הבלוג של מירית וולך

עוטפת בארז

אמא אווזה לארבעה ילדים (בחמש שנים), גרה בנגב המערבי (עוטף עזה), חברת קיבוץ, נשואה ועובדת, מנסה לפנות בחיי גם מקום לעצמי

עדכונים:

פוסטים: 194

החל מיולי 2014

חיפשתי לשבת ספר שינתק אותי מהכאן ועכשיו, והצלחתי בגדול עם “כוכב הכסף” של ג’אנט וולס

01/11/2014

השבת קראתי את “כוכב הכסף” מאת ג’אנט וולס, איכשהו הצלחתי לפספס ספרים קודמים שלה, אז מבחינתי זו התרשמות ראשונית מהסופרת.

אתחיל הפעם בשורה התחתונה – אהבתי!

הספר סוחף, מרתק, העלילה קולחת, מופרכת בדיוק במידה הנכונה שמאפשרת לך להיסחף פנימה ולהאמין ועדיין להרים מדי פעם ראש ולדעת שזו לא עלילה בנאלית ומשעממת, שיש התרחשות ועניין.

20-53010b

 

לא ממש נהיר לי למה נבחר “כוכב הכסף” כשמו של הסיפור, בעיניי הוא לא מהווה משהו מרכזי בכלל, אבל מכיוון שזה גם שמו במקור – יש סיכוי שפספסתי משהו מהותי בכוונתה של ג’אנט וולס.

כך או אחרת, העלילה המתרחשת באמריקה של שנות השישים, מסופרת מנקודת מבטה של בין, ילדונת בת כ12 שחיה עם אחותה הבכורה ואמן, כלומר – בזמנים שבהן אמן לא משאירה אותן ונעלמת.
בהיעלמות שבה נפתחת העלילה הבנות נאלצות למצוא פתרון לפני שהרשויות יבינו שהן זקוקות למשפחת אומנה, ולכן מחליטות לסוע ולנחות על דודן, האח של אמא שלהן, בעיירה ממנה נמלטה אמן עוד כשבין היתה תינוקת.

משם העלילה רק מתפתחת, בין לומדת להכיר את שורשיה, ושתי הבנות לומדות מהו בית יציב דווקא אצל המתבודד התמהוני שכל ביתו הוא מוזיאון לימי העבר המשפחתי המפואר, בדרום ארה”ב שרק מתחיל ללמוד אינטגרציה מהי.

הסיפור אולי יהיה נשי משהו לגברבר ממוצע, אבל הוא לא נשי-קלאסי, הוא פמיניסטי במידה, תיאורי ורגשי במידה, אבל עיקרו הוא בחיי עיירה בה המפעל אינו מה שהיה פעם, ההפרדה הגזעית אינה מה שהיתה פעם, ההגמוניה הגברית אינה מה שהיתה פעם, וגם המוסר אינו מה שהיה פעם, הוא אומנם נכתב מנקודת מבטה של ילדה אבל הוא לא ילדותי ולא מתיילד, הוא יתאים לבני נוער כמו גם למבוגרים.

מסקנות? אין ספק שאחפש את ספריה הקודמים של ג’אנט וולס.
עוד ביקורות םפרים מאת ספרנית בדימוס – בלוח הפינטרסט שלי או פה

עוד מהבלוג של מירית וולך

תצוגה מקדימה

סימה גרנות ז"ל

סימה גרנות, 67, נרצחה בביתה ברמת השרון, על פי החשד הרוצח הוא בעלה  חודש לאחר שהגישה נגדו תלונה על אלימות, וזמן קצר לאחר שהסכימה שעל פי צו ההרחקה הם ימשיכו לגור תחת אותה קורת גג בחדרים נפרדים, נרצחה סימה גרנות ז"ל בידי בעלה...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מכתב ששלחתי הערב לשר ליצמן, שר הבריאות

התמונה מתוך אתר shutterstock כבוד השר ליצמן שלום וברכה, ... בינואר 2015, לפני כשנה, אחד מילדיי עבר אירוע של איבוד הכרה פתאומי ומוזר. בגיל שנתיים ו11...

תצוגה מקדימה

40

. . 10 דברים שלמדתי בדרך: 1. אם מכבדים את מי שעומד מולך - תמיד יימצא פתרון (כמובן שהכבוד צריך להיות הדדי) 2. אני  חייבת לדאוג לעצמי, ולא לשכוח אותי 3. לסמוך על האינטואיציות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה