הבלוג של עו"ד מירית ענתבי

מבט לעבר העתיד: בדרך לשוויון מגדרי

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי... +עוד

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי אני בעלת שלושה תארים אקדמאיים ונטלתי חלק באינספור סימינריונים, בארץ ובחו"ל, בתחומי התמחותו של משרד עורכי הדין שאני עומדת בראשו. אני רואה עצמי כמשפטנית, ובהתאם מתבצעת העבודה במשרדי - תוך חשיבה מעמיקה, יצירתית ו"מחוץ לקופסא". כשני עשורי עבודה כשותפה במשרדים מובילים בארץ בצירוף צוות נדיר במקצועיותו, מאפשר למשרדי מתן מענה במגוון תחומי המשפט האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין, ירושה, נדל"ן, דיני חוזים, דיני חברות, פשיטות רגל והסדרי נושים, דיני תקשורת, דיני קניין רוחני, לשון הרע ופגיעה במוניטין. הייתי מעורבת בהגשת הצעות חוק והצעות לתיקוני חקיקה לכנסת, ושותפה לכתיבתם, התגבשותם וחקיקתם של חוקים ותיקוני חקיקה. רוח ההתנדבות המלווה אותי מעת הילדות ועד עתה, נטלתי חלק בהקמת מרכז השופט חיים כהן (שופט בית המשפט העליון ז"ל) ששם לו למטרה להעניק הגנה משפטית ("פרו-בונו") לפרטים ולקבוצות אשר זכויות יסוד שלהם מקופחות. בנוסף שימשתי כמרצה במקצועות דיני חוזים, תורת המשפט ועוד במוסדות אקדמאיים שונים, ופרסמתי מאמרים רבים בתחומי התמחותי לטובת הציבור הרחב. כיום, אני נוטלת חלק במתן הרצאות כמרצה אורחת בתחומי התמחותי, וכן כמנחה ומרצה בכנסים. שמתי לי למטרה לפעול למען השגת שינויים חברתיים, הן ברמה החקיקתית והן ברמת ההלכה הפסוקה - בבתי המשפט, במטרה להביא לתיקונן של תופעות חברתיות בעייתיות בחברתנו, כאשר בעלת חשיבות עליונה בעיני - העדרו של שוויון מגדרי, אולם למען ההוגנות והצדק בהקשר לשני המינים, ובראש ובעליון - לטובת הילדים!

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מאפריל 2015

לה לה לה

חברים יקרים,

זו פניה אישית לנשים וגברים כאחד!
בעקבות דיון בבית משפט בתיקו של גבר, אחד מיני רבים (חדלתי מלספור), בנושא ״אבות בעל כורחם״, אני זועקת די!
קצה סבלנותי להיווכח שוב ושוב בחוסר האונות ואוזלת היד של השיטה המשפטית בישראל בהתמודדות עם התופעה החברתית הנוראית הזו אשר פוקדת את חברתנו; והכל – תחת המעטה של ״עקרון טובת הילד״.
מקומם אותי, ששופט במדינת ישראל אומר לגבר השואל מה פשעו, ״קיימת יחסי מין. יכולת לא לקיים״. סליחה?!!!!!!!
מקומם אותי, בראש ובראשונה, כאשה, שעדיין שופטים במדינת ישראל סבורים כי אשה אינה אחראית באופן בלעדי על גופה.
מקומם אותי ששופטים סבורים, כי אשה המחליטה על דעת עצמה להפוך להורה, מבלי שניתנה הסכמתו של הגבר לכך, רשאית לדרוש ממנו להפוך להורה בכח, תוך גזילת חירות ההחלטה שלו בנושא כה משמעותי בחייו.
מקומם אותי, שבכל פעם שאני טוענת כנגד מעשיה של האשה, מתרצים את מעשיה בהעלאה על נס את עקרון טובת הילד. נהיר וברי לכולנו כי טובת הילדים היא היא שעומדת לנגד עינינו. אך נשאלת השאלה: האם באמת את טובת הקטינים אנו משיגים בדרך של כפיה על הגבר?! בדרך של שימוש בו כ״כספומט״?! ובכלל שלל הדרכים הנלוזות?!…שהרי כבר נאמר על-ידי חכם ממני, כב׳ הנשיא שופט העליון ברק: “הורות בנויה על שותפות בין האם והאב החל בהתעברות, עובר בשלבי ההיריון והלידה והמשך בגידול הילד המשותף”(כן, כבר זוכרת הציטוט בעל-פה…).
מקוממת אותי כאשה הדו-פרצופיות שלנו הנשים, שמחד, זועקות לשיוויון מגדרי, ומאידך, אינן נוטלות אחריות מלאה על מעשינו והחלטותינו.
אין כל ספק בלבי שאותן נשים מונעות מהרצון והכמיהה לילד, אבל באותה נשימה גם מאינטרס אישי לכסף; שאם לא כן, היו נוטלות אחריות מלאה על מעשיהן, ועוזבות את הגבר לנפשו ככל שביקש להיעזב.
מקוממת אותי המחשבה ואף יותר הפחד, כאם לבן, שמחר זה עלול לקרות גם לו, ואין מי שיגונן עליו, אף לא אני, אמו.
למען ההגינות יאמר ויודגש, שלא כלל הנשים נוקטות בדרך זו; מכירה אני נשים רבות, ואף סייעתי לחלקן, שנטלו אחריות על החלטותיהן, מכירה נשים שמראש החליטו לפנות למסלולים עוקפים-תרומות זרע ועוד. אולם, לצערי, מכירה עשרות מקרים שהאינטרס האישי שלהן גבר על טובתם של הקטינים המעורבים הנולדים למציאות של ״אב בעל כורחו״, אב שאינו חפץ/מוכן/יכול בנסיבות חייו להפוך לאב.
שלא יובן לא נכונה, אין לי כל בעיה עם החלטתה של האשה להפוך לאם; נהפוך הוא. אולם, יש לי בעיה עם הדרך! הדרך מובילה לכך, שהחלטה אחת של אשה בהווה, גוזרת גזר דינם, הן של הקטין והן של הגבר, לגבי שארית חייהם. החלטה אחת מטילה חורבן והרס לא רק על 3 הצלעות ב׳משולש׳, אלא בנוסף על משפחותיהם וכלל הסובבים אותם.
והקשה מכל עבורי, כאם לילדים, שהם העיקר והאור בחיי, כי אנו נאלצים לדבר על הרס וחורבן, דווקא בנושא שבנסיבות רגילות מביא עמו-אך ורק- שמחה לעולם; ילדים…
אמנם, משרדי נחל הצלחות כבירות, לצד הגשת תביעה נזיקית תקדימית במדינת ישראל, ולמיטב ידיעתנו גם בחו״ל, כנגד האשה, גם בתביעות מזונות במסגרתן עלה בידינו להפחית את המזונות בהם מחויב הגבר במקרים אלה מתחת למקובל; ובמקרה זה התיק קרוב להסתיים בהסכם פשרה, תוך הכרה חלקית של האם בתוצאות מעשיה. אולם, אין זה הכלל, אלא בגדר החריגים.
אין ספיקא, כי תופעת ״אבות בעל כורחם/גנבת זרע״ מחייבת שינוי חברתי ותיקון חקיקתי מיידי, ולשם כך הירתמות שלנו למשימה. אין מנוס מלפעול להוקעת התופעה מהקרביים של חברתנו. אודה מאד לתגובותיכם בנושא, ואשמח אם תתוודעו לעומקו של הנושא באתר המשרד, באמצעות מאמרים, הרצאות בכנסים ועוד
ובערוץ היוטיוב של המשרד

הישג נוסף למשרדנו – הפחתת מזונות זמניים של קטינים מתחת למינימום לפי הדין
MIRITA-LAW.CO.IL
מירית ענתבי, עו”ד ומגשרת, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין וירושה, תיקי גנבת זרע/אבות בעל כורחם, תיקי נזיקין בתוך המשפחה, פשיטות רגל והסדרי נושים בשילוב דיני אישות, הקמה וליווי חברות בכל תחומי המשפט, עריכת עסקאות מקרקעין, הסכמים מסחריים ותקשורת ולשון הרע. בנוסף, הכותבת גיבשה והגישה תביעה תקדימית בארץ שעילתה גנבת זרע ומתמחה בתביעות נזקים והפחתת מזונות קטינים במקרים אלו. 

עוד מהבלוג של עו"ד מירית ענתבי

תצוגה מקדימה

'גברים אינם מתאבדים. גברים רק רוצחים' – טוענות המגדריסטיות!

אני אשה מצליחה ואני בעד שוויון! אז למה דפנה הקר והרדיקליות שונאות אותי? אני אמא. אני אשה. אני עורכת דין. אני בעלת 3 תארים אקדמאיים. אני מצליחה. וכן, אני מודה באשמה - אני אחראית לכך שמתלונן/נת שווא יועמדו לדין פלילי! אני אחראית...

תסמונת הניכור ההורי | המאבק על הקשר עם הילדים | כלים משפטיים לתקיפת התופעה

אקדמות מילין וודאי מוכר לרבים מכם הסיפור הבא: גירושין, הילדים מגיעים לאב (בדרך כלל שכיח לגבי המגדר הגברי) בחוסר רצון, מתלוננים, עושים פרצופים, הורסים במכוון חפצים, במקרים חמורים נוטלים מדירתו של האב בלא ידיעתו חפצים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה