הבלוג של מיקי הראל

mickyharel

אמנית, ציור/רישום/ שירה /מחשבות /כתיבת מאמרים לימודי עיצוב פנים, טכניון חיפה לימודי ציור מונטגומרי קולג' פנסילבניה ארה"ב . מדרשה לאמנות ברמת השרון מלמדת ציור סדנה וסטודיו בהרצליה ילידת הארץ תערוכות אחרונות בית... +עוד

אמנית, ציור/רישום/ שירה /מחשבות /כתיבת מאמרים לימודי עיצוב פנים, טכניון חיפה לימודי ציור מונטגומרי קולג' פנסילבניה ארה"ב . מדרשה לאמנות ברמת השרון מלמדת ציור סדנה וסטודיו בהרצליה ילידת הארץ תערוכות אחרונות בית האמנים ע"ש זריצקי,בתל אביב "קשור היטב דצמבר 2011 נובמבר- דצמבר 2012"שירה על אובייקטים" מרכז קהילתי טבריה 15 חיפה ובבית העם רוטשילד ת-א פוליטיקה, שמאל נשואה.

עדכונים:

פוסטים: 89

החל מדצמבר 2012

אפשר לחזות בקו הזינוק של המהפכה , אך לעולם איננו יודעים מתי יגיע קיצה. האביב הערבי לא תם ולא נשלם, בסוריה עדין מלחמת המורדים בעריץ בשאר אסד נמשכת ובמצרים למרות החלת החוקה והאיסלם עדין נאלץ שליטה מורסי להיות קשוב היטב לרחשי הרחוב, האם אנו צפויים לסיבוב נוסף של מהפכות?

25/12/2012

מאת מיקי הראל

פאנל מעניין במיוחד התקיים הערב 24/12/2012 בבית דעם בתל אביב, הפאנל עסק באביב הערבי ובמיוחד במהפכה הסורית שהפכה למלחמת אזרחים מרה כנגד ממשל עריץ שמפציץ את אזרחיו.  המלחמה הזו נמשכת כבר כשנתיים וגבתה 44,000 קורבנות עד עתה. היו שקראו לה החורף הערבי, אך המורדים אינם מוותרים.

את הפאנל הנחה אסף אדיב ובו משתתפים : מהפכן סורי ותיק בשם סלמן פ’חר א-דין ואסמא אגברייה זחאלקה.

אסף אדיב פותח את הפאנל בהצביעו על מצית הגפרור, מוחמד בועזיזי בתוניס, כמי שהדליק את העולם הערבי והביא למהפכות בזו אחר זו כשריפה בשדה קוצים.

סלמן פ’חר א-דין תושב הגולן, חבוש בכובע ברט, וצעיף אדום. הוא מדבר עברית רהוטה אותה למד בשנות השבעים והשמונים בבתי הכלא הישראליים בשל מעורבותו נגד הכיבוש של הגולן. היום הוא שותף לקבוצה גדולה של אינטלקטואלים בגולן שתומכים במהפכה וקוראים להפלת אסד.  מאז ההתקוממות בסוריה נוצר ברמת הגולן פיצול בין האנשים שתמכו במרד של העם הסורי לעומת תומכי אסד שממלאים פיהם מים, ואף ניסו באלימות להפריע להפגנות תמיכה במורדים.

סוריה שהשתחררה מקולוניאליזם וקבלה את עצמאותה, הפכה במהירות למדינה קפיטליסטית בה הכל הופרט. שכבת הבורגנות הדקה שרובה קרובה למשפחה של המנהיג שלטה שם ביד רמה, נוצרו פערי מעמדות תהומיים. המשטר בסוריה הוא משטר של עריצות, דיקטטורה ורודנות הן מלים רכות מדי עבורו, אומר סלמן. עם הניאו ליברליזם כלכלת סוריה נהרסה, מפעלים נסגרו, אין מסחר אין חקלאות. נותרו רק ההון של העשירים והשלטון.

הערים התפוצצו מאוכלוסיה שנדדה אליהן כדי להיות מקורבים למקור ההון. מאחר ומקור הפרנסה היחיד נהייתה המדינה. כך קרה שכל אדם שלישי עבד בשירותי הביטחון. כלומר תומכי השלטון, כל השאר לא נספרו כלל. סלמן מפליג בסיפורי השחיתות שהתחוללו בסוריה שיכולים היו להצחיק (ואמנם הצחיקו את הקהל) אלמלא היו כה עצובים. הכלכלה המולאמת הפכה ל”מועדון עשירים” של משפחת השלטון שהשתלטו על כל המכרזים. סלמן קובע שאסד הוא פושע מלחמה. אכזריותו ותוקפנותו הרסה 3.4 מליון בתי אב בסוריה. לעומת מצרים בה היו ב2010 בלבד כ560 אירועי הפגנות ושביתות של פועלים, העם הסורי היה כנוע ומפוחד, אבל כשאנשים איבדו את הפחד, הם החליטו להיאבק על כל הקופה. או חירות או מוות.

אסמא אגבארייה זחאלקה, מועמדת מפלגת דעם לכנסת אומרת כי אבטלה עמוקה בעולם הערבי הפכה כל חלקה טובה לעוני ועוני הוא הכובש הנורא ביותר!

קריסת מערכות הרווחה הביאה לכך שעמי העולם השלישי נאלצו להצטרף לדפוסי החיים הניאו ליברליים, אך היכן השוויון, כיצד אפשר היה להביא אנשים ברמה כל כך נמוכה לברירה כלכלית שכזו? ומכאן נגזר דינם למות הלכה למעשה.

העולם השתנה ועמו גם עניי העם. אלו הבינו שהם רוצים במאבק, מאבק לחיים, לפנים הייתה הקריאה לקידוש המוות, ה”שהאדה”, כעת עלתה קריאה חדשה אנו אנשים ואזרחים כאזרחי כל העולם, אנו רוצים חיים וחופש, לקחת גורלנו בידינו גם אם נשלם את מחיר הדמים הנורא של המאבק, לעתים מאבק שקט יחסית כמו שהיה בתוניס או במצרים ולעתים מר ועקוב מדם כפי שהוא בא לביטוי בסוריה.

התפוצצות הבועות של ההי טק, הנדל”ן הבורסות והפנסיות הביאו להתנפצות גלים של זעם מהרחוב.  במדינות ערב לא היה וסת לחץ או שסתום שירכך את הצונאמי. כי לא היה שומן או כסף לרפד קצת את מחאת ההמונים. מאחר וכך השטח לא נרגע ופרצו הפגנות שקראו להפלת הרודנים והפגנות הפכו למהפכות.

במהלך דיון ער שהתרחש לאחר ההרצאות התייחס סלמן לטענה הסורית הרשמית לפיה המרד אינו אלא קונספירציה שנועדה לכונן סדר אמריקאי, אימפריאליסטי. מגוחך לחשוב כך, כי הרי מה הייתה הכלכלה שהובטחה לעם הסורי? זו היתה כלכלה קפיטליסטית משפחתית (ולא איזה משטר כלכלי נאור) שחנקה את העם ושלטה בהם בכח הזרוע. היא שללה מהם מקורות פרנסתם, חינוך, בריאות או תרבות.  למעמד הביניים, שחשש להפסיד את המעט שיש לו,  לקח זמן רב להצטרף למורדים, ובכך סייעו לאסד להאט את קצב המהפכה ולדחות את הקץ. לסיום הוא אמר “למהפכות יש נקודת זינוק אך אין להן קו סיום, ומכאן הן מתגלגלות ליעדן. יקח הדבר כמה שיקח”.

אסמא אגבארייה התייחסה למה קרה כאן בקיץ 2011. גם כאן, היא אמרה,  הייתה מהפכה, מהפכה שקטה ונקיה אמנם, אך היא הוציאה המוני אדם לרחובות בדרישות שלא היו כמותן אי פעם. יצאנו על אותו גל, מפזמים אותו הפיזמון של עמי ערב. מי שממשיכה היום את הקו הזה של המהפכה היא מפלגת דעם. רבים הרוצים בשינוי נוהים היום אחרי דעם בגלל תחושת אי הנחת מהתנהלות השלטון ומהצביעות של המפלגות הקיימות.

את הפגנות 2012 שהיו קטנות יחסית אך נועזות וחלקן הסתיימו באלימות שוטרים כלפי המפגינים נטשה התקשורת על מנת שתתפוגגנה. כעת לקראת הבחירות הבינו אנשים רבים כי זהו הזמן שלהם ליצור שינוי. עליהם לגרום למהפך. קריאתה של דעם ליצור מהפך באמצעים הדמוקרטיים שיש לנו החלה להשמע גם מפי אנשים ברחוב. בואו וננצל זכותנו הדמוקרטית לבחור אחרת!

בדעם אנו מגדירים עצמנו כמפלגה יהודית/ערבית בלי רווח כי יהודים וערבים אינם זרים זה לזה. יש לנו בעיות משותפות שזועקות לפתרון. אלו הם בעיות שדורשות מהפכה, כאן ועכשיו.

דעם היא שמייצגת היום את המחאה, היא גם התומכת העיקרית בעם הסורי, ומי שתומך בדעם תומך גם בעם הסורי. המסר העיקרי שלנו הוא כי כמו בסוריה, מי שרוצה שינוי חייב להסתכל לפחד בעינים מבלי להרתע.

עוד מהבלוג של מיקי הראל

תצוגה מקדימה

I ROBOT

    אמש בגב האומה חזיתי במה שנתן השראה לסרטי מדע בדיוני רבים. הרובוט שנראה כבן אנוש, מושלם, יפה,  עור אחיד, קול אחיד ונבוב, יצור שיצקו בו דעת ובינה מלאכותית. והוא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לאישה יפואית ערבייה תהיה נוכחות פורצת דרך ומיטיבה עם העיר הזאת

רשימת "עיר ללא גבולות" הרצה למועצת העיר תל -אביב היא רשימה שונה וייחודית רשימה מורכבת רחבה ומעניינת שנוצרה מתוך היכרות של אישים בעיר עם מפלגת דעם לאחר מערכת הבחירות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

עבודה ותקווה – מה בין מפלגת דעם לבנגלדש.

12/12/2012 מיקי הראל הבוחרים במפלגות המרכז הם חסרי משקל, משום שאינם נוקטים עמדה אמתית ומצפונית. הם יודעים נגד מי הם נוקטים עמדה אבל לא בעד מי... אפשר לחוש בחוסר אמפתיה, אידאולוגיה או מצפון, רכיבים שנזרקו לפח האדישות. הם...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה