הבלוג של מיקה אפלבאום

נושמת לרווחה

אני מנחת מיינדפולנס למבוגרים וילדים. משלבת סדנאות מיינדפולנס עם כתיבה ככלי לביטוי עצמי. עובדת באופן פרטני ועם ארגונים גדולים שמשלבים את תחום המיינדפולנס בתוכם. בנוסף, אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי... +עוד

אני מנחת מיינדפולנס למבוגרים וילדים. משלבת סדנאות מיינדפולנס עם כתיבה ככלי לביטוי עצמי. עובדת באופן פרטני ועם ארגונים גדולים שמשלבים את תחום המיינדפולנס בתוכם. בנוסף, אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי אינטרנט, אתרים פנים ארגוניים, בלוגרית בסלונה בנושאי גוף ונפש, תרבות, לייף סטייל. הכתיבה היא אהבתי הגדולה והשילוב שלה עם מיינדפולנס הוא חיבור מנצח בעיניי.

עדכונים:

פוסטים: 78

החל מיוני 2013

ספר הביכורים של סלסט אינג מצליח לגעת בכל נימי הנפש, ולא רק בשל הסיפור המשפחתי הטרגי שמסופר בו, אלא בשל ההזדהות שיוצר אצל הקורא. העלילה מעוררת מחשבות ותהיות רבות. החוט העיקרי שעובר לכל אורכה הוא, היכולת שיש להורים לבנות ולהרוס מערכות יחסים עם ילדיהם, לגזול מהם חיים שלמים ואפילו לשבש את זהותם אישית

03/03/2017

המשפט הפותח של הספר הוא: “לידיה מתה. אבל הם עדיין לא יודעים זאת”. המספרת כן יודעת זאת וכל העלילה מסופרת מזוית עין של מי שיודעת מה קרה ומה יקרה והיא זו שתוביל את העלילה ותחבר את כל קצוותיה.
מסופר על משפחה שהאמא אמריקאית והאבא ממוצא סיני, המתגוררים באוהיו של שנות ה-70. יש להם שלושה ילדים: נייט, לידיה והאנה. לידיה היא בבת עיניהם. יום אחד, באביב 1977 היא נעלמת מבלי להותיר עקבות. כעבור כמה ימים מתגלה גופתה על קרקעית האגם בעיירה שבה הם חיים. לא ברור, האם היא התאבדה, או נרצחה, והשאלות האלה חוזרות לאורך כל הספר, עד השלב בו העבר והווה מתאחדים והתשובות מתגלות.
סיפור מותה הפתאומי של לידיה אמנם מותח, אך הוא לא עיקר הספר. כל ההתרחשויות שקרו לאורך השנים ועיצבו את אישיותה, הם אלה שמטלטלים ומרעידים את כל נימי הנשימה.

———–

מרילין וג’יימס לי, הוריה של לידיה נחושים שהיא תגשים את כל החלומות שלא עלה בידם להשיג. ג’יימס הוא מרצה בקולג’, מרילין, אשתו, היא עקרת בית מסורה ויש להם שלושה ילדים מוצלחים. לכאורה נשמעת משפחה נורמטיבית ואף יותר. אלא שלמעשה, התא המשפחתי הזה מתפקד באופן מנותק מהסביבה בה הוא חי, סגור ומסוגר בתוך עצמו, ללא כל קרובים או חברים, שכל אחד מהילדים בו חי חיים עצובים, בודדים ומוחמצים, משתוקק בסתר לדברים שלעולם לא יהיו שלו. כל אחד מבני המשפחה מעמיד פנים שהכול בסדר כדי לא לפגוע בשיווי המשקל העדין והשברירי שמחזיק, איכשהו, את המשפחה הזו ביחד.

———–

לידיה היא מרכז הבית עד למותה. היא הבת האהובה והמוכשרת’ שעליה משליכים הוריה את כל רצונותיהם ותשוקתויהם תוך התעלמות מוחלטת משני אחיה. באמצעותה הם מנסים לפצות על כל האכזבות והכשלונות של חייהם. האב, ג’יימס לי הגיע ממשפחת מהגרים סינים, ולמרות שלמד בהרווארד, מעולם לא היה בעל כישורים חברתיים ולא הצליח מעולם להיטמע בחברה. אפילו בתור מרצה באוניברסיטה, הוא משעמם את תלמידיו ולא מצליח לגרום להם להירשם לשיעורים אותם הוא מעביר. הוא משתוקק לימנוע גורל דומה ללידיה, ומתעניין באופן אובססיבי בחייה החברתיים, עד כי לא רואה כלל מה היא עוברת בתוכה על מנת לרצות אותו. מרילין, רעייתו, היא בת יחידה לעקרת בית, חסרת שאיפות בחיים, שניתקה עם מרילין קשר לאחר שנישאה לגבר ממוצא אסיאתי. חלומה הגדול של מרילין הוא להפוך לרופאה, אבל לאחר הלידה הראשונה היא נכנעת למוסכמות התקופה, פורשת מהלימודים ומתמסרת למשק הבית ולטיפול בילדים. היא מנסה לחזור ללמוד לאחר הלידה השניה ויום אחד עוזבת את הבית בלי להודיע לאף אחד לצורך לימודיה. מנקודה זו מתחילה להתערער נפשה של לידיה ולהתפרק לרסיסים. היא חיה בחרדת נטישה תמידית וכאשר אמה חוזרת הבייתה לאחר שמגלה שהיא בהריון נוסף, היא מחליטה שתעשה הכל כדי לרצות אותה ואת אביה, רק שלא יעזבו אותה.
עם שובה, מרילין דוחפת את לידיה באופן אובססיבי ללמוד ולהצטיין. היא רושמת אותה לקורסי העשרה מתישים, אוסרת עליה לצאת עם בנים, וקונה לה מתנות לימי הולדת של ספרי מדע משמימים ובביוגרפיות יבשות של מדעניות פורצות דרך. בהתחלה לידיה עומדת בציפיות, אולם משלא מסוגלת יותר,  היא משיגה את הצטיינותה באמצעות העתקה במבחנים. כשהיא מנסה לרצות את אביה ולהראות לו שחייה החברתיים מלאים, היא מדברת לכאורה עם חברותיה בטלפון , אולם אין אף אחד מצידה השני של השפופרת. בשבועות שלפני מותה, כאשר היא מבינה שאחיה עומד לעזוב לקולג’ ולהשאיר אותה לבד בבית המשפחה הבודד והעצוב, היא מתחילה לצאת בחשאי עם נער מפוקפק ומבוגר ממנה.

ניית, האח הבכור, הוא נער רגיש ומוכשר שכמו אביו סובל מליקויים חברתיים, והוריו אינם מגלים כל עניין בתוכניותיו ובהישגיו, אלא מתמקדים אך ורק באחותו לידיה, זאת למרות שהוא גם תלמיד מצטיין ומתקבל ללמוד בהרוורד בזכות כישוריו. מצבו של ניית טוב יותר לעומת זה של האנה, בת הזקונים המתוקה והנוגעת ללב. האנה בקושי מוזכרת בסיפור, רק לקראת הסוף קצת יותר. היא  ילדה לא מתוכננת ולא אהובה שהוריה ואחיה מתייחסים אליה כאל מטרד. היא נוהגת לאסוף חפצים שאיש מבני משפחתה אינו רוצה בהם, כמוה.

לאחר מותה של לידיה, מרילין מנסה למצוא רמזים לגורלה הטרגי, היא פותחת יומנים שקנתה לה כל שנה מגיל צעיר ומגלה שהם ריקים. האמת המזעזעת, שהיא לא ידעה מעולם שום דבר על עולמה הפנימי טופחת על פרצופה בכאב רב וגם על פניו של הקורא, שמזדעזע, כיצד ילד יכול לחיות חיים שלמים בבית, במקביל להוריו מבלי שידעו כלום על עולמו הפנימי.

כל מה שלא סיפרתי

כל מה שלא סיפרתי הוא סיפור כואב, מרגש, מדכא, מעלה שאלות, מעורר תהיות על היותנו בני אדם שיכולים לבנות ולהרוס חיים שלמים. הספר קולח מאד, כתוב בצורה רהוטה ומדוייקת ביותר.
למרות שהסיפור הוא זוועתי וקשה ביותר, קשה להישאר מנותקים ממנו. הסופרת מצליחה לגרום לקורא להזדהות עם העלילה ולעיתים אף להזדעדע בעצמו, אולי על טעויות שהוא יכול לעשות בחיים שלו, בלי כוונה.

————-

לצורך גילוי נאות, על הספר הנפלא הזה המליצה לי אביבה, מנהלת חנות סטימצקי ברחוב אוסישקין רמת השרון.  אני מאד אוהבת לקנות דווקא בחנות הזו, זו חנות של פעם, למרות שהיא חלק מרשת.
היחס שם אישי לכל אחד ואחת שנכנסת, תמיד עוזרים לי למצוא בדיוק מה שאני אוהבת וההמלצות מדוייקות ביותר.
אביבה נתנה לי את הספר הזה, אמרה לי שאני חייבת לקרוא אותו לפני כל ספר אחר שהיא ממליצה לי עליו. אפילו לא השאירה מקום לספק, ואכן צדקה. זה ספר חובה לכל אחת ואחד.
האופן שבו מתוארת התפתחות הנפש ומנגנון הרגשות גרם לי לקרוא אותו ברצף, בנשימה עצורה.
לפני הסוף אציין שהתרגום של הספר מעולה.
ממליצה מכל הלב והנשמה :)

כל מה שלא סיפרתי/ סלסט אינג.
תירגמה מאנגלית: נעה שביט.
הוצאת תמיר/סנדיק

עוד מהבלוג של מיקה אפלבאום

להיוולד מחדש

הוא עומד מאחורי הדלת ואני לא פותחת. לא רוצה עדיין לקבל אותו. קבענו עוד כמה ימים, יש לי עוד כמה סידורים לעשות עד שנתראה. הוא דופק בחוזקה ואני אומרת לו "למה הקדמת? יש עוד שבועיים", והוא עונה "את כבר מוכנה". אני לא מוכנה, אני...

תגובות

פורסם לפני 7 years

מי שטורח בערב שבת יאכל בשבת

בדרך כלל, או כמעט תמיד אני לא מהבשלניות. אף פעם המקרר שלי לא מלא בסירים, או שעל הגז מונח יותר מסיר אחד, בדרך כלל אורז לבן. כשמגיע יום שישי, בעלי שיחיה מכין לנו בצהריים תבשיל שעועית עם בשר או תבשיל חומוס מעולה. וכך אנחנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

להישאר או ללכת

התלבטויות מה כדאי ללבוש, את האדומה או השחורה? באיזה גן את ממליצה לשים את הילד? האם כדאי להביא עוד ילד לעולם? האם להיות עצמאית או שכירה?  התלבטויות כאלה, קטנות כגדולות הן חלק מהדיבור הפנימי שאנחנו מנהלות עם עצמנו פעמים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה