הבלוג של מירית וולך

עוטפת בארז

אמא אווזה לארבעה ילדים (בחמש שנים), גרה בנגב המערבי (עוטף עזה), חברת קיבוץ, נשואה ועובדת, מנסה לפנות בחיי גם מקום לעצמי

עדכונים:

פוסטים: 207

החל מיולי 2014

הקורונה והמצב בעוטף עזה הם לכאורה שני דברים ללא שום קשר ביניהם, אבל אני מגלה שהקושי בגידול ילדים פה בעוטף הופך עכשיו ליתרון יחסי

25/03/2020

פה, בעוטף עזה, אני רגילה לחיות בסימני שאלה, רגילה לתכנן בלי להבטיח לילדים במאה אחוז. הילדים שלי רגילים לשמוע “אם השגרה תימשך אז נעשה כך וכך”.

פה, בעוטף עזה, אני רגילה לדעת שאף אחד לא מבטיח לי מתי משהו יתחיל וגם לא מתי הוא ייגמר. נכון שההסלמות בשנתיים האחרונות היו עד 5 ימים, והקורונה מזמן עברה את זה. אבל צוק איתן היה כ50 יום וגם אותו חוויתי עם 3 ילדים (והריון) והסגר מקורונה עוד לא הגיע בארץ לכאלה מספרים, כך שאני עדיין בתחושת “עברנו את פרעה ואת צוק איתן, נעבור גם את זה”.

20200324_164352

אז כמה עיצות מנסיון:

1. להפנים שאי אפשר לדעת. לא לעשות טבלת ייאוש ליום שאחרי חופשת פסח ואז ערב לפני להתנפץ על חומת המציאות באכזבה. לדעת שכולנו בחוסר וודאות ומה שיהיה יהיה. ללמוד לזרום.

2. להמשיך לקוות לטוב, ולהשתמש בהמון הומור. לי עובד הומור שחור, אבל כל אחת ומה שגורם לה לחייך.

3. לדעת שיום אחד זה מאחורינו. נכון שלא ברור מתי ולא ברור אם יהיו עוד התפרצויות, אבל יש שם אור בקצה המנהרה. רוב החולים מחלימים, יש אמצעים שמגינים עלינו ואם ננקוט בהם יש סיכוי גדול שנהיה בסדר ונגיע ליום שאחרי.

4. לימונדה. לנסות להפוך את החיים לנעימים גם בתנאים של עכשיו. בבית אחד זה אומר סדר יום נוקשה ובבית אחר זה אומר פריקת כל עול ומסכים כל היום. מה שנכון לכם. בהחלט אין תשובה אחת לכולנו. אבל אפשר תמיד להמתיק את המצב. תמיד. הילדים (אם יש לכם כאלה) לא צריכים דברים מפוצצים, גם להוציא את צבעי הידיים ששוכבים באיזו מגירה שנתיים ישמח אותם, יש ברשת המוני רעיונות או שאפשר להיצמד להכי בסיסי, העיקר פעם ביום לעשות משהו מהנה, אפילו רבע שעה.

90230323_10157894752703956_5034814935025057792_o

5. הדחקה. סרט, ספר, משחקי מחשב, לא משנה מה – תאפשרו לעצמכם זמן ביום שבו אתם במקום אחר ולא חושבים על המציאות בכלל. זה בריא.

6. המסר שהבית הוא המקום הכי בטוח הוא מסר שממש משמח אותי להעביר לילדים. אז נכון שהילדים בעוטף הם מקרה מיוחד מאוד, אבל לכל ילד זה מסר שאמור להיות מוטמע בDNA, הבית הוא המקום הכי בטוח. איזה יופי של מסר להנחיל להם.

7. לנסות להרים ראש מעבר לאני האישי שלנו, קודם כל בבית, להיכנס למוד קצת שונה שלא מקפיד על מה שהוא לא באמת באמת חובה, לקבל בסלחנות קושי של ילדים ושל בני הזוג, לנסות לצאת קצת מהעור וההרגלים שלי ולתרום לאווירה טובה ושמחה.

8. להקשיב להוראות. הן מצילות חיים.

9. לא להשוות למה שעושים אחרים. ההיא כבר סיימה פסח, ואחרת לימדה את כל הילדים שלה את החומר לשנה הבאה, ושלישית מבשלת כל ערב ארוחות גורמה. לדעת שאתם עושים הכי נכון שאתם יכולים לכם ולמשפחה שלכם. ואם יום אחד אתם מרגישים שיצא לכם רע, וצרחתם כל היום, ואיבדתם את זה – תמיד יש מחר, ומחרתיים. והכל בסדר. כולנו מאבדים את זה, זה הכי טבעי בעולם, וזה רק מעיד שאתם בני אדם ואנושיים. מה שחשוב זה מה תעשו למחרת, איך תתאפסו להתחלה.

10. נסו לא להיות בטטות כורסא. אצלנו just dance הוא הלהיט. אנחנו לא אנשי ספורט רציניים אז רבע שעה ביום זה כבר יפה, אבל העיקר שזזנו קצת.

90404802_10157899181713956_2497743200265961472_o

11. היום יש יופי של יכולת לשמור על קשר עם חברים ומשפחה מרחוק, השתמשו בתבונה.

12. וכאמור, לא להבטיח לילדים שום דבר לעתיד מוגדר.

ולסיום בקשה קטנה

בהנחה שלא יהיה פה מזרח תיכון חדש, אז עוד שנה, שנתיים, כשאתם תחזרו לשגרה ברוכה ואנחנו לשגרת הסלמות, תזכרו במה שאתם מרגישים עכשיו ותבינו שזה די דומה למה שמרגישים בעוטף בשגרה, ותהיו שם בשבילנו. והלוואי ובאמת הקורונה תפריח פה מציאות חדשה ולא נזדקק, אבל אני ריאלית מכדי להאמין לזה.

עוד מהבלוג של מירית וולך

תצוגה מקדימה

סימה גרנות ז"ל

** עדכון נובמבר 2019 **  דינו של הרוצח נגזר והוא עונש מאסר עולם, כמו כן הוא יפצה את שלושת ילדיה של הנרצחת ושלו בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, 258 אלף שקלים. בעת הקראת גזר הדין, טען הרוצח השפל כי הוא ניסה לשמור עבור ילדיו ונכדיו את...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מכתב ששלחתי הערב לשר ליצמן, שר הבריאות

התמונה מתוך אתר shutterstock כבוד השר ליצמן שלום וברכה, ... בינואר 2015, לפני כשנה, אחד מילדיי עבר אירוע של איבוד הכרה פתאומי ומוזר. בגיל שנתיים ו11...

תצוגה מקדימה

40

. . 10 דברים שלמדתי בדרך: 1. אם מכבדים את מי שעומד מולך - תמיד יימצא פתרון (כמובן שהכבוד צריך להיות הדדי) 2. אני  חייבת לדאוג לעצמי, ולא לשכוח אותי 3. לסמוך על האינטואיציות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה