הבלוג של עו"ד מירית ענתבי

מבט לעבר העתיד: בדרך לשוויון מגדרי

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי... +עוד

האני מאמין שלי - "ידע הוא כח" - פ. בייקון. בראש ובראשונה, אני אשה, אם לשני ילדים מקסימים, הבן בשנות ה-20 לחייו, והבת בגיל העשרה, כאשר הפער הגדול ביניהם נובע מלידתו של "ילד שלישי"-קריירה מצליחה. ברוח האני מאמין שלי אני בעלת שלושה תארים אקדמאיים ונטלתי חלק באינספור סימינריונים, בארץ ובחו"ל, בתחומי התמחותו של משרד עורכי הדין שאני עומדת בראשו. אני רואה עצמי כמשפטנית, ובהתאם מתבצעת העבודה במשרדי - תוך חשיבה מעמיקה, יצירתית ו"מחוץ לקופסא". כשני עשורי עבודה כשותפה במשרדים מובילים בארץ בצירוף צוות נדיר במקצועיותו, מאפשר למשרדי מתן מענה במגוון תחומי המשפט האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין, ירושה, נדל"ן, דיני חוזים, דיני חברות, פשיטות רגל והסדרי נושים, דיני תקשורת, דיני קניין רוחני, לשון הרע ופגיעה במוניטין. הייתי מעורבת בהגשת הצעות חוק והצעות לתיקוני חקיקה לכנסת, ושותפה לכתיבתם, התגבשותם וחקיקתם של חוקים ותיקוני חקיקה. רוח ההתנדבות המלווה אותי מעת הילדות ועד עתה, נטלתי חלק בהקמת מרכז השופט חיים כהן (שופט בית המשפט העליון ז"ל) ששם לו למטרה להעניק הגנה משפטית ("פרו-בונו") לפרטים ולקבוצות אשר זכויות יסוד שלהם מקופחות. בנוסף שימשתי כמרצה במקצועות דיני חוזים, תורת המשפט ועוד במוסדות אקדמאיים שונים, ופרסמתי מאמרים רבים בתחומי התמחותי לטובת הציבור הרחב. כיום, אני נוטלת חלק במתן הרצאות כמרצה אורחת בתחומי התמחותי, וכן כמנחה ומרצה בכנסים. שמתי לי למטרה לפעול למען השגת שינויים חברתיים, הן ברמה החקיקתית והן ברמת ההלכה הפסוקה - בבתי המשפט, במטרה להביא לתיקונן של תופעות חברתיות בעייתיות בחברתנו, כאשר בעלת חשיבות עליונה בעיני - העדרו של שוויון מגדרי, אולם למען ההוגנות והצדק בהקשר לשני המינים, ובראש ובעליון - לטובת הילדים!

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מאפריל 2015

סלונה - תמונה זקט שחור

מאז עלייתו לאקרנים של הסרט “גט”, אני עדה לשיח ציבורי רחב במיוחד בנושא ״סרבני גט״. שיח, שדרך כלל מקומו היה בינינו, עורכי הדין המופיעים גם בבתי הדין הרבניים, ובבתי משפט לענייני משפחה במקרים של תביעות נזיקין בעוולת “סרבנות גט”.

מטעמים אלו ואחרים, שלא זה המקום לדון בהם, פחות, אם בכלל, מעלים לשיח ציבורי את נושא ״סרבניות הגט״; תופעה קיימת, ומנתונים של השנים האחרונות אף עולה, כי מספר המקרים של “סרבניות הגט”, איננו רחוק ממספר המקרים של “סרבני הגט” (מנתונים אחרונים של הנהלת בתי הדין הרבניים: 125 – סרבני גט; 80 – סרבניות גט).

צא ולמד: התופעה קיימת אצל שני המינים, ועסקינן בתופעה חמורה במיוחד, שבבסיסה פגיעה בזכויות יסוד המעוגנות בחוקי יסוד במדינת ישראל – הזכות לאוטונומיה, הזכות לכבוד האדם וחירותו, הזכות למימוש עצמי ועוד.

אלא מאי, לאחרונה התוודעתי לתופעה מציקה ומטרידה של ״מסורבי גט״ מתחזים, כאשר הגבר עושה שימוש בכלי זה, כטקטיקה במסגרת המשא ומתן הרכושי.
אבהיר: נכנסה למשרדי אשה יפיפייה, עדינה מאד, בגיל השלישי לחייה, ואמרה בבושת פנים כי “הוכרזה” על-ידי בית המשפט כי הינה סרבנית גט, וכפועל יוצא חויבה בפיצויו של פרודה בסך מאות אלפי שקלים!. זאת, בעקבות תביעת נזיקין שהגיש פרודה (מזה עשורים!) בבית המשפט לענייני משפחה על הנזקים, שכביכול, נגרמו לו מעצם אי-מתן הגט על-ידה.

בפתח הדברים יודגש כי בית הדין הרבני, הערכאה המוסמכת, לא הכיר בה באופן חד-משמעי כסרבנית גט, אולם בית המשפט בחר להחליט במקומו, ועל דעת עצמו, וקבע כי הינה סרבנית גט.

יודגש: האשה היתה נכונה בכל רגע נתון, במהלך כל אותם עשורים ליתן הסכמתה לגט, אולם! בכפוף לזכות לגיטימית שלה, הן בדין האזרחי והן ע״פ ההלכה היהודית, כי תתבצע חלוקת רכוש על-פי הדין; חלוקה, לה סרב, כמובן, פרודה. אמרנו טקטיקה?

ובכן, הפרוד, שכאמור, הוכרז כ”מסורב גט” על-ידי בית המשפט, הוא שמנע את ביצועו של הגט במכוון; הפרוד, המשיך בחייו הרגילים – עם אשה אחרת, עסקיו וכיו”ב, ובמקביל המשיך לדרוש מה שאינו שייך לו בשיטת ״המצליח״. מנגד, האשה נותרה עם שני ילדים קטינים, ללא קורת גג ורכוש, תוך שנלחמת להביא אוכל לשולחנם, ובמקביל נאלצת להילחם בפרוד על מנת לקבל את מה ששייך לה על-פי הדין!!!

האבסורדום הזועק לשמים הוא שבית המשפט פסק, כי הפרוד הוא שסבל נזקים עקב אי-ביצועו של הגט בפועל, ולא להיפך.

על פסק הדין, כמובן, שהוגש על-ידינו ערעור. ״להפתעתנו״ הרבה, הפרוד, שטרם שבע, הגיש ערעור להגדלת סכום הפיצוי העצום גם כך אשר נפסק לטובתו. בבחינת, הצלחתי שנים לשטות בשיטה, מדוע שלא אמשיך. הערעורים טרם נדונו.

מקומם אותי, שבמקום שהפרוד יבוש על כי נטש משפחתו לטובת אשה אחרת והותיר ילדיו הקטינים על סף חרפת רעב וללא קורת גג, ובנוסף לכל אלו מנסה לגזול רכוש שאינו שייך לו, הרי שהוא מסתובב כטווס, ואילו היא, אותה אשה שנלחמה על חיי ילדיה, היא זו שמסתובבת בבושת פנים…היכן הצדק?!!!

ודוק: תביעות נזיקין בתוך המשפחה הפכו לכלי שכיח עם השנים. זהו כלי מבורך, ואני עושה בו שימוש מזה שנים רבות לטובת לקוחותיי במקרים המתאימים. אולם, נשאלת השאלה האם בתי המשפט עושים שימוש מושכל במבחני העוולות עליהם הם מתבססים, באופן מידתי, ראוי ונכון???…

בנושא תביעות נזיקין בתוך המשפחה, מצורף מאמר פרטי עטי

מירית ענתבי, עו”ד ומגשרת, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות דיני משפחה, גירושין וירושה, תיקי גנבת זרע/אבות בעל כורחם, תיקי נזיקין בתוך המשפחה, פשיטות רגל והסדרי נושים בשילוב דיני אישות, הקמה וליווי חברות בכל תחומי המשפט, עריכת עסקאות מקרקעין, הסכמים מסחריים ותקשורת ולשון הרע. בנוסף, הכותבת גיבשה והגישה תביעה תקדימית בארץ שעילתה גנבת זרע ומתמחה בתביעות נזקים והפחתת מזונות קטינים במקרים אלו.

 

עוד מהבלוג של עו"ד מירית ענתבי

Thumbnail

'גברים אינם מתאבדים. גברים רק רוצחים' – טוענות המגדריסטיות!

אני אשה מצליחה ואני בעד שוויון! אז למה דפנה הקר והרדיקליות שונאות אותי? אני אמא. אני אשה. אני עורכת דין. אני בעלת 3 תארים אקדמאיים. אני מצליחה. וכן, אני מודה באשמה - אני אחראית לכך שמתלונן/נת שווא יועמדו לדין פלילי! אני אחראית...

תסמונת הניכור ההורי | המאבק על הקשר עם הילדים | כלים משפטיים לתקיפת התופעה

אקדמות מילין וודאי מוכר לרבים מכם הסיפור הבא: גירושין, הילדים מגיעים לאב (בדרך כלל שכיח לגבי המגדר הגברי) בחוסר רצון, מתלוננים, עושים פרצופים, הורסים במכוון חפצים, במקרים חמורים נוטלים מדירתו של האב בלא ידיעתו חפצים...