הבלוג של חוג - אתר החוגים

חוגים ופנאי- כל מה שרציתם לד

עדכונים:

פוסטים: 55

החל מדצמבר 2011

לרובנו, בעיקר לאלו שאין להם תינוקות קטנים בבית, מתקשרת המילה עיסוי עם שחרור לחצים, הרפיית שרירים תפוסים או חלק משגרת הבילוי בנופש המשפחתי באילת, ברודוס או בבורגס. עיסוי תינוקות הוא עיסוי מסוג אחר לחלוטין. במקרה הזה לא מדובר על עיסוי לצורך רפואי או שיקומי כלשהו אלא רק על מגע לצורך מגע, על יצירת תחושת זהות וקרבה בין התינוק, שרק התחיל את חייו ואת היכרותו עם העולם האמיתי, הגדול והמפחיד, לבין הוריו השומרים עליו והדואגים לו. דרך אותו עיסוי תינוקות מקבל, בעצם, התינוק, את התחושה שיש מי שמגונן עליו ושומר עליו וכך הוא נינוח יותר, מאושר יותר ומקבל באהבה ובהבנה מגע, קולות ותחושות. החשיבות שבהקפדה על עיסוי תינוקות גבוהה ומשמעותית מאין כמותה. מחקרים מדעיים ואקדמיים, אך לא רק הם, כבר הוכיחו כי תינוקות שזכו למגע קבוע ותכוף מהוריהם גדלו להיות ילדים מאושרים יותר ונוחים יותר מאשר אלו שלא זכו לכך מינקותם.

המגע הוא החוש המקשר בין העולם ה”ישן” של התינוק הרך לבין עולמו החדש והלא מוכר, הוא מתחיל לקשר בין המגע לבין הקולות המלווים אותו, וכך מתחיל הקשר בין הילד להוריו, כמו גם הקשר שבין ההורים לילד. זמן העיסוי הוא הזמן הטוב ביותר להורה ליצור את הקשר הוויזואלי, להכיר לעומק את התינוק ואת פניו, תווי גופו והריח שלו, כי, באותה המידה שהתינוק צריך לגעת, להרגיש ולחוש במי שנמצא סביבו, כך עיסוי תינוקות מאפשר להורים לחוות את אותן החוויות כלפי התינוק החדש ולחזק את תחושת המחויבות שלהם כלפיו.

אסור לטעות ולחשוב כי מאחר ומדובר בתינוק חסר אונים וחסר יכולת להתבטא, ניתן לגעת בו מתי שרק נרצה. גם לפני עיסוי תינוקות חשוב לשאול את התינוק האם הוא מעוניין בכך. ברור כי בגיל של כמה ימים או שבועות לא נקבל תשובה מנומקת וברורה, אך מהתנהגות התינוק ומההקשבה אליו ואל תנועותיו, אפשר יהיה לדעת מתי נכון לגעת ומתי פחות. הורה קשוב הוא לא פחות חשוב מהורה נוגע, מחבק ואוהב.

חשוב לבצע עיסוי תינוקות ללא הפרעות חיצוניות וללא רעשי רקע שעלולים להסיט את תשומת הלב שלכם מהתינוק או של התינוק מכם. זהו זמן שהוא רק שלכם ורצוי לנצל אותו עד תום ובשלמות. גם כאשר ישנם ילדים אחרים, גדולים יותר, בבית, אפשר לשלב מגע ונגיעות עם מתן תשומת הלב הראויה גם להם, תוך כדי סיפור, משחק או הכנה לשינה.

מתן עיסוי תינוקות הוא ריטואל שצריך להיות קבוע וחלק משגרת היום, בדיוק כמו צחצוח שיניים וריטואל הלילה, ברגע שהתינוק יתרגל לשאלה, לקול ולמגע, הדבר יעזור לו להבין סדר יום ובאיזה שלב של היום הוא נמצא, וזהו דבר חשוב ואלמנטארי בהתפתחות קוגניטיבית תקינה.

מגע ותקשורת הם שני הפרמטרים החשובים של עיסוי תינוקות ודרכם אפשר להפיק מהקטנים חוויות גדולות.

עוד מהבלוג של חוג - אתר החוגים

מוסיקה לגיל הרך - להתפתחות קוגניטיבית ומוטורית

מוסיקה לגיל הרך- חשיבות ההשמעה מוסיקה מפתחת את חוש השמיעה, משמחת, מרגיעה ויוצרת אווירה נעימה. מחקרים הוכיחו, כי השמעת מוסיקה לגיל הרך מעודדת את...

תגובות

פורסם לפני 8 years

הצגות לילדים בחגים

אין הורה, סבא, סבתא, דוד ודודה שלא מחפשים אטרקציות מהנות לילדים שלהם או המתארחים אצלהם בתקופות החגים הארוכות. ואכן, כמעט בכל חג מוציאים הצגה חדשה לשעשוע הילדים,...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

לימוד ריקוד לשחרור מתחים

ריקוד הוא דרכו של האדם להשתחרר ולפרוק יצרים החבויים בו. כל איש מקצוע העוסק בפסיכולוגיה או באחד המקצועות הפסיכו-תרפים יעיד על כך שהריקוד הוא דרכם של בני האדם לשחרר מתחים ולחצים...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה