הבלוג של מיקי הראל

mickyharel

אמנית, ציור/רישום/ שירה /מחשבות /כתיבת מאמרים לימודי עיצוב פנים, טכניון חיפה לימודי ציור מונטגומרי קולג' פנסילבניה ארה"ב . מדרשה לאמנות ברמת השרון מלמדת ציור סדנה וסטודיו בהרצליה ילידת הארץ תערוכות אחרונות בית... +עוד

אמנית, ציור/רישום/ שירה /מחשבות /כתיבת מאמרים לימודי עיצוב פנים, טכניון חיפה לימודי ציור מונטגומרי קולג' פנסילבניה ארה"ב . מדרשה לאמנות ברמת השרון מלמדת ציור סדנה וסטודיו בהרצליה ילידת הארץ תערוכות אחרונות בית האמנים ע"ש זריצקי,בתל אביב "קשור היטב דצמבר 2011 נובמבר- דצמבר 2012"שירה על אובייקטים" מרכז קהילתי טבריה 15 חיפה ובבית העם רוטשילד ת-א פוליטיקה, שמאל נשואה.

עדכונים:

פוסטים: 89

החל מדצמבר 2012

בעיית המזרחיות היא נחלת עבר, ממנו צריך להתבונן בהווה על מכלול בעיותיו הקשות ולהקיש על העתיד

21/08/2013

ביומים האחרונים מצאתי עצמי בפולמוס רועם בפייסבוק. הותקפתי בכל כך הרבה דעות סותרות. היו שסמכו ידיהם על דברי והיו שטענו שאני משתכנזת ביטוי פופוליסטי שטבע אמנון לוי, שאני מעדיפה לראות בערבים אזרחים מקופחים ואיני רגישה למזרחיים, שאיני רגישה לתרבות המזרחית, בהתעלם כמובן מהיותי בעיקר מזרחית… ולמרות הפוסט שהוצאתי בו אני מביעה געגועים חזקים לתרבות הלדינו ולשפת הילדות של אמי, לערבית. שאני יוצרת הטמעה ופושעת בכך לתרבות המזרח וכמובן שאני רק רוצה להיות צודקת. לא הפסיקו להטיף בי כמו מוכיחים בשער. במגמה מסיונריות לשמה. ומאחר ולא סטיתי מדעתי הדבר בהחלט גרם להמשכיות מיותרת.

לא נכנסתי לכתוב פוסט בסלונה משום שהיה הרבה יותר נגיש, סוחף ומהיר תגובה ליצור את הפולמוס בפייסבוק. הנושא הפך למהומה רבתי  ועדין לא שלמה המלאכה כי רק החל לקרום עור וגידים. כך גם עזרה לי הראייה הכוללת להבין טוב יותר את הנימוקים שלי. גם כתבות נתנו לי בטחון גדול יותר בדעתי על המעמדיות. וחיזקו את המחשבה שלי  גם אם אינה נכונה בעיני כולם.

הפולמוס החל מפוסט שכתבתי בסלונה על “החוליה החסרה” . שהיא שפת הלדינו שלא התקיימה כלל במשפחתי. ועל הערבית שאמי דברה בילדותה כילידת ירושלים, בת להורים ממוצא מזרחי. מעולם לא טרחה או חשבה שנחוץ גם לילדיה ללמוד את השפה הרשמית השנייה במדינה. הפוסט היה חם ומתרפק בגעגוע לתרבות זו. אבי נפטר מזמן ואמי כבר אינה צלולה מספיק כדי שאוכל לדבר או להעלות זיכרונות .גם הדיבור אתה בערבית כפי שקיוויתי שאוכל לקיים מאז שהתחלתי ללמוד ערבית נקטע, בגלל מצבה ההולך ומדרדר. את הפוסט סיימתי בטענה כי תכניתו של אמנון לוי בערוץ 10 על המזרחיות והקיפוח אינה נחוצה והיא באה ליצור פרובוקציה ולהוציא שוב את השד העדתי מהבקבוק. לא היו תגובות, למעט בחורה אחת נכנסה ואמרה שזו בושה שאני מתייחסת כך לבעיה כבדת משקל שכזו וקבלה על חוסר הרגישות שלי. תגובתה גרמה לי  להוציא פוסט נוסף בפייסבוק על המזרחיות בכוונה להבהיר את דעתי ומחשבתי בעניין ולא כדי להכריח איש לחשוב כמוני.

להלן דברי:

“נראה שמר נאורות, אמנון לוי הזקוק לתשומי מעמיק וכפייתי, החליט ליצור מצב בישראל . כי לא עוברת שעה בין פוסט מזרחיות/אשכנזיות אחד למשנהו, כל פעם קופץ מישהו ומעלה את הנושא. נראה לי שאם החמצנו בעבר את ההזדמנות לפצוח במלחמת אזרחים במטר המרובע של המשילות הישראלית/יהודית. גם חשבנו שמי שיפצח במלחמות יהיו המתנחבלים. אולי הצליח סוף סוף אמנון הלוי שלנו להוציא שד אמתי ונוכל להצטרף לאיזה פסטיבל אביב יהודי/ערבי במזרח התיכון? ושלא תבינו אותי לא נכון , גם אני יש לי חלק שהוא אשכרה “יהודי ערבי”, די מעצבן אותי שאני לא דוברת ערבית, כבר זמן רב מנסה ללמוד את השפה הערבית וזה לא קל, משום מה אמי דברה ערבית רק עם הערבים שבאו לעבוד בגינה שלה?…
ולעניין המשתכנזים, מה הבעיה עם זה בדיוק? אם היטשטשו הגבולות, מה שהיה צריך לקרות כבר לפני עידן ועידנים בגלל ההתערבבות והקוקטיילים המוצלחים. קראתי היום את שחר מריו מורדכי שאומר שכשהוא מזרחי הוא מזיין ממש יותר טוב. אז תודה רבה לך שחר, נבוא להדגמה איזה יום וליודית שחר אני יכולה לומר, שאבי היה טורקי והוא היה אחרון השובניסטים ובעצם כל עוד שהיה בין החיים אמא שלי קבלה הרבה כבוד ואותי לפחות שניהם טיפחו והובילו אותי עם כישרון הציור בצורה מאד מרשימה. מאמינה ולא רוצה לזרות חול בעיני איש, אבל בטוח שהיו משפחות אשכנזיות שבהן הדרעקיות, השובניסטיות, הכאת נשים והילדים, ותחושות חוסר הצלחה וקיפוח היו מנת חלקם ממש כשם שהיו אצל המזרחיים. וכן הייתה גזענות. והיו כינויי גנאי, אבל עבר כבר מזמן והגיע הזמן לטפל בבעיות חברתיות מעמדיות אקוטיות בהרבה שקורות במדינה ופוגעות בכל שדרות העם כאן למעט אנשי המשילות וחבריהם האחראים לבלגן, הטייקונים שאני בהחלט מרוצה מסימני התפוררות הקונספט הנפוח של קיומם. לא אתפלא אם הם מאד מרוצים מן העיסוק החדש שקנה לו שביתה בארץ הקטנה והלא ממש מתקדמת שלנו, העיסוק במזרחיות.”

תגובות לפוסט הזה לא אחרו להגיע והייתה סערה. גם משום שציטטתי דברי אנשים וגם משום שאמנון לוי הצליח לקנות את דעתם ורגשותיהם של רבים. נכון גם שאיני צופה בתכניתו של אמנון לוי או בטלוויזיה בכלל.

אמנון לוי קיבל אור ירוק להיכנס עם סדרה פרובוקטיבית, צהובה, ומרגשת עד לזרא אנשים שהיו מעורבים בתחושות האפליה והניכור כלפי המזרחיים. את האור הירוק והרוח הגבית קיבל אמנון לוי מאורלי לוי אבוקסיס. הרי לפני זמן לא רב כשערוץ 10 עמד להסגר מי בא להצילו כאביר על סוס השיבה שלו אם לא ראש הממשלה בכבודו ובעצמו. כך הפך גם ערוץ 10 לערוץ תקשורת ממלכתי ברשות הפלוטוקרטיה הישראלית שבראשה מולך ביבי, הקיסר הראשון בישראל.

http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2101260

לינק לכתבה של יובל אלבשן, הפיה המזרחית הטובה, דעות הארץ 21/8/13

“וכמו שהשד לא נעלם וממשיך לדור השני והשלישי, גם הפיה לא עוברת מן העולם והיום היא כבר מסייעת לדור שני של פוליטיקאים מזרחים: אורלי לוי־אבקסיס היא רק דוגמה אחת למי שמשרתת בלהט רב את השיטה שפוגעת במי שלכאורה היא מייצגת. כבר קדנציה שנייה היא יושבת בקואליציה ומצביעה בעד תקציב שפוגע בחלשים, ומקביל היא מתראיינת, ללא בדל בושה, על הקיפוח המזרחי. הפוליטיקאים אינם היחידים שנהנים משירותיה הטובים של הפיה המזרחית. גם אנשי תקשורת כמו אמנון לוי, ששנים רבות נהנה לשרת את מפלצת הטלוויזיה המסחרית שיצרה תת־תרבות שהגחיכה את המזרחים וסייעה בהשפלתם, זוכים לידה המנחמת ברגע שהקריירה שלהם זקוקה לזה. כך מסייעת הפיה ליצירת תודעה כוזבת אצל נפגעי השד האמיתיים בנוגע לשאלה מי אשם במצבם. בדרך זו השיטה והעוולות לעולם לא יעברו מן העולם, ובזכותם השדים ימשיכו לרקוד והפיות ימשכו לרחף, באושר ועושר, עד עצם היום הזה.”

אני לא מצדדת בכל הנאמר כאן אבל מן הסתם ברור לי שאמנון לוי פתח את הפצע של המזרחיות כדי לזכות ברייטינג גבוה ובברכת ממשלת ישראל, כי אין דרך טובה יותר מליצור מצב של הפרד ומשול וממשלה זו זקוקה לזה כאוויר לנשימתה המאוד לא רעננה!

אמנון לוי עושה את השירות הזה בחסות ביבי לעם ויש כאלו שנהנים ומזדהים ואלו שחושבים אחרת. לדעתי זו מלחמה שעבר זמנה. דורות של ערוב דם בדם והמזרחיות צפה כי איזה אמנון לוי החליט להעלותה. צריך להסתכל למצב היום בעיניים ולא לגרור את העבר לתוך המצב של היום. ומה ירוויחו מחשיפת ה”פצע ” המזרחי? האם הממשלה או מישהו ירים את הכפפה? אולי נקבל עוד נשיא מזרחי ועוד חבר בכנסת . יש אנשים מוכשרים שכבר הגיעו למשרות רציניות כמו זליכה למשל. הוא לא נהיה ראש וראשון בין שווים וזה לא בגלל שהוא מזרחי אלא משום שהיה ונשאר ביקורתי ורודף שחיתות באשר היא, כך גם אינו משדר על תדר נאו ליברלי מצחין מספיק עבור ביבי. או כחלון, למשל שכבר הודיעו לי בשרשור הפייסבוק שהוא נזרק בגלל מזרחיותו וזה ממש לא לעניין, כי אולי זה חברות הסלולר שמנעו את קידומו לאור מה שעשה להן… ובסה”כ בליכוד יש יותר מזרחים מאשכנזים. אז יאללה שיזיזו את ההר.

אני רואה את בעיית המזרחיות, כמעמדי ולא גרידא כי עוני הוא דבר שמפיל אותנו חזק והמזרחיים שנשארו עניים סובלים. כך גם אשכנזים רבים שנותרו במעמד סוציו אקונומי נמוך וכך גם כל הצעירים היום שאינם מוצאים עצמם בארץ ואינם רואים בה עתיד לחיים טובים והוריהם שהתרוששו מרב סיוע לילדיהם, זה לא מצחיק אף אחד. כדאי גם לדעת שיש מזרחיים עשירים וגם טייקונים ביניהם.

במקום לתת לצהובון בטלוויזיה את הבמה לרגש ולהפעים את צדקתם הגדולה, היה יפה אילו היו משנסים מותנים ובאים להילחם על זכויותיהם לצד אשכנזים שגם הם לא עשירים גדולים ומגנים על אינטרסים אמתיים ומוחשיים שמתקיימים היום! להיתלות על העבר הרחוק במקום לחיות את היום ולנסות להקיש על העתיד שהוא רעיון הרבה יותר מתקדם.

הנזקים של ביבי הם משהו להילחם עליו ובכל הכוח האפשרי במקום לתת במה ליד ימינו בערוץ 10 המשופר בסיועו של ביבי ובמקום לתת לאורלי לוי לצ’פר צהובונים כמו אמנון לוי!

אתמול אחרי כל השרשור המתיש בנושא קראתי את דבריו של נסים קלדרון, במאמר מצוין המדבר על שוד הפנסיות בהקשר של הדיבור על המזרחיות… ידיעות 20/8/13

השד העדתי בשירות שוד הפנסיה מאת נסים קלדרון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4419787,00.html
מי שרוצה כעת בטובתם של המזרחים צריך לזכור שזהות וכבוד כלפיה נקבעים לא רק במבט לאחור, אלא גם במבט לעתיד. מי שישאיר את העניים בישראל עניים, ישאיר את הרוב הגדול של המזרחים פגועים ומופלים לרעה, גם בלי שיתעסק במזרחיות שלהם.”
הרשימה הזאת באה לומר שלושה דברים:
הדיון על עדתיות מזרחית מסתיר היום את הדיון על המצוקה של רוב המזרחים.
בעבר הופלו מזרחים בישראל בגלל זהותם. היום הם מופלים בגלל עוניים. ועניים יש גם מקרב עולים מרוסיה, מאתיופיה וגם חברי קיבוצים שהתרוששו וגם אשכנזים בפרברים המרופטים של כל הערים.
אין סיכוי להיאבק במצוקה של רוב המזרחים אם נשסה זה בזה מזרחים ואשכנזים. אמנון לוי רק רוצה רייטינג כאשר הוא מוכר להמונים תמונה פשטנית של כל הלבנים נגד כל השחורים. בפועל הוא משרת את הזדון

העתיק של הפרד ומשול.”

שכונה בדרום תל אביב, סמוך לתחנה המרכזית הישנה.

עוד מהבלוג של מיקי הראל

תצוגה מקדימה

I ROBOT

    אמש בגב האומה חזיתי במה שנתן השראה לסרטי מדע בדיוני רבים. הרובוט שנראה כבן אנוש, מושלם, יפה,  עור אחיד, קול אחיד ונבוב, יצור שיצקו בו דעת ובינה מלאכותית. והוא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לאישה יפואית ערבייה תהיה נוכחות פורצת דרך ומיטיבה עם העיר הזאת

רשימת "עיר ללא גבולות" הרצה למועצת העיר תל -אביב היא רשימה שונה וייחודית רשימה מורכבת רחבה ומעניינת שנוצרה מתוך היכרות של אישים בעיר עם מפלגת דעם לאחר מערכת הבחירות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

עבודה ותקווה – מה בין מפלגת דעם לבנגלדש.

12/12/2012 מיקי הראל הבוחרים במפלגות המרכז הם חסרי משקל, משום שאינם נוקטים עמדה אמתית ומצפונית. הם יודעים נגד מי הם נוקטים עמדה אבל לא בעד מי... אפשר לחוש בחוסר אמפתיה, אידאולוגיה או מצפון, רכיבים שנזרקו לפח האדישות. הם...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה