הבלוג של מיכל דוידזון

אנטי אנדו

עדכונים:

פוסטים: 2

החל ממרץ 2011

מה זה בעצם אנדומטריוזיס? במי הוא פוגע? וגם הסרטון הראשון בעולם שנועד לקדם מודעות למחלה.

25/03/2011

תתפלאו, אבל למרות שלא שומעים על כך, אנדומטריוזיס הוא מצב שכיח אצל נשים. הוא מתקיים כאשר תאים הדומים לרירית רקמת הרחם נמצאים במקומות אחרים בגוף. בדרך כלל התאים הסוררים יימצאו על השחלות ובאזור האגן, אבל הם גם יכולים להופיע על הרחם, החצוצרות, המעי, שלפוחית השתן, הרצועות האוטרוסקאליות (הן מחזיקות את הרחם במקומו),בחלל באגן בין הרקטום לצוואר הרחם והרשימה לא מלאה. במקרים נדירים התאים מופיעים גם במקומות בלתי צפויים כמו למשל בריאות או במוח. התאים הללו מגיבים לתהליכים הורמונאליים ומדממים בזמן הווסת בדיוק כמו רירית הרחם, אבל הדם אינו יכול לצאת מהגוף ולכן הוא יוצר הידבקויות, דלקות וזיהומים באיברים שיש עליהם או בסביבתם נגעים של אנדו.

את הווסת הראשונה קיבלתי בגיל 12. לא זכורים לי כאבים משמעותיים מהשנים הראשונות ואני מאמינה שהמצב הלך והחריף ככל שהתבגרתי. ככל שהשנים חלפו והכאבים התחזקו כך למדתי לפחד מהימים האלה של החודש. כשהכאבים החלו הייתי נכנסת לתנוחת עובר מתחת לשמיכות, מתקפלת שם עם בקבוק חם ומשככי כאבים, ומכבה את הטלפון ואת כל העולם עד שגופי יחזור לעצמו. שנים רבות (מדי) חלפו בטרם הפציע הרופא שאמר: “רגע, אבל אולי יש לך אנדומטריוזיס”. שוב, לצערי אני לא לבד. נשים רבות אינן מאובחנות ועוברות מסע ייסורים בין רופאים ובדיקות עד שמגיע הרופא שמביע חשד לאנדו ושולח אותן להיבדק.

אנדומטריוזיס יכול להופיע אצל כל אישה במהלך שנות הפוריות שלה, כלומר מרגע קבלת הווסת כנערה צעירה ועד להפסקת הווסת במנופאוזה. ההערכה המקובלת היא שלמעלה מ-10% מהנשים ברחבי העולם סובלות מאנדומטריוזיס ברמה כזו או אחרת. אולם נשים רבות אינן מאובחנות כראוי ולכן גם אינן מטופלות. לצערי, המודעות למחלה היא נמוכה מאוד, אפילו בקרב הרופאים עצמם. הנערה/האישה מתלוננת על כאבים עזים והיא יודעת שמשהו לא בסדר איתה, אולם מהי מילתה לעומת מילת הרופאים המלומדים שמבטיחים לה שהכול בסדר? עזבו את הרופאים הזרים לה, גם הקרובים לה ביותר אינם מאמינים לעוצמת תלונותיה. כן, אני כותבת ומזהה את הכעס בעצמי. אני מודה, הרבה כעס. אינני מצליחה לסנן אותו ממילותיי. אני מניחה שזהו חלק מתהליך ההחלמה;  לשחרר את הכעס, את התחושה שנעשה לי עוול בשנים רבות כל כך של אבחונים שגויים ובדיקות מיותרות. אני מזכירה לעצמי שזו הסיבה לכך שאני כותבת כעת. את לא חייבת לעבור את מה שאני עברתי.

מומלץ מאוד לצפות בסרטון הבא שהועלה לראשונה באתר endometriosis.org. האנגלית איננה מסובכת וההסבר עדין ומקיף. תודה רבה ל galim29 שהעלתה אותו לפורום בתפוז. זהו הסרטון הראשון בעולם המקדם את המודעות לאנדומטריוזיס. שווה.

שתהיה לכולנו שבת שלום.

הבטיחו שיהיה מזג אוויר נוח. איך התגעגעתי אליך, אביב.

סרטון ההסברה על אנדומטריוזיס

עוד מהבלוג של מיכל דוידזון

כאבי מחזור? לא קללה. מחלה.

"את לא באה למסיבת הרווקות שלי!?" "מצטערת, הילה. אני לא יכולה לזוז. אני משותקת מכאבים." "נו, אז קחי כדור או משהו ותבואי. אין מצב שאת מבריזה בגלל מחזור." "שום כדור לא עוזר. אני באמת מצטערת." "טוב, הבנתי. אז תרגישי טוב." הילה לא...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה