הבלוג של Mira Rozenfeld - מעבר לתוכן

mira78

אמא ורעייה, אוהבת לקרוא, וכמה שיותר. הז'אנר האהוב עליי הוא מתח אבל קוראת כמעט כל מה שבא ליד (למעט אולי פנטזיה).

עדכונים:

פוסטים: 216

החל מספטמבר 2016

הספרים שהאירו לי את השנה

כמי שקוראת המון ספרי מתח, בחרתי השנה בארבעה ספרי מתח שהאירו לי את השנה. ספרי מתח אינטליגנטיים, מתוחכמים, עוצרי נשימה, מבעיתים, מתעתעים ובעיקר מהנים.

שלא במתכוון בחרתי ארבעה ספרים מהוצאות ספרים שונות. באמת, שנעשתה עבודה טובה בסוגת המתח השנה.

אז נתחיל מהמותחן האחרון שקראתי וממנו נעבור לשאר.  מדובר בספר אל תאמינו מאת צ’רלי דונלי, שיצא בהוצאת מטר.

הדם היה בעיה.

ידעתי את זה ברגע שהרגשתי אותו ניתז על פני, הוא פרץ מאזור קו השיער שלו ונזל על לסתו וטפטף על סלע הגרניט, בהתחלה בכתמים רדומים אקראיים, כמו טיפות גשם ראשונות לפני המבול, ובהמשך בזרם רציף, כאילו מישהו התקין ברז בפצע שעשיתי לו בראש. זאת היתה טעות בשיקול הדעת ובאסטרטגיה, וחבל, כי עד עכשיו כל מה שעשיתי היה מושלם”.

כך נפתח המותחן המטורף הזה.

השנה – 2007. ג’וליאן קרייסט מוצא את מותו בנפילה מפסגת ה”גרו פיטון” בנקודה הדרומית ביותר של מדינת האי סנט לוסיה.

מותו נגרם בכוונת מכוון, ובחשיבה ותכנון מבעוד מועד.

גרייס סיבולד, חברתו של ג’וליאן דאז מורשעת פה אחד על ידי בית המשפט באיים הקריביים, והיא מרצה עונש מאסר במדינה זרה.

כל השנים טוענת גרייס לחפותה, אך כל הראיות הובילו אליה בצורה מושלמת, והיא מיצתה את כל ההליכים המשפטיים שעמדו לה.

סידני ראיין היא כתבת חוקרת. בזכותה ובזכות עבודתה היסודית, הפך בית המשפט החלטתו בשלושה מקרי רצח, והמורשעים מצאו את דרכם אל מחוץ לכותלי בית הסוהר.

כמו רבים וטובים (האומנם?) גרייס פונה אל סידני שתעזור לה בחקר האמת, ותנסה לערער את ממצאי החקירה.

עשר שנים לאחר מכן, סידני נענית להצעה, ומפיקה סדרה דוקומנטרית בשם “הנערה משוגר ביץ,”

הסדרה הופכת להיות היסטרית, קהל הצופים גדל, הפרסומאים רבים על דקות שידור בתוכנית, והרשת כמרקחה.

ראיות חדשות שלא נבדקו, ממצאים חדשים הסותרים את האמור בפסק דינה של המורשעת בדין וחשודים נוספים מזניקים את הסדרה לפסגת הרייטינג עד שמגיע מכתב אחד המערער את סידני ואת הפרשה כולה.

קרה שם באמת על ההר? האם גרייס רוצחת בדם קר? מה יכלו להיות המניעים שלה?

כל זה ועוד, במותחן הפסיכולוגי המתעתע והמצוין הזה, רווי תפניות ורגעי שיא.

הספר השני שארצה להמליץ עליו הוא הספר שזכה בכל כך הרבה פרסים השנה, והוא כמובן “המטופלת השקטה” מאת אלכס מיכאלידס, שיצא בהוצאת פן, ידיעות ספרים.

את הספר הזה לקח לי המון זמן לסיים. כמעט שלושה שבועות – נצח במונחי קריאה של אדם שקורא בממוצע שני ספרים בשבוע.

מדובר במותחן פסיכולוגי שהתחיל בצורה מאוד מעניינת. מתחילת הקריאה הוא מסקרן, אך הקצב שלו מאוד איטי. הוא התקדם בעצלתיים, לא גרם לנשימתי להיעתק, והיה רחוק מלגרום לי לרצות לא להניח אותו.

ובכל זאת, המשכתי בקריאה, החל ממחציתו, הספר פשוט עף לי ובתוך שעתיים תמימות סיימתי אותו בתדהמה עמוקה.

ספר מופלא, מבריק בגאוניותו. מצאתי את עצמי משחזרת במוחי את העלילה לכל אורכה רק כדי לעכל את אירועי סוף הספר. זה מסוג הספרים שמתחשק לך לקרוא שוב, כדי לחבר מחדש את כל הרמזים, את כל האותות שנזרקו בגאוניות לאורך הספר.

אז על מה הספר?

כשמו כן הוא, עוסק במטופלת שקטה. למה היא שקטה ? מדוע היא מטופלת ? על כך ועוד, מיד.

אלישה ברנסון היתה בת שלושים ושלוש כשרצחה את בעלה. הם היו נשואים שבע שנים. שניהם היו אמנים – אלישה היתה ציירת, וגבריאל היה צלם אופנה מפורסם.”

הספר מסופר מפיו של תיאו פייבר – פסיכולוג. תיאו מספר שהוא הפך לפסיכולוג בגלל או בזכות (תלוי איך מסתכלים על זה) חייו הקשים וילדותו העגומה .הוא החליט לחקור ולהבין את התנהגותם של בני האדם. מעין שליחות, אם תרצו.

כמעט שש שנים לאחר שאלישה אושפזה ב”גרוב”, התפנתה משרת הפסיכולוג המשפטי שם. תיאו ידע שלשם הוא מכוון. זה יהיה תפקידו הבא, כך החליט. הוא הציע את מועמדותו לתפקיד, ולשמחתו גם התקבל.

אלישה אושפזה בגרוב לאחר משפט הרצח.

 

העובדות, כשלעצמן היו פשוטות: אלישה נמצאה לבדה עם גופתו של גבריאל, ועל הרובה נמצאו טביעות האצבע שלה בלבד. מעולם לא היה ספק שהיא רצחה את גבריאל. אבל השאלה למה רצחה אותו, נותרה בגדר תעלומה”.

מאז הרצח ועד היום – שש שנים לאחר מכן, אלישה  גזרה על עצמה שתיקה. הן במהלך המשפט, והן בתקופת אשפוזה. אף אחד לא הצליח להזיז אותה מעמדתה. אף אחד לא הצליח לגרום לה לדבר.

אלישה נותרה דוממת !

תיאו החליט שהוא זה שיצליח. הוא זה שיגרום לה להיפתח בפניו, הוא שיפתח את ליבה ואת פיה, לראשונה מזה שש שנות שתיקה.

הכל אמרו לו להיזהר, הכל אמרו לו שהיא מסוכנת, אבל הוא האמין לה, הוא האמין בה. הוא רצה לעזור לה.

האם הוא הצליח במשימתו ? מה קרה במהלך הטיפול ? תצטרכו לקרוא ולהבין בעצמם.

מעבר לזה לא אוסיף דבר פרט לציון העובדה ברורה מאליה כי הסופר הזה פשוט מבריק.

הספר השלישי שאני מעוניינת להמליץ עליו הוא תאומות הקרח מאת ס”ק טרמיין, שיצא בהוצאת עברית. כתר ספרים.

מדובר במותחן מהפנט, מצמרר, מזעזע, קשה לקריאה – בעיקר להורים שבנינו.

כשהחלטתי להתיישב ולכתוב את הסקירה לספר, הדבר הראשון שעלה בראשי הוא, שהספר הזה צריך להפוך לסרט. הדמויות המרכיבות את העלילה, הנוף המסעיר, מזג האוויר המטורף, המגדלור, האי וכל פרט נוסף המתואר בו לפרטי פרטים, חזרו והופיעו לנגד עיניי, הן במהלך הקריאה והן במהלך הכתיבה, זה ספר שצריך להיות סרט! מותחן אימה מצמרר – לא פחות!

קירסטי ג’יין קררה מורקרופט ולידיה מיי טנרה מורקרופט הן תאומות זהות, בנותיהם המצליחות והיפות של שרה ואנגוס מורקרופט. אף אחד לא יכול להבדיל ביניהם, אפילו לא הוריהם. תאומים מונוזיגוטיים הם “תאומים זהים, כשמם כן הם – זהים; מבחינה גנטית כמו גם במראה פניהם ומבנה גופם”. 

הן ניצלו את היתרון המיוחד הזה, הייתה להן שפה משותפת – המובנת רק להן. הן שיחקו עם הוריהם ובני משפחתם, התחזו זו לזו, ותעתעו בכל.

ערב אחד פוקדת טרגדיה נוראית את משפחתם. בבית הוריה של שרה, בהיותן בנות שש, אחת התאומות נופלת אל מותה מהמרפסת. זעקה רמה נשמעת, וכששרה מגיעה למרפסת, היא צופה בגופתה הצעירה של אחת התאומות, ובתאומה השנייה זועקת זעקות שבר רמות ” אמא אמא בואי מהר לידי-לו נפלה”.

המשפחה נפרדת מלידיה, ואמורה לחזור לחיים נורמליים, למשפחה עם ילדה אחת.

בקושי רב מנסה משפחת מורקרופט לאחות את השברים, לאסוף את עצמם. באין ברירה, הם מחליטים לעזוב את לונדון ולעבור לאי קטן ומרוחק, השייך למשפחתו של אנגוס מזה שנים רבות. האי המבודד, המגדלור, הנוף עוצר הנשימה, והריחוק מהכול, אמורים היו לסייע להם להשאיר את השדים מאחור, ולהתחיל חיים חדשים. קירסטי תתחיל בית ספר חדש, עם חברים חדשים, והם ישרדו את האסון – האמנם ?

המציאות שונה מכל מה שתיארו לעצמם. השדים אינם מרפים, הם תוקפים ביתר שאת. כשעולה השאלה מי מהתאומות היא זו שמצאה את מותה בטרגדיה האיומה, עולים וצפים שקרים רבים, משברים נפשיים, רוחות רפאים ושאר קשיים בלתי ניתנים להכלה על ידי המשפחה המפורקת, המפוררת לרסיסים.

כשהאסון הבא דופק בדלת ומאיים לכלותם, הם מבינים שאין דרך אחרת אלא להתמודד עם האמת, עם המציאות הקשה, העולה על כל דמיון.

מותחן קשה ומרתק, הנקרא בנשימה עצורה. כתוב בצורה סוחפת ומרתקת, פרק אחד בגוף ראשון מפיה של שרה ופרק אחר מפי מספר כל יודע. הכתיבה מצוינת. לא רציתי לעזוב את הספר, נלחמתי בעייפות וקראתי עד לשעות הקטנות של הלילה, ועם זאת, לא רציתי שהוא יסתיים.

המותחן האחרון הוא מותחן שלא יצא השנה אלא קודם לכן אך רק השנה הזדמנתי אליו, ואני כל כך שמחה על כך. הוא נקרא: האישה בתא מספר 10 מאת רות ווייר והוא יצא בהוצאת מודן.

לורה בלקלוק, או בכינויה לו, היא עיתונאית צעירה ושאפתנית בוולוסיטי.

כשמתדפקת על דלתה הזדמנות שלא ניתן לסרב לה, היא כמובן לא מסרבת לה (למרות חוויה קשה שחוותה בביתה ימים ספורים קודם לכן.

אז מה ההזדמנות ? שיט תענוגות בספינת הבוטיק “אורורה בוראליס” , שבבעלותו של איש העסקים המצליח ריצ’ארד באלמר. תפקידה, ליהנות ולסקר, לכתוב רשמים ולהתחכך באנשים הנכונים.

לורה מגיעה לנסיעה חדורת מוטיבציה, אם כי מלאת חרדות בעקבות הפריצה שעברה, ואם לא די בכך – בן זוגה בהווה די לוחץ אותה, וכל זה לא ממש מתאים לה. אבל היא עושה את זה, ויוצאת להרפתקה.

כשהיא עולה על הספינה היא מבינה כמה עושר מקיף את הכול. הריהוט לבן ומרשים, נברשות סברובסקי ווילונות משי צחורים. הוד והדר מכל עבר.

היא משתכנת בתא מספר 9, ולפני ארוחת הערב החגיגית, היא שואלת מסקרה משכנתה הצעירה לתא מספר 10.

לאחר ארוחת הגורמה שהוגשה להם וקצת יותר מדי אלכוהול בדמה, חזרה לו לחדרה, השילה את בגדיה ונכנעה לעייפותה.

היא התעוררה בבהלה, שהלמות לבה איימו לפרוץ מגופה, היא מבינה שסופה משתוללת בחוץ והים סוער מאוד. בעודה מתאוששת ומנסה להבין מה גרם לבהלה הגדולה, היא בטוחה ששמעה צרחה ולאחריה חבטה גדולה, כמו מישהו שנופל למים. היא רצה למרפסת בניסיון להבין מה היא רואה בין הגלים.

האם דמיונה מתעתע בה ? או שמא היא הייתה עדה כעת לרצח ? אם לא די בכך, שהרי בבדיקה מול המרפסת הסמוכה, היא ראתה כתם דם כהה ושמנוני.

כמובן שמיד התקשרה לדווח על שאירע (או מה שחשבה שאירע), אך מה רבה הייתה תדהמתה כשנאמר לה שתא מספר 10 הוא תא ריק, שלא אויש מכיוון שהאורח שאמור היה להשתכן בו נאלץ לבטל את הגעתו לשיט,  ומבדיקה שנעשתה אין שום אורח שחסר בספינה. יתרה מכך, באורח פלא, התא הסמוך היה נקי ומצוחצח כשהיא באה בליווי איש הביטחון לבדוק את טענותיה.

היא די בטוחה במה שראתה ובמה ששמעה, ואם לא די בכך, היא הרי שאלה מחברתה לתא את המסקרה כמה שעות עובר לאירוע הטראגי. אנשי הצוות איתנים בדעתם כי תא זה ריק.

הוסיפו לזה את החרדות הקשות האופפות אותה עקב הפריצה, ואת כמויות האלכוהול וכדורים נוגדי חרדה. כל אלו יחד תרמו בהחלט לחוסר האמינות שלה, ולעובדה שאנשים בספינה די היו בטוחים שהיא לגמרי מאבדת את זה.

מה שהם לא ידעו הוא שלורה בלבלוק לא מוותרת בקלות, ולמרות כל הסימנים שזעקו לה להפסיק, היא המשיכה בחקירה משלה, המשיכה לחפש את האורחת המסתורית, זו שככל הנראה מצאה את מותה באותו ערב.

אט אט הזמן החל דוחק והיא מבינה כי החיפושים שלה, ה”חיטוטים” שלה עומדים לעלות לה ביוקר, והיא נמצאת בסכנה של ממש.

במירוץ נגד הזמן, ובשארית כוחותיה היא נלחמת מלחמה של ממש להשגת הצדק, לחשיפת האמת ובעיקר מלחמה על חייה, הישרדות אמיתית.

מותחן מטורף, מלא אירועים ותפניות. בדיוק מה שאני מצפה ממותחן טוב.

אלו ארבעת הספרים שהאירו לי את שנת 2019, ואני יותר משמחה להמליץ עליהם.

עוד מהבלוג של Mira Rozenfeld - מעבר לתוכן

תצוגה מקדימה

משחק השקרים/ רות וייר

  422 עמודים לא כולל תודות. מאנגלית: דורית בריל-פולק. מודן הוצאה לאור. טוב, זה כבר לא סוד שאני מטורפת על הסופרת המשוגעת הזאת. הפעם קרה לי משהו מוזר. הספר היה מותח...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

סיכון כפול / ליעד שוהם

ספר מתח נפלא המיועד לבני נוער אך לא רק. הוא חלק מסדרה חדשה של ליעד שוהם – תיק נוער. אני מתה על ספרי מתח ועוד יותר מתה על ספרי מתח שיש בהם אלמנט משפטי, פלילי. ליעד שוהם הוא...

תגובות

פורסם לפני 3 years

מעבר לתוכן !!!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה