הבלוג של מירי רוזמרין

mirir

חוקרת מגדר ומנסה ליישם.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מיולי 2013

הגיע הזמן להפסיק לחגוג את קיומה של המשפחה המסורתית ולהתחיל לחגוג את הזכות של כל אדם לבנות לו/ה משפחה שיש בה שוויון אהבה וכבוד, ולא משנה איך המשפחה הזו בנויה.

29/01/2014

הגעתי לבית הספר וראיתי את הציור הזהמה לא בסדר בציור הזה? שהיום כבר אין משפחה אחת. יש הרבה מאד משפחות. יש הורים יחידניים והורים סיבוב שני. יש בני זוג של ההורים שלוקחים חלק בטיפול אבל הם לא הורים ביולוגים או משמורניים. יש אחים וחצי אחים וכאלה שביולוגית הם לא אחים אבל הם בעצם אחים. יש שתי אמהות ושני אבות ואמא ואבא וחבר של אבא שהוא גם קצת אבא. וילדים מאומצים וילדים של פונדקאות וילדים של הפריה מלאכותית שיש להם סימן שאלה קטן בלב על האדם הנוסף הלכאורה לא חשוב שהיה מעורב בהבאה שלהם לעולם. כל אלו הם המשפחות של היום ולכולם מגיע לחגוג את המשפחה שלהם.

חוץ מזה לפני  שחוגגים את המשפחה המסורתית צריכים זכור שמשפחה מסורתית היא בעצם יחידת ייצור חברתית. ככל שנרחיק בהיסטוריה נראה שהמשפחה היתה תמיד מבנה המושתת על סמכות הבעל והאב. הסמכות הזו עוגנה בתפיסה שיש חוסר שוויון טבעי בין נשים וגברים כשהתכונות הגבריות מסמיכות את הגבר להיות ראש המשפחה. האישה נתפסה  כרכוש הגבר שכמו חיות המשק יש לה תפקיד ועבודה שהיא אמורה לעשות.  השליטה של הבעל היא על הפריון שלהן. ורק לבעל מותר להפרות את אשתו.

טוב זה היה פעם… אבל גם היום משפחה היא צורה של התארגנות חברתית שמארגנת שני משאבים: פריון ועבודה. כמובן שבעלים אינם מחוייבים באותו אופן לנאמנות מינית לנשותיהם. לכן בגידות אינן נחשבות חטא בל יעבור במשפחה מסורתית כמו גם צרכנות של זנות ואפילו ילדים מחוץ לנישואין אינם משהו שמשחה מתפרקת ממנו, במקרה שהבעל הוא האב לילד שמחוץ למשפחה.

המשפחה המסורתית היא גם שליטה על משאבי העבודה של האישה. העבודה הביתית שאיננה מתוגמלת, איננה מזכה בזכויות סוציאליות, פנסיה או כל זכות כלכלית אחרת. איננה מוכרת כהתמחות או מקצוע, איננה מוכרת כניסיון קודם בשוק העבודה.  העבודה הלא מוכרת הזו מאפשרת לבעל לעבוד מחוץ לבית לצבור עוצמה, כסף וסטטוס. לכן, משפחה מסורתית היא עסקה כלכלית גרועה לנשים. הנורמות על חלוקת העבודה בבית לא משתנות מחקרים מראים שעל כל 4 שעות עבודה בבית יעשה הבעל בממוצע שעה אחת. מדובר על היקף עבודה שקרוב למשרה מלאה בבית עם ילדים.

בגלל הסטיגמה שנשים נשואות הם מפרנסות משניות לכן הן ירוויחו פחות, יקודמו פחות ויעודדו אותן שלא להשקיע בקריירה.  כתוצאה מכך אם יתפרקו הנישואין יש סיכוי גדול שנשים תפגענה במעמדן הכלכלי לעומת זאת מעמדם הכלכלי של רב הגברים דווקא ישתפר כתוצאה מגירושין. אמהות יחשבו עובדות לא אטרקטיביות בשוק העבודה וישלמו מחיר נפשי על המתח שבין מחוייבות משפחתית לעבודה. מי שהעיזה לקחת הפסקה בקריירה לכמה שנים בגלל הילדים תתקשה מאד לחזור לשוק העבודה. משפחה זה יופי אבל לא שווה כלום בשוק העבודה.

אין ספק שלקראת יום המשפחה היקר שבו נציב עוד תמונה משפחתית במסגרת מצופת נצנצים על שולחן הסלון, המבט הקר הזה על המשפחה נשמע אכזר אפילו מקומם. מאותו מקום שזוגות צעירים ומאוהבים מתקוממים לרעיון לעשות הסכם קדם נישואין המסדיר מחלוקות עתידיות בדבר חלוקת רכוש והסדרי ראיית ילדים במקרה ש “חס וחלילה…” . הרעיון של אהבה רומנטית אמור לכסות את כל המציאות המכוערת של משפחה כמוסד חברתי. אבל הרעיון שמשפחה נולדת מאהבה ולא מהסדרים כלכלים הוא רעיון חדש מבחינה היסטורית. וגם אם המשפחה התחילה מהאהבה, המשפחה כמוסד חברתי היא מבנה עם הרבה אי-צדק ויחסי כח.

לכן הגיע הזמן שננפסיק לחשוב בעיניים לחות על משפחות מסורתיות ונראה בכל המשפחות החדשות ניסיונות של אנשים לחיות יחד ולגדל ילדים בצורות שוויוניות וגמישות יותר.  כדאי שהמשפחה תהיה מקום לחגוג את השונות של כל אחד ואת הידיעה שלכל אחד לא משנה באיזה צורה בחר לחיות יש מישהו שתמיד יאהב אותו.

יום משפחה שמח.

עוד מהבלוג של מירי רוזמרין

תצוגה מקדימה

בחורות לא עושים

עוד פעם זה קורה. בחורים רגילים. מבית רגיל עושים דבר רגיל. ואופס. פתאום הם עצורים וקוראים לזה אונס. אבל רגע היא בכלל נראית יותר גדולה מגילה ממש כמו הנערות שהטעו את אייל גולן וחבורתו. בכלל בנות היום נראות לא בגילן. והרי זה לא...

לחיות בגוף הזה

רגע לפני שהבת שלי הופכת למתבגרת, רגע לפני שהיא הולכת לבד ברחוב או משוטטת בפייס והופכת לטרף קל, אני מסתכלת על נערות ומנסה להבין את הכפילות המתעתעת שלהן. מצד אחד הן עצמאיות, בוטות, עם ביטחון עצמי מופגן. הן מפגינות את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

בבית תמיד יש מקום

עשרת אלפים אנשים עוברים ליד הבית שלי וצועקים freedom עד שלשום הם היו מפוזרים בשבילי. אחד מנקה את המדרכה, אחד יוצא ממטבח המסעדה לזרוק את הזבל. ופתאום הם רבים. הולכים בשקט ובסדר בלי הבעת זעם בלי דחיפות. הולכים ברחבי העיר...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה