הבלוג של מירי רוזמרין

mirir

חוקרת מגדר ומנסה ליישם.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מיולי 2013

עוד פעם זה קורה. בחורים רגילים. מבית רגיל עושים דבר רגיל. ואופס. פתאום הם עצורים וקוראים לזה אונס. איך זה שילד בין 14 לא יודע להבדיל בין אונס לבין סקס.

23/12/2013

עוד פעם זה קורה. בחורים רגילים. מבית רגיל עושים דבר רגיל. ואופס. פתאום הם עצורים וקוראים לזה אונס. אבל רגע היא בכלל נראית יותר גדולה מגילה ממש כמו הנערות שהטעו את אייל גולן וחבורתו. בכלל בנות היום נראות לא בגילן. והרי זה לא שבמסגרת הסקס החוזר בבית הספר ומחוצה לו יצא לברר באיזה כיתה היא. מה זה משנה? היא נותנת. ואם היא לא בת 12,  אלא אולי 14 לפחות ואולי 16  אז הכל בסדר. סקס עם כמה בחורים במכה זה  סביר ואפילו משאת הנפש של בחורה בת 16. אז זה רק עניין טכני. עניין של מראית עין. התבלבלו. קורה. בכל זאת ילדים.

פעם אחר פעם אנו רואים כמה דפוסי המיניות המקובלים קרובים לאלימות מינית. פעם אחר פעם השיח הציבורי מטפל בסימפטום בצורה השטחית ביותר, אבל מגבה ומעצים את הבעיה עצמה.

הבעיה היא שהאופן שבו אנחנו מחנכים בנים ובנות הופך את האונס לתוצר לוואי נפוץ למיניות מקובלת. אם לא אמרנו כלום על הנורמות המיניות של אייל גולן ופמלייתו ולא אמרנו כלום להגנה העצמית שלו שהוא יכול להשיג גם ארבעים בחורות, מה נגיד לנערים האלה? למה לאבא של אייל גולן מותר? ואם גברים לוקחים את בניהם לזונה בתור צ’ופר התבגרות למה שהבן יבין שהפרטנרית המינית שלו היא בן אדם שצריך לשים לב אם היא רוצה ומרוצה?  לפי נתוני המשטרה יש בישראל בערך מליון מפגשים עם זונות בחודש. מליון זה לא שוליים. זה לא גברים שונים ומשונים. מליון זה אומר שהרבה מאד גברים הולכים לזונות על בסיס קבוע. וזנות, תרשו לי להזכיר, זה עוד דרך לא לראות בן אדם מולך בסקס. זה להשיג בכסף את האפשרות לא לחשוב על הבן אדם. כחברה אנחנו מציגים שוב ושוב נשים כחפץ כקישוט וכפרס. אנחנו מלמדים בנות שהערך שלהן נקבע לפי הגבר שרוצה אותן. אנחנו מלמדים בנים שלהיות גבר זה להיות כובש. לקחת את מה שאתה רוצה בלי להסס. כמה זה רחוק מאונס?

זה תרבות אונס

השינוי החברתי צריך להיות עמוק. כזה שיפורר את תרבות האונס שאנו חיים בה. תרבות האונס היא הדרך שבה התרבות הופכת את האונס לחלק ממיניות כמעשה סקסי וסביר. אנחנו צריכים לחשוב מחדש על האופן בו מציגים מיניות בתקשורת בפרסומות ובמרחב הציבורי. אנחנו כצרכני תקשורת צריכים לא להסכים לייצוגים שהופכים את הילדות לממתק ואת הבנים לטורפים. אנו צריכים להתעקש כצרכנים שיציגו נערות ונשים כבני אדם עם אופי, רצון ולא רק גוף שצריך לזכות שנועד לספק.

בתי הספר צריכים להיות אמיצים ולהתמודד עם הנושא של חינוך מיני לא רק כחינוך למין מוגן ומודעות למחלות והריונות אלא גם השאלות הקשות של הסכמה, הצורות השונות של אונס, והדיאלוג האנושי שחייב להתקיים כדי שמין יחשב למבוסס על הסכמה. חשוב שבית הספר ייתן מקום לסדנאות למודעות והעצמה מגדרית שיתנו מרחב פתוח לדבר עם נערות ונערים על הלחץ החברתי להיות “כוסית” ו”זיין” והנזק שיש בתביעות הללו.

ומה ההורים יכולים לעשות? רב ההורים ויתרו על האפשרות לחנך את הילדים בעניין של מיניות והשאירו את התפקיד לפורנו. החשיפה של ילדים צעירים לחומרים האלה יוצרת בהם דימוי מעוות של מהי מיניות ואיזה דיאלוג אנושי צריך להיות חלק מסקס בין בני אדם אמיתיים. הפורנו מציב רף לא ראלי של מה הם מעשים מינים סבירים. בפורנו עניין ההסכמה מעוות.  נשים יהנו בכל מצב ומכל עניין בלי שום צורך בדיאלוג בין המשתתפים. בז’אנרים שלמים הסבל ואי ההסכמה הם למעשה הפור-פליי שמוביל להנאה גדולה.

אם זה בית הספר של המיניות של ילדים אין פלא שצומחים ילדים שיש להם חסר יכולת בסיסית להבין שבחורות לא עושים, אלא עושים סקס עם בחורה.

אסור לאמהות ולאבות להתנער מאחריות. אסור לי כאמא להעלים עין או להינות בסתר ליבי מכך שהבן שלי “מחליף בחורות כמו גרביים”. אני צריכה להיות זו שמבהירה שפגיעה בבנות היא גם פגיעה בי,  באחיותיו. שהציפייה שלי ממנו כבן אדם שיהיה אדם מתחשב ואנושי. אני יכולה לספר לו איך זה להיות מהצד השני. אולי כשזה יבוא ממני יהיה לו יותר קשה להתעלם.

התפקיד שלנו כהורים הוא לספר לילדים שיש מיניות אחרת. שמבוססת על הנאה הדדית ושכשנמצאים בסקס כבני אדם, עם כל הנשמה, הסקס טוב יותר. עלינו למתוח את הקו בין סקס ואלימות. וכמו שהילד למד את ההבדל בין דיבור מכבד לקללות ובין מגע מכבד לאלימות כך גם יוכל ללמוד את ההבדל בין מיניות מכבדת אדם למיניות שהיא שליטה ואלימות.

חשוב שנעביר מסר מאד ברור לבנים שלנו: להיות גבר זה לא להיות גס ואלים. סקס זה מפגש עם בן אדם לצורך הנאה משותפת. אם לא גרמת הנאה אם לא אפשרת לאדם שמולך להיות אדם, נכשלת. אם לא ראית את האדם שבאשה מולך, לעולם לא תדע אם רצתה אותך או אם יש בך משהו שראוי לרצות.

עוד מהבלוג של מירי רוזמרין

לחיות בגוף הזה

רגע לפני שהבת שלי הופכת למתבגרת, רגע לפני שהיא הולכת לבד ברחוב או משוטטת בפייס והופכת לטרף קל, אני מסתכלת על נערות ומנסה להבין את הכפילות המתעתעת שלהן. מצד אחד הן עצמאיות, בוטות, עם ביטחון עצמי מופגן. הן מפגינות את...