הבלוג של מירי רוזמרין

mirir

חוקרת מגדר ומנסה ליישם.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מיולי 2013

עשרת אלפים אנשים צועדים ליד ביתי וצועקים freedom. כאמא אני לא רוצה שילדי יוכלו להתעלם מהמצוקה של אנשים שחיים לידם. אני רוצה שילמדו לראות צלם אנוש בכולם. כך ידעו גם לשמור על אנושיותם. בית שאין בו מקום לזר ולאורח הוא צר וקר.

07/01/2014

עשרת אלפים אנשים עוברים ליד הבית שלי וצועקים freedom עד שלשום הם היו מפוזרים בשבילי. אחד מנקה את המדרכה, אחד יוצא ממטבח המסעדה לזרוק את הזבל. ופתאום הם רבים. הולכים בשקט ובסדר בלי הבעת זעם בלי דחיפות. הולכים ברחבי העיר בזעקה אחת לחופש.

הועלו הרבה נימוקים למה לשמוע את זעקתם. כי זה זול יותר לתת להם לעבוד בעבודות הקשות שהם מאיישים מאשר לכלוא ולגרש. ציבור שנרדף ושאין לו את האפשרות לעבוד למחייתו יעשה דברים אחרים כדי לשרוד. ישראל חתומה על אמנות שמחייבות אותה לבדוק כל מקרה ולתת מקלט למי שמוגדרים פליטים.

אבל יש נימוק עקרוני עמוק ופשוט יותר. צריך לתת לפליטים/מהגרים מאפריקה לחיות כמו בני אדם כי הם בני אדם. וחברה שלא מתייחסת לחלק מהיושבים בתוכה כבני אדם נמצאת במדרון חלקלק. בני האדם האלה נמצאים כאן. הם צריכים גג לראשם ובגד ללבוש ואוכל. הם צריכים לדעת שמותר להם ללכת ברחוב בלי פחד ומותר להם לשאוף לבנות להם חיים של נחת. ואולי ירצו לחיות כאן תמיד ואולי חלקם ירצו לחזור לארצם כשירווח שם.

התמונה מתוך דף הפייסבוק "צעדת החופש"

אין לי פחד מאנשים שבאו ממקום אחר. גם הסבים שלי באו מכל מיני מקומות. והם הפחידו אנשים אחרים שבאו ממקומות אחרים. אני לא פוחדת מכך שהם מוסלמים. יש מספיק יהודים שחיי אינם שווים הרבה בעינהם ויעשו בי שפטים אם יוכלו. יש לי כמה חברים מוסלמים שרוצים בטובתי. מהגרים ככלל הם קבוצה חרוצה ועם רצון גדול להשתלב. אם נפתח להם את הדלת, ניתן להם אשרות ארוכות תווך שיאפשרו להם מרחב נשימה, ניתן להם את הרשות לעבוד, רובם המכריע יהיו תרומה חשובה למרקם החיים כאן.

אם נמשיך לכלוא ולרדוף ולבזות את הקבוצה הזו נעשה עוד צעד גדול להפוך חברה שאין בה חמלה ואין בה רחמים. אנשים שמתרגלים לחיות ליד כאב ורדיפה וליבם נהיה גס, לא יתרגשו יותר מעוני אלימות ואטימות שלטונית. כשהדור שלי יהפוך לזקנים חסרי פנסיה במחסור ובקור לא נוכל לקוות למצוא סולידריות חברתית או מדיניות של אחריות חברתית. בחברה שאין בה חמלה, בצע כסף ותאוות כח יכולים לשלוט בשקט כי להם יש את הכח להמציא מציאות חלופית: תוכניות סרק בטלויזיה, יחצנות ריקה על מדינה נהדרת, סכסוכים דמיוניים שישאירו כל אחד בביתו מפוחד ושונא.

אני תומכת במאבק של הפליטים כאמא. ברור לי שאם ילדי היו בסכנה הייתי עושה כל דבר כדי להגן עליהם ולהביא אותם למקום מבטחים, ולכן לא מעניינת אותי ההבחנה מסתננים/פליטים. סבתא שלי הסתננה הנה וזה מה שהציל את חייה. אמא שלה שלחה אותה להסתנן הנה. אני יכולה להבין את המצוקה של מי שמוכנה לעבוד מבוקר עד לילה כדי שלילד שלה יהיה מה שצריך.

כאמא אני רוצה שילדי לא יוכלו להתעלם מהמצוקה של האנשים שצועדים ברחוב. אני לא רוצה שיאבדו את היכולת לראות צלם אנוש בכל אדם, כי זה יהפוך אותם לאנושיים פחות. אני רוצה שיבינו שבית זה לא נדל”ן או סידור של רהיטים. בית זו תחושה של ביטחון ושייכות. בית זה מקום שתמיד יש בו מקום. גם לאורחים. לא במקרה את אנשי סדום בחנו מלאכי אלוהים דווקא כשהתחפשו לאורחים שונים ומשונים. ואנשי סדום לא מצאו מקום בתוכם.

עוד מהבלוג של מירי רוזמרין

תצוגה מקדימה

בחורות לא עושים

עוד פעם זה קורה. בחורים רגילים. מבית רגיל עושים דבר רגיל. ואופס. פתאום הם עצורים וקוראים לזה אונס. אבל רגע היא בכלל נראית יותר גדולה מגילה ממש כמו הנערות שהטעו את אייל גולן וחבורתו. בכלל בנות היום נראות לא בגילן. והרי זה לא...

לחיות בגוף הזה

רגע לפני שהבת שלי הופכת למתבגרת, רגע לפני שהיא הולכת לבד ברחוב או משוטטת בפייס והופכת לטרף קל, אני מסתכלת על נערות ומנסה להבין את הכפילות המתעתעת שלהן. מצד אחד הן עצמאיות, בוטות, עם ביטחון עצמי מופגן. הן מפגינות את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

יום המשפחה

הגעתי לבית הספר וראיתי את הציור הזה מה לא בסדר בציור הזה? שהיום כבר אין משפחה אחת. יש הרבה מאד משפחות. יש הורים יחידניים והורים סיבוב שני. יש בני זוג של ההורים...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה