הבלוג של מירית וולך

עוטפת בארז

אמא אווזה לארבעה ילדים (בחמש שנים), גרה בנגב המערבי (עוטף עזה), חברת קיבוץ, נשואה ועובדת, מנסה לפנות בחיי גם מקום לעצמי

עדכונים:

פוסטים: 197

החל מיולי 2014

מהי האמא הטובה דיה בעיניי? ומהו משחק סנסורי?

12/01/2015

מכל שלל התכונות שאמא צריכה (ויש הרבה שכאלה, ולא – לאף אמא אין את כולן) אני חושבת שהכי הכי חשובה היא תכונת היצירתיות.

עם יצירתיות תוכלי לשעשע את ילדייך באחר צהריים גשום, להוציא אותן מהתקף זעם (לא תמיד, אבל לפחות יהיו לך כיוונים לנסות), לראות בצורה אחרת כל משבר (בעיקר לצחוק על השפל החדש אליו הגעת), להתמודד עם דברים שלא בא להם לעשות או ללמוד, להכין להם עוגות יום הולדת בלתי נשכחות, ומסיבות גם ועוד כהנה וכהנה.

בקיצור, מבחינתי האמא הטובה דיה היא האמא שלצד אהבתה לילדיה יש לה יצירתיות לשירותה.

אחת האמהות הוירטואליות הכי יצירתיות שאני מכירה היא האמא עם המצלמה, והיא לימדה אותי מהו משחק סנסורי, מכיוון שהידע הזה מסייע פה לא פעם ברגעים קשים – אני מעבירה אותו הלאה :-)

אם אתן רוצות שיעור בסיסי, יסודי ומעמיק ב”קופסאות תחושות” (שם אחר למשחק סנסורי) תוכלו למצוא אותו כאן, אני אספק לכן את הגרסא הממש קצרה ממה שאני הבנתי לבד:

המשחק הסנסורי הוא משחק שמפעיל חושים (דא) ובעיקר את חוש המגע (מה שנקרא לרוב חוש המישוש), בעברית אני מניחה שהשם הנכון הוא משחק תחושתי, לרוב המשחק מתנהל בתוך קופסא עם מצע כלשהו וחפצים עליו, כאשר המשחק וכיוונו נתונים לדמיונו של הילד.

fox

המשחק אמור להתנהל כולו בתוך הקופסא, רק שהמילה הכי חשובה פה היא אמור, כך שלפחות אצלנו המצע מתפזר על פני כל הרצפה… מחיר לא פשוט, מצד שני – המשחק שמודגם פה למעלה העסיק שלושה שובבים בני שנתיים וחצי עד כמעט חמש במשך מעל שעה! כך שמחיר הנקיון נראה לי כמו מחיר פעוט לשלם, במיוחד כשלוקחים בחשבון עד כמה המשחק הנ”ל מפתח (ראו הלינק ששמתי למעלה לפירוט והסבר).

זמן רב הסתכלתי בעיניים כלות על הרשומות המדהימות של משחקים סנסוריים שמעלה מדי פעם האמא עם המצלמה עד שיום אחד נתקלתי בשידת המגירות הזו, ומאז גם אנחנו בעניין:

481326_10152740894323956_2437584258734390862_n

היתרון הכי גדול של שידת המגירות היא שכל מגירה בעלת צבע אחר ובמקרה אלו צבעים שמקושרים מראש לילדים שלי (כחול לדולב, ירוק לדביר, ורוד כמובן לאיילת-חן. לא נמלטתי מקללת הוורוד למרות שניסיתי) כך שברור לכל ילד מהי המגירה שלו, ובגלל שהמגירות סגורות אפשר להכין מראש את החומרים במגירה ולהוציא להם ברגע קשה. אני מנצלת את הבקרים עם ראם להכנה מראש.

מאז ההצלחה המדהימה של אתר הבניה שלנו (גם איילת-חן נכנעה די מהר וביקשה להחזיר לקופסא את הטרקטורים שהיא הוציאה) שיחקנו עוד כמה פעמים, בכמה משחקים שונים:

מצע של קטניות שימש ג’ונגל בחלק מהקופסאות ושלג בחלק אחר, בכל קופסא שמתי חיות תואמות לגאוגרפיה, ןבג’ונגל גם צמחים, אחרי שהם סיימו להאכיל את התנין בקטניות, ולשתול בהן פרחים וכן הלאה – הם הכינו “מרק וסלט” קטניות וחילקו לכולם לאכול, גם התפזר אבל שוב העסיק אותם שעה שלמה.

bean

 

בפעם אחרת וויתרתי על המצע והכנסתי כל מיני דברים נוצצים פנימה, בעיקר-בעיקר עטיפות ששמרתי מקרמבואים, הפעם הם התקשו יותר להתחיל אז הצעתי להם לגלגל לכדורים או לקציצות, זה הסתיים בארוחת “ספגטי בולונז קציצות”:

spageti

ובפעם האחרונה גם וויתרתי על המצע (ניסיתי לחסוך בלכלוך הסופי) והנחתי להם דברים רכים בתוך הקופסאות, זה נגמר במשחקי כדור-צמר (זריקה אחד על השני כמו כדור שלג, או לתוך קערה כמו כדורסל) והעסיק אותם הכי פחות זמן…

unnamed

אני צריכה לחשוב לאן לקחת את המשחק הבא… לבנתיים כבר אספתי לי כמה וכמה רעיונות בלוח הפינטרסט שהכנתי בנושא ואני מזמינה אתכן גם להפעיל את היצירתיות ולהכין קופסאות משחק סנסורי לילדים, תהיו בשוק כמה זמן זה יעניין אותם.

אשאיר אתכם עם עוד מחשבה אחת – משחק תחושתי הוא משחק חשוב גם אם לא עוקבים אחרי עקרונות המשחק הסנסורי, והוא יכול להשתלב יופי בפעילויות יומיומיות ולגרום לכן לדעת שאתן אמהות סופר משקיעניות  גם כשאתן סתם יורדות לגינה הקרובה, הנה דוגמא לכמה משחקים תחושתיים שאינם בעקרונות המשחק הסנסורי:

sensory

 

עוד מהבלוג של מירית וולך

תצוגה מקדימה

סימה גרנות ז"ל

** עדכון נובמבר 2019 **  דינו של הרוצח נגזר והוא עונש מאסר עולם, כמו כן הוא יפצה את שלושת ילדיה של הנרצחת ושלו בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, 258 אלף שקלים. בעת הקראת גזר הדין, טען הרוצח השפל כי הוא ניסה לשמור עבור ילדיו ונכדיו את...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב ששלחתי הערב לשר ליצמן, שר הבריאות

התמונה מתוך אתר shutterstock כבוד השר ליצמן שלום וברכה, ... בינואר 2015, לפני כשנה, אחד מילדיי עבר אירוע של איבוד הכרה פתאומי ומוזר. בגיל שנתיים ו11...

תצוגה מקדימה

40

. . 10 דברים שלמדתי בדרך: 1. אם מכבדים את מי שעומד מולך - תמיד יימצא פתרון (כמובן שהכבוד צריך להיות הדדי) 2. אני  חייבת לדאוג לעצמי, ולא לשכוח אותי 3. לסמוך על האינטואיציות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה