הבלוג של מירי רוזמרין

mirir

חוקרת מגדר ומנסה ליישם.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מיולי 2013

אם או בלי אייל גולן, הפריים טיים אומר לנו דבר אחד- סקס הוא שוק והערך של נשים הוא תלוי היצע וביקוש גברים הם צרכנים. אם יש להם הרבה כסף. פרסום, כח מותר להם להשיג את מי שבא להם. ערכן של נשים יקבע לפי יוקרתו של מי שמעוניין בהן.

26/11/2013

אז בא לציון גואל והעולם שוב מסתובב במסלולו. כנגד אייל גולן לא יוגש כנראה כתב אישום וכפי שכבר מסתמן ערוץ 2 חושב שאין מניעה שישוב לתפקידו כשופט בפריים טיים. עבור הרוב המוחלט הסרת החשד בפלילים הוא תעודת כשרות לדפוסי הבילוי של אייל גולן הוא בסדר גמור.

למעשה גם לפני שהסתמן כי המשטרה תוותר על המשך חקירה, הכל היה בסדר מבחינת הדיון הציבורי. בתקשורת דובר ונכתב הרבה על הבעייתיות של הנערות, הן תוארו כפתייניות, טפשות  או פרוצות מינית, או לחילופין נערות שוליים מבתים הרוסים שכל התבטאות שלהן מעידה על האיוולת שלהן ומסכנותן.

השיח הציבורי והתקשורתי לא עסק  בדפוסי המיניות של הגברים המעורבים. המיניות הזו קבלה מעמד של עובדה בעיקר ביחס לכוכב עצמו. אם הוא יכול להשיג כל מי שיחפוץ, זה רק עניין טכני 16 או 17 או 15. התפיסה עליה לא היתה ביקורת היא, שהוא יכול כי הוא מפורסם וכשהוא יכול הוא גם יהנה מהיתרונות של מעמדו. וכך השאלה הפכה למקומית: ידע או לא, יכל לטעות כי הן נראו מבוגרות וכולי. כך שוב קודש דפוס מיניות גברי שבו ככל שגבר הוא בעמדה חזקה יותר כך יש לו נגישות ליותר נשים ויותר חירות לממש את הרצונות המינים שלו בכל דרך. גולן עצמו צוטט כשהוא אומר שהוא יכול להשיג ארבעים נשים, אם ירצה. טענה זו הובאה כנימוק לחוסר הצורך שלו לגייס לעצמו נערות ובטח להבטיח להן כסף. הנימוק מראה את אותה תפיסה כמותית של נשים לפיה הכמות מעידה על האפשרות של הכוכב לעשות ככל שהוא רוצה מבחירה בלי לעסוק בפלילים.

אייל גולן ביטא בתפיסה הזו משהו שהרבה מאד חושבים. למעשה גם בתוכנית “הרווק” שמטרתה היתה “לשדך את דודו” אהרון פעל בדיוק אותה תפיסה של מיניות גברית ונשית. הגבר המצליח בכח כוכבותו, הוא מושא נחשק שנשים רוצות “להיות האחת שלו” עוד לפני שהן מכירות אותו אישית והחליפו איתו מילה. הן מסתפקות בדימוי, במעמד הציבורי שלו בתהילה שנקשרת בו כדי שירצו אותו או יותר נכון, הן יעמידו את עצמן לבחירה כשהסכמתן ורצונן נתון מראש.

גם בX פקטור תפרו בדיחה על חשבונו של משה פרץ  ובשיתוף הפעולה הפסיבי שלו עם אותו הגיון בדיוק. מול נערה צעירה מאד שבאה למבחנים בלבוש מצומצם ועקבים גבוהים מאד,  ביקש פרץ לראות את האם של אותה נערה. האם הופיעה  ונראתה כמו גרסה מעט מבוגרת  של ביתה. הבדיחה של השופטים האחרים היתה כי אם יהיה פרץ המנטור (ויסלחו לי אם מנטור זה מתוכנית אחרת) של הנערה הוא יוכל אפילו לעשות ביקורי בית אצל האם ובתה. שוב אותה הנחה היתה מאחורי בדיחות הדעת בפריים טיים. הילדה עמדה שם כאובייקט מיני. הצלחתה, עוד לפני ששרה, לעורר עניין, בגלל המראה שלה,  הפכה לפנטזיה שבה הכוכב יגלה עניין לא מקצועי בנערה שעדיין איננה מגזע הכוכבים  ובאמה הדומה לה. ממש כמו סיפור סינדרלה על הנסיך והנערה הפשוטה.

באופן משעשע כמעט גם בר רפאלי, שהשיגה בזכות עצמה עמדת אלילה, מתארת את הגבר הנחשק בעיניה דרך יחסי כח שבו הוא יהיה החזק בבית פנימה וגם בחוץ והיא תוכל להסתכל מלמטה.  היא לא מאפיינת את הגבר האידאלי דרך תכונת אופי או איכות של יחסים בין בני אדם. למרות שהיא עצמו חזקה, ובעלת אפשרויות, מסתובבת בעולם וכמו שכינתה את האיש הנחשק “מותג”, כייצוג של אשה אולטימטיבית היא רוצה אחד שמה שמאפיין אותו הוא העליונות שלו עליה.

כל אלו אומרים דבר אחד. גם היום אשה מקבלת תוקף וחשיבות עצמית דרך הגבר שרוצה אותה. אנחנו חפצים בחנות רבת מחלקות. חלקן מחלקות מפוארות ויקרות וחלקינו כבר באגף מבצעי סוף עונה. מי שיש לו הון כלכלי וחברתי יכול לקנות ביוקר אישה בעלת ערך גבוהה או הרבה מאד נשים. ומי שיש לו פחות, יתכבד לאגף המבצעים.

באיזו מחלקה בדיוק נמצאות נערות בנות 15 ובאיזה גיל אפשר לעלות למדף אלו שאלות מעניינות אבל הן לא כל העניין. נערות בנות 15 הבינו שיש חנות והבינו שיש קונים. הן יודעות שלהיות עם אייל גולן  פירושו שעברת למחלקה של השוות כי גברים שיכולים לקנות הרבה, אפילו ארבעים, ואולי ארבע מאות, בחרו בה. וכן בכך שהיא איתו או לפחות עם אבא שלו, היא מקבלת הכרה על ערך השוק שלה על החשיבות שלה.

ובואו נזכור שלפחות אחת הנערות שהתראיינה דיברה על הקשר עם גולן במונחים של אהבה. והרי במודל האהבה הרומנטית הנשי, כפי שתארה כבר דה-בובאר, היא אמורה להיסחף אל מערבולת החיים המרגשת שלו, להתמזג אל חיים שיש להם נוכחות ומשמעות משל עצמם, להתמלא מהישגיו ולתת את כל כולה.

וזה לא תלוי בהורים של הנערות, כמו בדברים אחרים ההורים יכולים לנהל קרב מאסף להסביר ולחזק נערות ללכת נגד הזרם, הם יכולים לנסות לחזק את האגו של נערות על כך שהן חכמות ומוכשרות אמיצות ונהדרות. אבל כמה אימהות יצליחו לתת לבנות שלהן תפיסה לגמרי אחרת של המיניות שלהן? עבור נשים רבות ערך השוק הוא הערך העצמי או מרכיב חשוב ממנו. הדרישה מילדות ונערות להציב לעצמן מדדים אחרים היא דרישה כבדה מידי.

אז סקס עם בן ארבעים או שישים שלא רואה אותך ממטר, לא מעניין אותו בת כמה את ואיך קוראים לך,  זה לא הכי כיף. ויכול להיות שזו תהיה מהחוויות החמוצות האלה שיעצבו את המיניות שלהן ואת ההיסטוריה הנשית שלהן. ואולי אם זה היה רוקר בין 26, או סתם ילד מקובל מכיתה י”ב זה לא היה הרבה יותר נעים. השוק שבו נשים מנסות לבנות לעצמן ערך כחפץ והמיניות הגברית היא הצרכן המרוצה, פועל בפריים טיים ובתודעה של רבים מאד. עד שלא נצליח לחשוב אחרת על מיניות זה ישאר עניין של היצע וביקוש.

עוד מהבלוג של מירי רוזמרין

תצוגה מקדימה

בחורות לא עושים

עוד פעם זה קורה. בחורים רגילים. מבית רגיל עושים דבר רגיל. ואופס. פתאום הם עצורים וקוראים לזה אונס. אבל רגע היא בכלל נראית יותר גדולה מגילה ממש כמו הנערות שהטעו את אייל גולן וחבורתו. בכלל בנות היום נראות לא בגילן. והרי זה לא...

לחיות בגוף הזה

רגע לפני שהבת שלי הופכת למתבגרת, רגע לפני שהיא הולכת לבד ברחוב או משוטטת בפייס והופכת לטרף קל, אני מסתכלת על נערות ומנסה להבין את הכפילות המתעתעת שלהן. מצד אחד הן עצמאיות, בוטות, עם ביטחון עצמי מופגן. הן מפגינות את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

בבית תמיד יש מקום

עשרת אלפים אנשים עוברים ליד הבית שלי וצועקים freedom עד שלשום הם היו מפוזרים בשבילי. אחד מנקה את המדרכה, אחד יוצא ממטבח המסעדה לזרוק את הזבל. ופתאום הם רבים. הולכים בשקט ובסדר בלי הבעת זעם בלי דחיפות. הולכים ברחבי העיר...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה