הבלוג של miriamgvaram

miriamgvaram

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מינואר 2013

Nigger (בעברית “כושי”), זהו ביטוי ששימש כאחד הדרכים לעשיית דה-הומניזציה לאוכלוסייה האפרו-אמריקאית בארה”ב, בתקופת העבדות ובתקופה שלאחר מלחמת האזרחים האמריקאית עד למהפכות של שנות ה60.

היום השימוש במילה הזו נחשב למגונה ולא תרבותי, לרוב כשרוצים להשתמש בו משתמשים במינוח המכובס `the N word`

לא קשה לנחש שבמדינה כמו ארה”ב,  בה ההפרדה הגזעית עדיין קיימת בצורות רבות והצורה היותר בוטה שלה אינה כ”כ רחוקה בהיסטוריה, מדינה בה ישנם רבים שהם צאצאיהם של אנשים שנחטפו באפריקה לצרכי עבדות, משתמשת המילה הזו כחבית חומר נפץ כמעט בכל מקום בו היא נאמרת.

יחד עם זאת, כל מי שמחובר לתרבות הפופ האמריקאית יכול להבחין בשימוש התדיר במילה הזו, במיוחד מפי אמנים אפרו-אמריקאים.

בשנים האחרונות מתרחש דיון בארה”ב על הלגיטימיות של השימוש של צעירים אפרו-אמריקאים במילה הזו בינם ולבין עצמם ובכלל. מצד אחד יש הטוענים שהמילה זו נטועה כה חזק בשורשיה המכוערים של ההיסטוריה האמריקאית שאסור להשתמש בה בשום צורה, עצם קיומה של המילה עצמה הוא פוגעני ומשריש דרך חשיבה גזעית שיש להוקיע ולגנות מכל וכל.

מנגד, יש הטוענים שניכוסה של המילה הזו ע”י הקהילה האפרו-אמריקאית נוטל ממנה את כוחה ואפילו מעצים את הקהילה עצמה.

עם זאת, כמעט ואין וויכוח לגבי השאלה האם לאנשים “לבנים” (Caucasian) מותר להשתמש במילה הזו או לא. כשתשובה הגורפת היא “לא” גם אם היא נאמרת בהקשר שהוא לאו דווקא גזעני או פוגעני.

יש שטוענים שמדובר כאן במוסר כפול אם אסור להשתמש במילה הזו כיוון שהיא כה מתועבת, אזי שעל האיסור להיות גורף, ואם מותר להשתמש במילה הזו אזי שההיתר צריך להיות גורף.

שרמוטה (מערבית; זונה) היא מילת גנאי שבאה להפקיע מנשים את המיניות שלהן ולהפוך אותה לדבר בזוי יש לגנותו.

גם במקרה זה ניתן לראות בשימוש בה כאקט של דה-הומניזציה, שרמוטה, היא אינה שוות זכויות אלא אובייקט מיני שלא ראוי ליחס אנושי של כבוד.

צעדת השרמוטות נוסדה בינואר 2011 בקנדה לאחר שקצין משטרה קנדי צוטט בעת הרצאה אומר “נשים צריכות להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות כדי שלא יהפכו לקרבנות של אלימות מינית”

המחאה שקמה לאחר האמירה המקוממת הזו היתה מחאה ספונטנית בעקבותיה יצאו נשים רבות למחות כנגד האשמת הקורבן הזו, במה שכונה SlutWalk(צעדת השרמוטות), צעדה של נשים בלבוש יומיומי או בלבוש פרובוקטיבי יותר, שנועדה להעביר את המסר שלנשים מותר ללבוש כל אשר יחפצו בעוד לגברים אסור לאנוס.

ושוב אנחנו יכולים לראות תהליך ניכוס מחדש של מילת גנאי שבאה להקטין את הצד המקבל שלה אל מילה שבאה להעצים את מיניות האישה והפיכתה לשוות ערך למיניות הגברית.

בנקודה זו אני מעוניינת להעלות את השאלות שנשאלות בדיון בארה”ב:

האם ראוי להשתמש במילה שמפשיטה מנשים את האנושיות שלהם?

האם רק לנשים מותר להשתמש במילה זו? ואם כן, לא מדובר במוסר כפול?

אני באופן אישי ניגשת לשאלות האלו בצורה מאוד אמביוולנטית, מצד אחד אין בי ספק שראוי לצאת ולמחות כנגד צורת חשיבה בה לנשים “מגיע” לעבור אלימות מינית כיוון שהן התלבשות בצורה מסוימת או התנהגו בצורה מסוימת או דיברו בצורה מסוימת, כי אם הן כך אז הם אובייקט מיני והן מותרות לכל אדם.

מצד שני, אני רואה טעם לפגם בשימוש דווקא במילה הזו, אני לא רואה בה ניכוס מחדש שמעצים את היותי אישה.

להפך, זה מקטין אותי, זה אומר “אני שרמוטה, רק כך אנשים מוכנים להקשיב לי ולכן דווקא את זה אני בוחרת להחצין” כשבעיני, כל הרעיון של המצעד הזה הוא להראות שגם לנשים שפעילות בצורה מינית, או בוחרות להתלבש בצורה מסוימת, יש מה להשמיע והן ראויות לכבוד, שרמוטות או לא שרמוטות.

כמו כן, גם כאן אני רואה אלמנט גדול של מוסר כפול, אני לא רוצה שיפנו אלי את הביטוי הזה בשום מסגרת, זה ביטוי משפיל שאין לו מקום בתוך תרבות שוויונית, ואם כך אז מאיפה מגיעה הזכות שלי לצעוד עם שלט שמצהיר “אני שרמוטה ואני גאה בזה”

תסלחו לי מאוד, אבל “אני לא שרמוטה, אני אישה מינית ואני מאוד גאה בזה”.

צעדת השרמוטות - או שמה הישראלי: צעדה נגדת תרבות האונס והאשמת הקרבן.

עוד מהבלוג של miriamgvaram

אשטנגה יוגה – אורח חיים בריא בקלות ובהנאה

אורך החיים המודרני גורם לנו למצוא את עצמנו לא אחת, ישובים בערב מול  הטלוויזיה,לאחר עוד יום עבודה עמוס, כשאנחנו עייפים מלאי טרדות וחסרי מנוחה. בנוסף אנחנו עלולים לסבול למשך כל היום מכאבי ראש, כאבי בטן וגב, דיכאון...

תגובות

פורסם לפני 7 years

חוויות בפארק הלאומי של אתיופיה

בוקר יום שישי. איבדתי את השעון שלי, ביקשתי מאירימיס המדריך לעצור לקנות לי שעון, אבל הוא לא מצא מקום ולכן הביא לי את שלו, מביך, אבל בכל זאת, אנחנו עומדות להכנס לטרק וחייבות שעון ולכן השאלתי ממנו את השעון לטרק בלבד. כשהגענו...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה