הבלוג של מירית וולך

עוטפת בארז

אמא אווזה לארבעה ילדים (בחמש שנים), גרה בנגב המערבי (עוטף עזה), חברת קיבוץ, נשואה ועובדת, מנסה לפנות בחיי גם מקום לעצמי

עדכונים:

פוסטים: 198

החל מיולי 2014

אני, החצי והילדים הוזמנו לתערוכת “תעלומות מצרים העתיקה” בגן המדע ששייך למכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן ונהננו מאוד

08/04/2015

במכון ויצמן למדע ששוכן ברחובות ישנו אגף הקרוי מכון דוידסון לחינוך מדעי, והוא האחראי לתפעול גן המדע.

לפני כעשור וחצי ריכזו בגן הזה את כל התצוגות המדעיות שהיו פזורות ברחבי מכון ויצמן והפכו אותן לתערוכה נגישה לכל ילד או מבוגר שירצה לבוא, ללמוד ואפילו להתנסות בעצמו בעקרונות מדעיים שונים.

DSC_0884

אחד המתקנים המדעיים המוצג בדרך קבע בגן

בנוסף המכון מארח תערוכות מתחלפות, כרגע מוצגות בו תערוכת המח ותערוכת תעלומות מצרים העתיקה.

ביום שני בחול המועד פסח היינו אורחי גן המדע ונהננו מהתערוכה הקבועה ומתערוכת תעלומות מצרים העתיקה (לצערי זמננו היה קצת קצר וילדיי רכים בשנים כך שויתרנו על תערוכת המח).

על פי ההגדרות הביקור בגן המדע מתאים מגיל חמש ומעלה, אבל בני השלוש שלי נהנו לא פחות מבת החמש ופיפס, גם אם הרעיונות המדעיים שמאחורי המתקנים לא תמיד היו מובנים להם (חלקם היו קשים להבנה גם בעבורה), כל מתקן ומתקן זז או משמיע קול ומעורר עניין בדרך זו או אחרת, וההורה יכול בעזרת השילוט להסביר לילד את העקרון המדעי העומד מאחורי המתקן, בהתאם לרמת וגיל הילד האישי שלו. אופציה אחרת היא להצטרף לסיור מודרך, וכאלה יוצאים מדי שעה ושעה.

בגן נמצאת גם בועה אקולוגית ובה הסברים על צמחים וחרקים, אך גם עליה נאלצנו לדלג.

לכבוד חג הפסח ותערוכת תעלומות מצרים העתיקה אזור הכניסה הפך לאזור יצירה יוצא דופן ומצרי-קדום. הילדים הוזמנו ללוש לבנים ולהוסיף אותן לפרמידת ענק הניצבת בכניסה, את הלבנים לשים מקש, חול וחומר מיוחד בדומה מאוד לאיך שנעשו לבני הפרמידה המקוריים (הסכימו לגלות לי בסוד ששינו מעט מהמתכון המקורי כדי שהייבוש יהיה מהיר יותר) ואת העיסה מניחים בן ברזלים בכדי ליצור את הצורה המלבנית.

IMGP5989

לשים לבנים, עבדים היינו, היינו

בנוסף ניצב באזור היצירה ארגז חול ענק עם כפות ודליים והמון חרסים קבורים בתוכו, ורק מחכים שיגלו אותם.

ליד הנ”ל ישנו שולחן יצירה ארוך, בו ניתן לפתור מבוך-פרמידה, ולאחר מכן לבנות את הפרמידה, להכין לוח חימר ולחרוט עליו בכתב חרטומים.

IMGP5993

פרמידת נייר עם מבוך

אחרי שנהננו בפינת היצירה (בני השלוש היו מוכנים בשלב הזה להישאר בארגז החול עוד כמה שעות, אז נאלצנו לשכנע אותם להמשיך הלאה, וטוב שכך, כי הם נהנו מאוד גם בהמשך) פנינו לגולת הכותרת – תערוכת תעלומות מצרים העתיקה.

גם בתערוכה ישנו סיור מודרך, או יכולת להסתובב לבד בין המוצגים ולקרוא עליהם. בתערוכה מוצגות תעלומות שונות הקשורות למצרים העתיקה, כמו למשל קללת הפרעונים, וכן הסברים אפשריים לפתרון התעלומות, גם הסברים עכשווים וגם כאלה ישנים שכבר הופרכו.

המוצגים כולם נגישים ומותר לגעת בהם, חלקם גם מזמינים את המבוגרים והילדים כאחד להתנסות בעצמם.

DSC_0897

איך העלו אבנים כ”כ כבדות במעלה הפרמידה? אחת מתעלומות מצרים, וכולם מוזמנים להתנסות להזיז אבן בעצמם

בין המוצגים בתערוכה – משחקי שולחן מצרים עתיקים, שאפשר לשבת ולשחק בהם, קיר דבקיות שמזמין להשאיר עליו מסר בכתב חרטומים, מסר בכתב חרטומים שיש לפענח, קבר מצרי שקדם למבנה הפרמידות והילדים יכולים להסתתר בתוכו בהנאה, ועוד ועוד.

egapt

מימין לשמאל: מוצג בתערוכה, שמה של בתי בכתב חרטומים, ובתי מחופשת לנסיכה מצרית

גולת הכותרת מבחינת הילדים היתה היכולת להתחפש למצרים עתיקים ולהצטלם על ספינה כמו-עתיקה ששטה-לכאורה על הנילוס

IMGP5996

השלושה שלי מעמידים פנים שהם נסיכי מצרים

מבחינת בני השלוש שלי – הסירה, הקבר וארגז החול בכניסה היו מספיקים להנות עד הגג, אבל גם המתקנים המפוזרים בגן הילכו עליהם קסם, בדרכם שלהם.

בת החמש ופיפס כבר התעניינה יותר בצד המדעי שמאחורי המתקנים, שמחה ללמוד על מצרים העתיקה, להתנסות בעבודת הפרך (למרות הסינר המגן הענקי שבבירור לא נלקח בחשבון שבעיקר ילדים ישתמשו בו) ולהיות עוד לבנה בפרמידה הגדולה.

ההתעסקות של הילדים באו-אה מסביב נתן לנו ההורים קצת שקט ללמוד בעצמנו דבר או שניים על מצרים העתיקה ועל כמה וכמה עקרונות מדעיים מעניינים.

בילינו בגן המדע 3 שעות, ובדיעבד יכולנו להיות שם יום שלם, יש מתקנים רבים מאוד והם מעסיקים את הילדים במשך זמן רב, ותערוכת תעלומות מצרים העתיקה, ופינת היצירה המושקעת – בהחלט מהווים אטרקציה נהדרת לבילוי שהוא גם זמן למידה וגם זמן הנאה.

מי שיותר רציני מאיתנו מוזמן להשתתף בחיפוש אחרי משה בתיבה המסתתר לו איפשהו ברחבי הגן, אנחנו הסתפקנו באפיקומן אותו חיפשנו כמה ערבים קודם לכן…

חג שמח!

עוד מהבלוג של מירית וולך

תצוגה מקדימה

סימה גרנות ז"ל

** עדכון נובמבר 2019 **  דינו של הרוצח נגזר והוא עונש מאסר עולם, כמו כן הוא יפצה את שלושת ילדיה של הנרצחת ושלו בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, 258 אלף שקלים. בעת הקראת גזר הדין, טען הרוצח השפל כי הוא ניסה לשמור עבור ילדיו ונכדיו את...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב ששלחתי הערב לשר ליצמן, שר הבריאות

התמונה מתוך אתר shutterstock כבוד השר ליצמן שלום וברכה, ... בינואר 2015, לפני כשנה, אחד מילדיי עבר אירוע של איבוד הכרה פתאומי ומוזר. בגיל שנתיים ו11...

תצוגה מקדימה

40

. . 10 דברים שלמדתי בדרך: 1. אם מכבדים את מי שעומד מולך - תמיד יימצא פתרון (כמובן שהכבוד צריך להיות הדדי) 2. אני  חייבת לדאוג לעצמי, ולא לשכוח אותי 3. לסמוך על האינטואיציות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה