הבלוג של עו"ד מירית ענתבי

מבט לעבר העתיד: בדרך לשוויון מגדרי

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי... +עוד

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי אני בעלת שלושה תארים אקדמאיים ונטלתי חלק באינספור סימינריונים, בארץ ובחו"ל, בתחומי התמחותו של משרד עורכי הדין שאני עומדת בראשו. אני רואה עצמי כמשפטנית, ובהתאם מתבצעת העבודה במשרדי - תוך חשיבה מעמיקה, יצירתית ו"מחוץ לקופסא". כשני עשורי עבודה כשותפה במשרדים מובילים בארץ בצירוף צוות נדיר במקצועיותו, מאפשר למשרדי מתן מענה במגוון תחומי המשפט האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין, ירושה, נדל"ן, דיני חוזים, דיני חברות, פשיטות רגל והסדרי נושים, דיני תקשורת, דיני קניין רוחני, לשון הרע ופגיעה במוניטין. הייתי מעורבת בהגשת הצעות חוק והצעות לתיקוני חקיקה לכנסת, ושותפה לכתיבתם, התגבשותם וחקיקתם של חוקים ותיקוני חקיקה. רוח ההתנדבות המלווה אותי מעת הילדות ועד עתה, נטלתי חלק בהקמת מרכז השופט חיים כהן (שופט בית המשפט העליון ז"ל) ששם לו למטרה להעניק הגנה משפטית ("פרו-בונו") לפרטים ולקבוצות אשר זכויות יסוד שלהם מקופחות. בנוסף שימשתי כמרצה במקצועות דיני חוזים, תורת המשפט ועוד במוסדות אקדמאיים שונים, ופרסמתי מאמרים רבים בתחומי התמחותי לטובת הציבור הרחב. כיום, אני נוטלת חלק במתן הרצאות כמרצה אורחת בתחומי התמחותי, וכן כמנחה ומרצה בכנסים. שמתי לי למטרה לפעול למען השגת שינויים חברתיים, הן ברמה החקיקתית והן ברמת ההלכה הפסוקה - בבתי המשפט, במטרה להביא לתיקונן של תופעות חברתיות בעייתיות בחברתנו, כאשר בעלת חשיבות עליונה בעיני - העדרו של שוויון מגדרי, אולם למען ההוגנות והצדק בהקשר לשני המינים, ובראש ובעליון - לטובת הילדים!

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מאפריל 2015

בעקבות דיון בתיק בנושא ״יבוא מקביל״, שעיקרו בניסיון נואל להגבלת תחרות ליבוא מוצר לארץ, סבורני כי חשוב להזכיר ולהדגיש כי התחרות נועדה לנו ועבורנו, הצרכנים הסופיים!
כעקרון, מטרתם העיקרית של דיני ההגבלים העסקיים היא להסיר מגבלות מלאכותיות שעומדות בדרכה של התחרות החופשית. כמו כן, הגבלים עסקיים נועדו למנוע מחברה שתפסה מיקום דומיננטי בשוק מלנצל לרעה את כוחה (מונופול, קרטל). חוק ההגבלים העסקיים אשר נחקק בשנת 1988, נועד לשמר ולעודד את התחרות במשק; שמובילה להורדת מחירים; מאפשרת הקצאה יעילה יותר של משאבים; מובילה ליעילות ודינמיות. התחרות היא עקרון בסיסי בכלכלת שוק, שכן היא מאפשרת חופש בחירה.
חוק ההגבלים העסקיים שכב שנים רבות כאבן שאין לה הופכין, מבלי שידעו בארץ כיצד ליישמו נכונה. זאת, עד להקמתה של רשות ההגבלים העסקיים בשנת 1994 ומינויו של ד”ר יורם טורבוביץ’, מי שהיה מורי ורבי באוניברסיטה, לממונה על ההגבלים העסקיים. הוא היה הראשון שעשה בו שימוש, ואף פסק פסיקה תקדימית ראשונה בישראל, בדמות מאסר!, כנגד חברי קרטל הביטוח בזמנו.
דעתי האישית, היא שתחרות בכל תחום – באקדמיה, בעבודה, בספורט ובכלל – הינה מרתקת ותורמת. סבורני, כי תחרות היא “בריאה״, ולא בכדי, שכן תוצריה הצטיינות, פרפקציוניזם, ולמצער, השתפרות. לא אכנס לטיעוני הנגד הפסיכולוגיים (שמכירה אני היטב מתוקף התואר בפסיכולוגיה שנושאת…) ויש רבים כאלו, שתמציתם שתחרותיות ופרפקציוניזם מכבידים מאד על החיים, על מכלול רבדיו. כאמור, תחרות בפן האישי הינה חיובית, ולזכות עיסוקי אזקוף את העובדה, שלמדתי כי התחרות במשק הינה מן ההכרח. אולם, לא כולם “אוהבי תחרות”. תזכורת לכך קיבלתי בתיק של לקוחתי, ובדמותם של שני נסיונות לקרטלים עליהם דווח בתקשורת. ודוק: אמנם, תחרות מביאה תועלת עצומה לנו הצרכנים הסופיים, בדמות הוזלת מחירים, שיפור המוצר ועוד. אולם, מעברו השני של המתרס, מאלצת את החברות המסחריות להשקעות גבוהות, נסיונות לשיפור לעומת המתחרה וכיו״ב, שבהכרח מובילות לרווחיות נמוכה יותר, ולעיתים להפסדים; סיבות אלו ואחרות, מובילות לנסיונות לתיאום בין המתחרים (קרטלים), לניעת יבוא מקביל, ולהיווצרותם של מונופולים.
בעקבות הדיון והכתבות, הוצפתי בזכרונות מעברי האישי ומעברי המקצועי, שהצטלבו להם, וכנראה לא בכדי!
כספורטאית מקצועית בעברי, כתחרותית בכל תחום בפן האישי, כנראה, שלא במקרה בחרתי להתמחות בתואר השני במשפטים בתחום ההגבלים עסקיים, ולא במקרה שימשתי כראש מחלקת הגבלים עסקיים ותקשורת במשרד בו הייתי שותפה.
אחד הנושאים הראשונים והמרכזיים שטיפלתי בהם כעורכת דין צעירה היה כניסתו של מתחרה חדש לשוק התקשורת, “חברת “YES, שנשלט עד אז ע״י מונופול חברות הכבלים (היום “חברת “HOT). אחת התקופות המרתקות ביותר עבורי מבחינה מקצועית, במהלכה נגענו בכל היבט אפשרי של שוק השידורים בארץ ובעולם. השחקן החדש אילץ את לקוחותיי, חברות הכבלים, לבצע רכישות של תכנים מחברות ההפקה (“מייג’ורס”) הענקיות בארה”ב בעלות של למעלה מ-80 מיליון דולר, ובנוסף להשקיע בהפקות מקור, בשווק ועוד, ובמקביל אף להפחית את מחירי החבילות; הכל על מנת לעמוד בתחרות. כמובן, שרווחיהן פחתו באופן משמעותי, והן אף ספגו הפסדים כבדים, אולם מי שהרוויח, זה הציבור.
אמנם, זכרונות, אבל ממש היום הם קיבלו משנה תוקף, הן בכתבות שקראתי – על נסיון המיזוג של Time Warner, אחת מחברות ההפקה מולן ייצגתי את חברות הכבלים בחתימה על אותו הסכם מפורסם לרכש, והכתבה על קרטל ספרי הלימוד שעלה, לנו ההורים, ביוקר רב; והן, במהלך הדיון, אשר תוצאתו היתה כי התובעת, חברה מסחרית מן הגדולות במשק, ביקשה להגיע לפשרה עם הלקוחה שלי, חברה מסחרית, לאחר שהבינה שנסיונה להילך אימים על לקוחתי לא צלח, וכי אין סיכוי לתביעתה.
על יבוא מקביל קיראו במאמר באתר משרדנו.

לכתבות המדוברות בפוסט זה.

לכתבה נוספת.

מירית ענתבי, עו”ד ומגשרת, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין וירושה, תיקי גנבת זרע/אבות בעל כורחם, תיקי נזיקין בתוך המשפחה, פשיטות רגל והסדרי נושים בשילוב דיני אישות, הקמה וליווי חברות בכל תחומי המשפט, עריכת עסקאות מקרקעין, הסכמים מסחריים ותקשורת ולשון הרע. בנוסף, הכותבת גיבשה והגישה תביעה תקדימית בארץ שעילתה גנבת זרע ומתמחה בתביעות נזקים והפחתת מזונות קטינים במקרים אלו.

עוד מהבלוג של עו"ד מירית ענתבי

תצוגה מקדימה

'גברים אינם מתאבדים. גברים רק רוצחים' – טוענות המגדריסטיות!

אני אשה מצליחה ואני בעד שוויון! אז למה דפנה הקר והרדיקליות שונאות אותי? אני אמא. אני אשה. אני עורכת דין. אני בעלת 3 תארים אקדמאיים. אני מצליחה. וכן, אני מודה באשמה - אני אחראית לכך שמתלונן/נת שווא יועמדו לדין פלילי! אני אחראית...

תסמונת הניכור ההורי | המאבק על הקשר עם הילדים | כלים משפטיים לתקיפת התופעה

אקדמות מילין וודאי מוכר לרבים מכם הסיפור הבא: גירושין, הילדים מגיעים לאב (בדרך כלל שכיח לגבי המגדר הגברי) בחוסר רצון, מתלוננים, עושים פרצופים, הורסים במכוון חפצים, במקרים חמורים נוטלים מדירתו של האב בלא ידיעתו חפצים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה