הבלוג של נירית גלר ג'מילי

סיפורים מהחיים וטיפים למציאת עבודה

בעשור האחרון אני יועצת, מאמנת ומלווה אנשים במציאת עבודה ובניית קריירה. זכיתי בארבעה ילדים מופלאים, שבין לידה להריון נוסף פיתחתי קריירה ניהולית ארוכת שנים בתחום משאבי אנוש. כל חיי התעסוקתיים ליוויתי אנשים בצמתים בקריירה,... +עוד

בעשור האחרון אני יועצת, מאמנת ומלווה אנשים במציאת עבודה ובניית קריירה. זכיתי בארבעה ילדים מופלאים, שבין לידה להריון נוסף פיתחתי קריירה ניהולית ארוכת שנים בתחום משאבי אנוש. כל חיי התעסוקתיים ליוויתי אנשים בצמתים בקריירה, גייסתי אלפי עובדים והתחככתי עם מחפשי עבודה רבים. בעצם, עם מחפשי עבודה רבים התחככתי עוד מילדות, כשאבי ז"ל היה מנהל לשכת תעסוקה מיתולוגי וביתנו היה פתוח לכל מחפשי העבודה מעבר לשעות העבודה המקובלות. כבר בילדותי ספגתי את החשיבות של תעסוקה בחייו של אדם. תעסוקה טובה היא מקור לבריאות טובה ולאושר, וההפך. היעוד שלי לעזור לאנשים למצוא את העבודה שמתאימה להם, ואשמח לעזור גם לך. אם את מחפשת עבודה את מוזמנת לקבל את המדריך החינמי שלי שנמצא באתר. כולם ראוים לעבודה ראויה. אני איתך עד למציאת עבודה נירית

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מאוקטובר 2011

מגמת הזלזול במחפשי עבודה התחילה לפני כמה שנים בודדות אך שינתה פניה לזלזול בוטה. אסור להישאר אדישים לתופעה ויש לעוקרה מן השורש ולהזכיר שהיא פוגעת בכולם, גם בחברות עצמן

11/01/2017

זה היה עוד מקרה אחד מיני רבים, שהקפיץ את העצבנות הטריפוליטאית שלי. הזלזול הבלתי נסלח הזה. זלזול במחפשי עבודה.
מעשה שהיה, כך היה: מועמד שלח פנייה למעסיק שפרסם מודעת דרושים, בצירוף קורות חיים. לפניה נוספה בקשה אוטומטית לאישור קבלת המייל ואישור קריאת המייל (אופציה באאוטלוק).
הפניה זכתה לתגובה: “Was deleted without being read”.
המשמעות היא אחת: המגייסת מחקה את המייל שקיבלה בלי לפתוח אותו, בלי לראות מה כתוב שם.
אפס התייחסות למועמד. כלום ושום דבר.
וזו רק תופעה אחת מיני רבות של זלזול במחפשי עבודה.

מה קורה כאן למען השם? מתי יבינו החברות, שהן פוגעות במוניטין שלהן? מה מקור חוסר הרגישות והזלזול הזה במחפשי עבודה? אסור לשתוק!

מגמה ותופעה

מגמת הזלזול במחפשי עבודה התחילה לפני כמה שנים בודדות אך עם הזמן הקצינה והפכה לזלזול בוטה ממש.

אם פעם לא ניתנה תשובה למועמדים ששלחו קורות חיים, עתה זה המשיך לאי מתן תשובה גם לאחר ראיון עבודה (קיים חוק המחייב לתת תשובה למועמד שהיה בראיון עבודה, ובכל זאת לא באמת השתנתה ההתנהגות של המעסיקים).
אני עדה לכך שבשנה האחרונה התופעה הופכת לקשה יותר ויותר: מועמדים מגיעים לראיון והמנהל לא נמצא או עסוק ולא יכול לקבל אותם לפגישה.

סיפור מהחיים: לקוחה שלי הגיעה לראיון ( יש לציין שזה היה לתפקיד ראוי מאוד בעיניה) לאחר שבוטל והשתנה 5 פעמים. בפעם החמישית, כשהגיעה לאותו מקום עבודה, בהתרגשות גדולה כי הפעם לא התבטלה הפגישה, נאמר לה שמצטערים מאוד, המנהלת נאלצה ללכת לפגישה אחרת. כנראה שכחו להודיע לה.

צילום: שאטרסטוק

צילום: שאטרסטוק

מטלות לבחינת המקצועיות באורך מוגזם

זו גם המצאה של השנים האחרונות- מועמדים רבים מקבלים כחלק מתהליך המיון מטלה מקצועית על מנת לבחון את המקצועיות שלו.  זו אכן דרך נכונה והגיונית לבחון את הנתונים האמיתיים של המועמד, אך אם זה דורש יותר משעה- שעתיים זה ניצול. ואין לזה שם אחר! ישנם מועמדים שבעבור ביצוע נאות של המטלה נדרשו להקדיש לנושא כמה ימים ואף יותר.

סיפור מהחיים: פסילת מועמד לאחר ביצוע מטלה של חמישה ימים בגין רמת הצרפתית שלו. אך הוא נבחן בשפה הצרפתית לפני ביצוע המטלה. אז מה קורה פה? מדוע נתתם מטלה אם פסלתם אותו קודם לכן?

מזמנים מועמדים לראיון לתפקיד מסויים ובפועל מציעים תפקיד נחות הרבה יותר מבחינת תחומי אחריות ותנאי שכר. למקרה הזה נחשפו הרבה מאוד מחפשי עבודה.

ואלו רק חלק מהתופעות שנתקלים בהם מחפשי עבודה רבים, והדף יכול להכיל עוד דוגמאות רבות. רבות מאוד, לצערי.

למה זה קורה?

מיליון מחפשי עבודה יש היום בישראל. זה המון. זו הסיבה שעל כל משרה שמוצעת ישנם מועמדים רבים. הטכנולוגיה נוצרה מהר על מנת לעזור למעסיקים, וכמעט כל החברות, מכל המגזרים ומכל הגדלים, רכשו סורק קורות חיים. ראיונות עבודה שינו פנים: חברות רבות הוסיפו לתהליך המיון ראיונות טלפונים, כדי להתמודד עם המסה. ואז נוספו גם ראיונות בסקייפ (כך גם אפשר לראות את המועמד) ואפילו ראיונות מצולמים (כך המעסיק יכול לראות רק חלק מהראיון ולצפות בראיונות המצולמים בין המשימות ולייעל את הזמן שלו בגיוס).

הטכנולוגיה באה לעזור למעסיק אך גם לא לפספס את המועמד המתאים ביותר, אך טכנולוגיה לא יכולה להחליף את הרגישות, ההכלה והאמפתיה למועמד.

חוסר רגישות וזלזול במועמדים פוגע לא רק במועמדים עצמם אלא גם במוניטין של החברה. מועמדים מעוניינים בתפקיד ראוי אך גם בחברה הגונה. זלזול בהם בהחלט עשוי לרמז על דרכי התנהלות של החברה הזו ולגרום למועמד לבחור בחברה אחרת, וגם אם אין חברה אחרת לבחור בהסרת מועמדות. חברות מסתכלות רק על שורת הרווח ושוכחות שאת הרווח מייצרים העובדים. וכשהעובדים מרוצים אז הרווח גדול יותר. והמשאב האנושי הוא משאב חשוב מאוד. משאב שעשוי להדיר את רגליו בגלל התנהלות לא אנושית של החברה, גם בתהליך המיון.

אז מה עושים?

זו בעיה למועמדים להתמודד מול חברות מזלזלות כי התמודדות שכזו יכולה להיות בעוכריהם, שכן הם עשויים להיתפס כבעייתיים בעיני המעסיקים. כך גם עובדים שזכו לייחס מזלזל ואף לאלימות רגשית מצד מעסיקיהם בוחרים לא פעם לעזוב בשקט, וגם את זה אפשר להבין. זו הסיבה שאני ושכמותי חייבים להיות אלה שצועקים בשמם, והצעקה שלנו היא כדי לומר להם, שקודם כל היחס המזלזל הזה במועמדים פוגע במוניטין שלהם כחברה. אך לא רק – חשוב להיות בני אדם, חשוב להיות אנושיים, כי מזה כולם ירוויחו, שכן לא לחינם הוחלט השם של העובדים למשאב אנושי. עובדים הם משאב חשוב, משאב שמטרתו לקדם את החברה להישגים גבוהים יותר, והם יעשו זאת כשהם יהיו מרוצים, מאושרים וכשיזכו ליחס אנושי.

אסור להישאר אדישים לתופעת הזלזול במחפשי עבודה. חשוב לחסל את התופעה הזו מהשורש, ולהזכיר שתופעה זו פוגעת בכולם, גם בחברות עצמן. חשוב להפיץ את הכתבה הזו, להראות אותה לכל מי שעוסק בגיוס עובדים בתקווה שיאמצו דרכים רגישות ואמפתיות בהתנהלות מול מחפשי עבודה. ואסור לשתוק!

נירית גלר ג’מילי – יועצת ומלווה במציאת עבודה ובניית קריירה

מחברת הספר “המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה ובניית קריירה”

עוד מהבלוג של נירית גלר ג'מילי

תצוגה מקדימה

איזו עבודה מתאימה לי? הלכתי לאיבוד...

"הלכתי לאיבוד", כך נפתחת השיחה, וזה ממשיך כך: "כבר לא ברור לי מה מתאים לי או מה נכון לי...קצת ברור מה אני לא רוצה שיהיה בעבודה הבאה שלי...". שוק התעסוקה, הצרכים והרצונות האישיים גורמים לאנשים רבים לעשות חישוב מחדש, אך לזה טרם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נשים בתעסוקה - מכשולים והזדמנויות

נשים שונות מגברים בתחומים רבים. יש שקראו לזה בשם: "גברים ממאדים ונשים מנוגה". אין כאן אמירה שאנחנו הנשים טובות יותר (אם כי רבות יטענו כך...). בטח שאין כאן אמירה שאנחנו שוות פחות (ממני לעולם לא תצא אמירה שכזו!). מה שבטוח זה...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה