הבלוג של מירית וולך

עוטפת בארז

אמא אווזה לארבעה ילדים (בחמש שנים), גרה בנגב המערבי (עוטף עזה), חברת קיבוץ, נשואה ועובדת, מנסה לפנות בחיי גם מקום לעצמי

עדכונים:

פוסטים: 198

החל מיולי 2014

וואו, עפתי, לא בטוחה לאיזה קהל הספר הזה מתאים אבל אני לגמרי חלק מהקהל שיחזור ויקרא שוב ושוב בספר המופלא הזה

24/09/2019

bronze_front_master

 

 

תמיד אהבתי מיתוסים, אני חושבת שאהבת המיתוסים היא אחת הסיבות הראשוניות שהובילו אותי ללמוד ספרות באוניברסיטה.

פעם גם היה לי חלום לעשות תזה ולבנות קורס על מיתוסים בפנטזיות. זה סוג של תת-ז’אנר שכזה, ספרי פנטזיה שבנויים כמיתוס שלם. הטרילוגיה של הד היא אחת הדוגמאות הבולטות ביותר לתת-ז’אנר הזה, ולא במקרה היא אחת הטרילוגיות האהובות עליי ביותר.

ולכן, כשנחת על שולחני “ברונז” נתפסתי לו כבר מאמצע הפרק הראשון.

“ברונז” הוא ספר מאוד מיוחד, הוא לא יהיה לטעמם של הרבה אנשים, אני חוששת, אבל מי שפתוח מספיק לסגנון מיתי – יתאהב בו מייד, הוא כתוב באופן מושלם. אבל אולי אתחיל בהתחלה ורק אז אסביר למה התכוונתי, שתוכלו להבין.

בברונז אנחנו קוראים על חברה מיוחדת, בה כל ממלכה קטנה סוגדת לאל משלה, עם פולחן וחוקים, והארץ כולה שרויה בתקופת הברונזה, אבל ברור שמדובר על תקופה מאוחרת מזמננו שלנו. כאילו נסוגנו אחורה לתקופה קדומה איכשהו.

עם הקריאה וההתקדמות מתברר מה קרה, למה, איך זה השפיע. אני לא רוצה לפרט ולהרוס רק אומר שהעלילה מהפנטת, צפויה מצד אחד אך מעוררת המון מחשבות מהצד השני. והחלק האחרון של הספר הוא עוד כאפה ענקית לפרצוף, כאשר האפילוג הסוגר הוא הסיום המושלם ביותר מבחינתי. מה שהיה הוא שיהיה.

אז אמרנו שהוא כתוב מושלם? כל ממלכה כתובה בצורה אחרת. יש סממנים משותפים, אבל הספר נכתב בריבוי קולות מאובחנים וברורים, וזה לא משהו שקל לעשות, להמציא עולם שלם של מיתוסים ולצידו עוד עולם ועוד ועוד ועוד…

אמיר חרש מתבסס באופן רופף על המיתוסים הקדומים באזורינו, עשתורת, ענת, בעל, תנ”ך ועוד משמשים לו כחוטים שהוא פורם מתוך המציאות ויוצר מהם אריגה חדשה עם משמעות חדשה ויופי מהמם.

זה לא ספר למי שמחפש עלילה רציפה ות’כלסית, אבל כל מי שאוהב מיתוסים יאהב את “ברונז” שיוצר מערכת מיתוסים חדשה לגמרי. ובניגוד לתת-הז’אנר שהזכרתי למעלה, אולי הוא שייך למד”ב-מיתוס, למרות שאין בו הרבה מדע, הוא עדיין נופל למד”ב יותר מאשר לפנטזיה.

אישית, התאהבתי בספר, ואהבתי את גישת כנף הפרפר שמשנה את העולם כולו. כי ככה הם החיים, החלטה של שניה יכולה להשליך רחוק רחוק על הרבה, בלי כוונה כלל.

ממליצה בחום למי שיש לו ראש “נכון”

עוד מהבלוג של מירית וולך

תצוגה מקדימה

סימה גרנות ז"ל

** עדכון נובמבר 2019 **  דינו של הרוצח נגזר והוא עונש מאסר עולם, כמו כן הוא יפצה את שלושת ילדיה של הנרצחת ושלו בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, 258 אלף שקלים. בעת הקראת גזר הדין, טען הרוצח השפל כי הוא ניסה לשמור עבור ילדיו ונכדיו את...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב ששלחתי הערב לשר ליצמן, שר הבריאות

התמונה מתוך אתר shutterstock כבוד השר ליצמן שלום וברכה, ... בינואר 2015, לפני כשנה, אחד מילדיי עבר אירוע של איבוד הכרה פתאומי ומוזר. בגיל שנתיים ו11...

תצוגה מקדימה

40

. . 10 דברים שלמדתי בדרך: 1. אם מכבדים את מי שעומד מולך - תמיד יימצא פתרון (כמובן שהכבוד צריך להיות הדדי) 2. אני  חייבת לדאוג לעצמי, ולא לשכוח אותי 3. לסמוך על האינטואיציות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה