טריקו לבנה ארוכה במידה 4.  

אבל ללא ספק המסיבה עצמה היא שיא הריטואל , ההנחה המרכזית היא שמדובר באירוע בו כולם סובלים. נתחיל מההורים, מתי בפעם האחרונה ישבתם דחוסים בישיבה מזרחית על רצפה של חדר לא מאוד גדול וצפיתם במסכת חג במשך חצי שעה של גב שבור. הילדים סובלים גם הם- במשך שבועיים מטרטרים להם בראש דיקלומים והעמדות שלא ממש מעניינות אותם, ולרוב הם בעיקר רוצים לאכול את הכיבוד שהובטח להם בסוף. לגביי הגננות, המסיבה מוצאת אותן במצב צבירה שברירי. מצד אחד, הן רוצות להרשים את ההורים במסכת מושקעת הכוללת תפאורה מורכבת, כריאוגרפיה קברטית ומוזיקת עולם. מצד שני יש בגן רחמנא ליצלן גם ילדים שצריך להתמודד איתם!! וכך אנחנו עדים לגננות שעסוקות בלגרור את הילדים לרקוד תוך שירת שירי החג, לצעוק עליהם שלא יגעו בתפאורה, לא יתלכלכו, לא יאבדו סבלנות ובכלל יפסיקו להתנהג כמו ילדים.

 לסיכום, כמו הרבה טקסים יהודים שאף אחד לא ממש יודע את מטרתם כך גם המסיבות בגן ישרדו עוד הרבה אחרינו ולנו רק נותר למלמל – “היה מדהים…” וללכת לאכול סופגניה.

רוצים לקרוא עוד? הכנסו לאמא מדברת ואבא מגיב.

עוד מהבלוג של נועה פרבר

תצוגה מקדימה

משאית הצ'לשים ניתקעה באיילון

יש ימים שאת מבינה שממש, אבל ממש לא שווה להיות אמא למופת. הכל מתחיל (בניגוד להרבה ימים אחרים) בכך שאת חוזרת מהעבודה – משום מה במצב רוח חיובי, לא עייפה או מוטרדת יותר מידי,  ואומרת...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

עשרת הדברים שלמדתי כאמא שהופכים אותי ( ללא ספק ...) לעובדת טובה יותר

יום האישה הבינלאומי חל יום אחרי יום ההולדת של הילדים שלי, ככה שמבחינתי אחרי שוך מסיבות יום ההולדת שלהם מגיע הרגע לטפוח לעצמי על השכם לרגל יום האישה. השנה ציינו בחברה בה אני עובדת, את יום האישה בפאנל חוצה יבשות של נשים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

על גברים נשים והורים אחרים- מחקר המינים חלק 3

כמו בכל טרילוגיה שמכבדת את עצמה גם למחקר שלנו נדרש חלק שלישי. הפעם לא הרחקתי לכת (אני יודעת כמה קשה להשיג תור ל- MRI ), ובניסוי הבא  גם סטודנט נועז לתואר שני בפסיכולוגיה עם אלקטרודות חשמליות יספיק. קחו גבר ואישה – הורים...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה