הבלוג של מיקה אפלבאום

נושמת לרווחה

אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי אינטרנט, פורטלים פנים ארגוניים, בלוגרית בסלונה בנושאי גוף ונפש, תרבות, לייף סטייל. הכתיבה היא אהבתי הגדולה. בנוסף, אני מנחת מיינדפולנס (שפת הקשב) לילדים. מעבירה סדנאות... +עוד

אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי אינטרנט, פורטלים פנים ארגוניים, בלוגרית בסלונה בנושאי גוף ונפש, תרבות, לייף סטייל. הכתיבה היא אהבתי הגדולה. בנוסף, אני מנחת מיינדפולנס (שפת הקשב) לילדים. מעבירה סדנאות לילדים, מנחה באופן פרטני ועובדת גם עם פגועי נפש. מתרגלת מדיטציות כבר כמה שנים טובות, מאד מאמינה בתועלות של תרגול זה ומעבירה את זה הלאה.

עדכונים:

פוסטים: 74

החל מיוני 2013

החיים מורכבים מרגעים, לא יותר מזה. הדבר הכי גרוע זה להיות בחוסר תשומת לב ולהפסיד”/ פרופ’ אלן לנגר, חוקרת מיינדפולנס מהרווארד.

מי מאיתנו אינו נמצא לפעמים במצב של חוסר ריכוז או חוסר תשומת לב למה שקורה סביבו ?  אין ספק שאצל רובנו הראש טרוד ברוב שעות היום בהמון דברים. המציאות האינטנסיבית מאלצת אותנו להתמודד עם כל כך הרבה אתגרים שמעסיקים את מוחנו במשך רוב שעות היום (משפחה, קריירה, כסף וכיוב’).  במצב בו המוח עובד ללא הפסקה, המחשבות שלנו נודדות  למקומות אחרים ואנחנו בעצם לא נמצאים (נוכחים) במה שקורה כאן ועכשיו ולא חווים את המציאות ברגעי האמת.

לפני שנה וקצת נחשפתי בעיתון  ליידי גלובס לשיטת המיינדפולנס. מהרגע שהתחלתי לקרוא את הגליון פשוט נשאבתי פנימה. ידעתי שזה מה שאני צריכה ללמוד כדי להשקיט את המוח שלי ואת המחשבות שמתנגנות בו ללא הפסקה.

המיינדפולנס זו שיטה שמקורה בבודהיזם והיא עברה התאמה לעולם המערבי. השיטה מסייעת לשים לב באופן פעיל וממוקד בדברים חדשים שקורים סביבנו, בהווה.  על ידי תרגול מתן תשומת לב למה שקורה סביב, אנחנו יכולים להפחית את הלחץ הנפשי, לשחרר את היצירתיות ולשפר ביצועים. אלן לנגר שחקרה את התהליך במשך 40 שנה גילתה שהוא מחולל תוצאות נפלאות. לדבריה, זה לא משנה מה אתה עושה באותו רגע, אם אתה אוכל סנדויץ’, עובד על פטנט או כותב דוח. השאלה היא, האם אתה עושה את זה במירב תשומת הלב או בחוסר תשומת לב.

אז לקח לי קצת זמן להתחיל ללמוד את זה. התחלתי דווקא ב NLP שזה קסם בפני עצמו, אך לבלוג אחר, ואחריו למדתי את שיטת המיינדפולנס. מסתבר שלימודי ה NLP כבר הכינו את הקרקע לגמרי להמשך. היכולת להקשיב, לא להיות שיפוטי, לשים לב למה שקורה סביבי ולתת לדברים לקרות כבר היו חלק ממני.  מה שהיה חסר זה להיות מודעת למה שקורה כאן, ליהנות מההווה ולהפחית את הרעשים התמידיים בתוך הראש. אם מנהיגי עולם כגון סטיב ג’ובס או מרק צוקרברג אימצו את עקרונות המיינדפולנס לפני שנים, מי אני שאפקפק בשיטה. לפני שהתחלתי ללמוד, התנסיתי בכל מיני סוגי מדיטציות, ולכל אחת היו יתרונות משלה שתרמו לרוגע הנפשי והפחתת הלחץ. המדיטציה של  שיטה זו היא הקשבה למחשבות מתוך יכולת התבוננות, ללא שיפוט וללא התנגדות למה שעולה בראש. מדובר בדרך חיים. כשעושים מדיטציה ועולה מחשבה, אז אמורים לחזור ולהתמקד בנשימה שלנו, עד שאותה מחשבה מאבדת את האחיזה שלה עלינו. לדוגמא: במהלך המדיטציה עוברות כל מיני מחשבות. אם עולה מחשבה מלחיצה, אז מתמודדים איתה ישירות ולא משאירים אותה באוויר. אנחנו שואלים את עצמנו שאלות על התחושה הזו. למשל: מה הסיכוי שהכל יהיה בסדר והתרחיש לא יתממש? או מה היתרונות אם התרחיש המלחיץ יתממש? באמצעות שאלות אלה אנו נוטלים את העוקץ מהמחשבה, דבר שמסיר את השליטה שלה עלינו.

תרגול יומיומי של השיטה עושה פלאים. יחד עם המדיטציות שמתכנתות את המוח להיות קשוב למה שקורה כל הזמן, פתאום מתחילים לשים לב יותר לדברים שאנחנו עושים באופן אוטומטי, כגון צחצוח שיניים (איך מצחצחים, מאיזה צד מתחילים), דרך אכילה (מה אני מכניסה לפה, מדוע אני רוצה לאכול עכשיו, תחושת האוכל באותו רגע), נהיגה (גם באותו מסלול כל יום דברים משתנים בדרך), וזה תורם לתחושה טובה, אנרגטיות, הרגשה של מעורבות בכל מה שקורה ונוכחות קיימת.

על הדרך גם השגתי הרבה רוגע ושלווה והבונוס הגדול הוא שאני הכי מצליחה לעזור לבת שלי ברגעי לחץ (לאמן את הילדה שלי זה אתגר בפני עצמו). כשעולות לה מחשבות לא טובות, אני מלמדת אותה באמצעות מדיטציה שזה בסדר גם להכיר במחשבות האלה, לאפשר להן להיות קצת במוח ולתת להן לזוז הצידה. במקומן להכניס מחשבות אחרות. היכולת שלה לעשות את זה נותנת לה הרבה שקט ובעיקר לילות שקטים עם חלומות רגועים.

שינה לאחר מדיטציה זו השינה הכי טובה ורגועה. אז מזמינה אותכם לנשום עמוק ועוד פעם ועוד פעם, למלא את הבטן ולהוציא אוויר באיטיות. לאפשר למחשבות לעבור בראש וגם להזיז אותם הצידה לאחר רגע. אם נתקעים עם מחשבה, לחזור להתרכז בנשימה. המחשבה כבר תתפוגג מעצמה

לילה טוב וחלומות נפלאים

מיקה
מטפלת בשיטת NLP בשילוב מיינדפולנס

תמונה2

 

עוד מהבלוג של מיקה אפלבאום

להיוולד מחדש

הוא עומד מאחורי הדלת ואני לא פותחת. לא רוצה עדיין לקבל אותו. קבענו עוד כמה ימים, יש לי עוד כמה סידורים לעשות עד שנתראה. הוא דופק בחוזקה ואני אומרת לו "למה הקדמת? יש עוד שבועיים", והוא עונה "את כבר מוכנה". אני לא מוכנה, אני...

תגובות

פורסם לפני 6 years

מי שטורח בערב שבת יאכל בשבת

בדרך כלל, או כמעט תמיד אני לא מהבשלניות. אף פעם המקרר שלי לא מלא בסירים, או שעל הגז מונח יותר מסיר אחד, בדרך כלל אורז לבן. כשמגיע יום שישי, בעלי שיחיה מכין לנו בצהריים תבשיל שעועית עם בשר או תבשיל חומוס מעולה. וכך אנחנו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

להישאר או ללכת

התלבטויות מה כדאי ללבוש, את האדומה או השחורה? באיזה גן את ממליצה לשים את הילד? האם כדאי להביא עוד ילד לעולם? האם להיות עצמאית או שכירה?  התלבטויות כאלה, קטנות כגדולות הן חלק מהדיבור הפנימי שאנחנו מנהלות עם עצמנו פעמים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה