הבלוג של עו"ד מירית ענתבי

מבט לעבר העתיד: בדרך לשוויון מגדרי

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי... +עוד

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי אני בעלת שלושה תארים אקדמאיים ונטלתי חלק באינספור סימינריונים, בארץ ובחו"ל, בתחומי התמחותו של משרד עורכי הדין שאני עומדת בראשו. אני רואה עצמי כמשפטנית, ובהתאם מתבצעת העבודה במשרדי - תוך חשיבה מעמיקה, יצירתית ו"מחוץ לקופסא". כשני עשורי עבודה כשותפה במשרדים מובילים בארץ בצירוף צוות נדיר במקצועיותו, מאפשר למשרדי מתן מענה במגוון תחומי המשפט האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין, ירושה, נדל"ן, דיני חוזים, דיני חברות, פשיטות רגל והסדרי נושים, דיני תקשורת, דיני קניין רוחני, לשון הרע ופגיעה במוניטין. הייתי מעורבת בהגשת הצעות חוק והצעות לתיקוני חקיקה לכנסת, ושותפה לכתיבתם, התגבשותם וחקיקתם של חוקים ותיקוני חקיקה. רוח ההתנדבות המלווה אותי מעת הילדות ועד עתה, נטלתי חלק בהקמת מרכז השופט חיים כהן (שופט בית המשפט העליון ז"ל) ששם לו למטרה להעניק הגנה משפטית ("פרו-בונו") לפרטים ולקבוצות אשר זכויות יסוד שלהם מקופחות. בנוסף שימשתי כמרצה במקצועות דיני חוזים, תורת המשפט ועוד במוסדות אקדמאיים שונים, ופרסמתי מאמרים רבים בתחומי התמחותי לטובת הציבור הרחב. כיום, אני נוטלת חלק במתן הרצאות כמרצה אורחת בתחומי התמחותי, וכן כמנחה ומרצה בכנסים. שמתי לי למטרה לפעול למען השגת שינויים חברתיים, הן ברמה החקיקתית והן ברמת ההלכה הפסוקה - בבתי המשפט, במטרה להביא לתיקונן של תופעות חברתיות בעייתיות בחברתנו, כאשר בעלת חשיבות עליונה בעיני - העדרו של שוויון מגדרי, אולם למען ההוגנות והצדק בהקשר לשני המינים, ובראש ובעליון - לטובת הילדים!

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מאפריל 2015

לדאבוני, בחברה שלנו הגיל עדיין מהווה פקטור לפרישה וחמור מכך לפיטורין. זאת, למרות, שנושבות רוחות חדשות הן בחברה והן בבתי המשפט בתפיסת גיל הפרישה, ועובד איננו מחויב אוטומטית לפרוש.

ט׳, כלכלנית במשרד הבריאות, עובדת מצטיינת במקום עבודתה מזה 28 שנים. מספר חודשים לפני הגיעה לגיל הפרישה בהתאם לחוק, 67, קיבלה מכתב המודיע לה על פרישתה הקרבה.  דע עקא, ט׳, כרבים אחרים בגילה, חפצה להמשיך בעבודתה, ואולם נמסר לה כי למרות נחיצותה הרבה, אין באפשרותם לאפשר לה להמשיך לעבוד. האמנם?! ט׳ כמעט וויתרה עד שהגיעה אלי. פניתי בשמה במכתב מפורט ומנומק למשרד הבריאות בדרישה לאפשר לה להמשיך לעבוד. זאת, בין היתר, לאור אותן רוחות חדשות בבתי הדין לעבודה, הבאות לידי ביטוי בפסק דין של בית הדין הארצי לעבודה (עע”א 209/10 ליבי וינברגר נ’ אוניברסיטת בר אילן), אשר ציין בהקשר זה כי מחקרים רבים הראו כי אלו המבקשים להמשיך לעבוד לאחר גיל 67 בדרך כלל יהיו אלו העובדים הכשירים והיעילים; וכי כנגד זכות העובד לבקש את המשך קשר העבודה, קמה חובה על המעסיק להפעיל שיקול דעת ראוי ופרטני במענה לבקשה זו. חובה זו נובעת מחובות תום הלב וההגינות שחב בהן מעסיק כלפי עובדיו, בשילוב האיסור החוקתי והחוקי על הפליה מטעמי גיל. שילוב זה מחייב את המעסיק להקשיב בנפש חפצה, ולשקול בתום לב, בקשה עניינית של עובד להארכת תקופת עבודתו.

כמובן, שעל הבקשה להכיל את כל רשימת הנימוקים והנסיבות אשר עליהם נסמכת הפסיקה החדשה, תוך מתן דגש על מקצועיותו של עורך הדין. בנסיבות אלו, נחלנו הצלחה ופרישתה של ט׳ נידחתה.

מקרה נוסף; א׳ הגיע למשרדי לאחר שפוטר ממקום עבודתו מזה קרוב ל-12 שנים, עקב גילו המתקדם, 62 שנים.

על-פי החוק חל איסור לפטר עובד מפאת גילו, ולפיכך אלו פיטורין שאינם כדין. פניתי בשמו לחברה הפרטית הגדולה בה הועסק ודרשתי להשיבו לעבודה. החברה סרבה.

בלית ברירה, נאלצנו להגיש תביעה לבית הדין לעבודה בגין הנזקים שנגרמו לא׳ עקב הפיטורין שלא כדין. החברה, במצוקתה הרבה כנגד תביעה שידעה שהינה מוצדקת, הגישה תלונה למשטרת ישראל נגד א׳, בגין זיוף מכתב, במטרה לטעון להגנתה שפיטרה אותו בעילה חוקית . ליווינו את א’ ביעוץ גם לענין התלונה, ובימים אלו נתקבלה הודעת הפרקליטות לפיה הוחלט לסגור את התיק כנגדו!  כמובן, שבהחלטה לסגור את התיק יש כדי להעיד כי החברה לאור התביעה המוצדקת שהגיש א’, הגישה כנגדו תלונת שווא בנסיון לשמוט את הקרקע תחת תביעתו. כנאמר “כל הפוסל במומו פוסל” – החברה בנסיונה לפסול את א’, פסלה את עצמה בבית הדין לעבודה אשר אשר על נקלא יבין כי תביעתו של א’ הינה מוצדקת וראויה, ולו נוכח מעשה הגשת תלונת הכזב כנגדו על ידי החברה.

זיכרו, אין לכפות על עובד לפרוש או לפטרו מחמת גילו!

בנושא דיני עבודה ראו באתר של משרדנו

מירית ענתבי, עו”ד ומגשרת, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין וירושה, תיקי גנבת זרע/אבות בעל כורחם, תיקי נזיקין בתוך המשפחה, פשיטות רגל והסדרי נושים בשילוב דיני אישות, הקמה וליווי חברות בכל תחומי המשפט, עריכת עסקאות מקרקעין, הסכמים מסחריים ותקשורת ולשון הרע. בנוסף, הכותבת גיבשה והגישה תביעה תקדימית בארץ שעילתה גנבת זרע ומתמחה בתביעות נזקים והפחתת מזונות קטינים במקרים אלו.

עוד מהבלוג של עו"ד מירית ענתבי

תצוגה מקדימה

'גברים אינם מתאבדים. גברים רק רוצחים' – טוענות המגדריסטיות!

אני אשה מצליחה ואני בעד שוויון! אז למה דפנה הקר והרדיקליות שונאות אותי? אני אמא. אני אשה. אני עורכת דין. אני בעלת 3 תארים אקדמאיים. אני מצליחה. וכן, אני מודה באשמה - אני אחראית לכך שמתלונן/נת שווא יועמדו לדין פלילי! אני אחראית...

תסמונת הניכור ההורי | המאבק על הקשר עם הילדים | כלים משפטיים לתקיפת התופעה

אקדמות מילין וודאי מוכר לרבים מכם הסיפור הבא: גירושין, הילדים מגיעים לאב (בדרך כלל שכיח לגבי המגדר הגברי) בחוסר רצון, מתלוננים, עושים פרצופים, הורסים במכוון חפצים, במקרים חמורים נוטלים מדירתו של האב בלא ידיעתו חפצים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה